A legtöbb előjel arra mutatott, hogy a Párizs-melléki foci-Eb-döntőben csak a tornát rendező Franciaország nemzeti csapata számára teremhet babér: évtizedek óta veretlen a hazai szervezésű viadalokon, ráadásul Portugália tétmérkőzésen még sosem győzött a gall kakasosok ellen. Be is árazták ezt a fogadóirodák, akik jobbára már rendes játékidejű győzelmet prognosztizáltak, már a hosszabbításért is 3-szoros pénzt fizettek, nemhogy C. Ronaldóék sikeréért.
A Stade de France alig kevesebb mint 80 ezer nézője a találkozó előtt harcolt az elemekkel, Saint-Denis-t ugyanis megszállták a lepkék és a belőlük falatozó madarak. No de félre a teremtés alsóbb rendű teremtményeivel!
A mérkőzés kezdetén Nani villant egy tért ölelő indítás után, de a Fenerbahce 29 éves támadója a sebesség miatt már csak fölé tudott lőni. Kisvártatva Lloris éberségéhez hasonlóan Rui Patrícióét is próbára tették, nevesül a fejjel próbálkozó Griezmann, és újabb rohamokra számíthattunk, amikor C. Ronaldo – Dimitri Payet elemi erejű, de lehet, hogy szabályos belépője után, hosszas és többszöri ápolgatás ellenére kivált a játékból. (A válogatottban a pályán lévők által szerzett gólok kvázi kétharmada lement ilyenformán...) A helyére küldött Quaresma és a csapatkapitányi karszalagot viselő Nani semmi innovációt nem vitt a portugál válogatott játékába, és Sissoko egyik lendületes elmozgásából akár a vezetőgólt is megszerezhette volna Franciaország. Ámde a Deschamps-legénység példás türelemmel játszott a vezérét vesztett Portugália ellen, 0-0-s félidei állás tudatában is.
Íme tehát Payet belépője C. Ronaldo ellen:
Fordulás után szép lassan egyre fojtogatóbbá vált a francia fölény, igaz, Naniék is el-eljutottak Koscielnyékig, ahol azonban a figyelem volt az úr, Llorisnak nagyon nem kellett megmutatnia, hogy a világ egyik legjobb formában lévő kapusa.
Az is feltűnő volt, hogy a francia csodafegyverek (Payet, Griezmann, Giroud) mellé felnőtt a Newcastle-játékos Moussa Sissoko is, sőt, méltán lehet őt a mérkőzés első kétharmada legjobb játékosának nevezni.
A türelem Didier Deschamps részéről azonban elfogyott, és a torna végére talán kidurranó Dimitri Payetet lezavarta a pályáról, a bayernes Kingsley Comant tolta be a helyére. Ettől aztán állandósult a francia fölény, ami a labdabirtoklásban csak azért nem látszott, mert a portugálok a saját kapujuk előtt tologatták a labdát, ha tehették.
A 66. percben jött a mérkőzés addigi legnagyobb helyzete, Griezmann az ötösvonalon alig felugorva üresen fejelhetett, de nem találta el a kaput... Giroud 75. percben, egy kiugratás után tett kísérlete után már Rui Patríciónak is közbe kellett avatkoznia. A statisztika és a Ronaldo-kidőlés pedig csak nem akart gólt szerezni...
A 80. perc portugál életjeleket mutatott, Éder beállása (az Eb-döntők történetének legfiatalabb játékosa, Renato Sanches helyére) után zavar támadt a védelemben, és kétszer is hatalmasat kellett védenie Llorisnak, hogy aztán ugyanez a feladat várjon Sissokóék újabb settenkedései után Rui Patrícióra.
Deschamps a hajrában Giroud szenvedését is megelégelte, és Gignac kapott pár percet a rendes játékidőben, de nem élt a lehetőséggel, a 92. percben nagy helyzetben kapufát lőtt.
A ráadás első 15 percében Portugáliától semmi váratlanra nem kellett, hogy számítsunk, Naniék pontosan tudták, hogy egy rettentően szervezett védekezéssel és kiváló kapusukkal eljuthatnak a büntetőrúgásokig. A lassan futballgyilkos összecsapás el is juthatott volna eddig, ám a luzitánok ébredeztek: Pepe vagy Éder már befejelhette volna az Eb-elsőséget jelentő találatot Portugália történelmi örömére, és Raphael Guerreiro is eltalálta a lécet – egy jogtalan – szabadrúgásból a 108. percben, hogy aztán a 109.-ben jöjjön az egyéni akcióba kezdő, csereként beállt Éder, és mivel nem vették komolyan, takarásból óriási gólt zúdítson Lloris kapujának jobb alsó sarkába!
Éder tétmérkőzésen soha nem lőtt még gólt a portugál válogatottban, de talán ettől szép a futball, hogy tényleg bármikor bármi megtörténhet, és ezen a találkozón Portugália visszakapott valamit a görögökkel szemben elveszített 2004-es fináléért, hiszen hasonló típusú, szervezett, néhol futballgyilkos játékkal nyerték meg egyetlen találattal a 15. Európa-bajnokságot.
Portugália-Franciaország
kaput eltaláló lövések: 3-7
lövések: 9-18
szabálytalanságok: 12 13
szögletek: 5-9
lesek: 1-2
passzok: 495-644
labdabirtoklás: 47:53
Labdarúgó-Eb 2016, döntő
Portugália-Franciaország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző, v.: Mark Clattenburg (angol)
gólszerző: Eder (109.)
sárga lap: Cédric Soares (34.), Joao Mario (62.), Guerreiro (95.), W. Carvalho (98.), illetve Umtiti (80.), Matuidi (97.), Koscielny (107.), Pogba (115.)
Portugália: Rui Patricio – Cédric Soares, José Fonte, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho – Joao Mario, Adrien Silva (Moutinho, 66.), Sanches (Eder, 79.) – Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.)
Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.)
Vb-selejtezők kezdődnek ősszel. Egy csoportban leszünk a regnáló Európa-bajnokkal tehát, illetve az Eb-ről veretlenül búcsúzó Svájccal. Az élet megy tovább. Egy picit azért legyünk büszkék, hogy az Európa-bajnok Portugáliának egyedüliként a magyar válogatott rúgott 3 gólt és vezetett háromszor is ellene.
Selejtezők: Portugália-Albánia 0-1, Dánia-Portugália 0-1, Portugália-Örményország 1-0, Portugália-Szerbia 2-1, Örményország-Portugália 2-3, Albánia-Portugália 0-1, Portugália-Dánia 1-0, Szerbia-Portugália 1-2. A csoport végeredménye: 1. (Eb-résztvevő) Portugália 21 pont, 2. (Eb-résztvevő) Albánia 14, 3. Dánia 12, 4. Szerbia 4, 5. Örményország 2
Az Eb-n:
Portugália-Izland 1-1
Portugália-Ausztria 0-0
Portugália-Magyarország 3-3
Portugália-Horvátország 1-0 (hosszabbítás után)
Portugália-Lengyelország 1-1 (tizenegyesekkel 5-3)
Portugália-Wales 2-0
Területe: 92 470 négyzetkilométer
Lakosok száma: 10,814 millió
Főváros: Lisszabon
Labdarúgó-szövetség alapítási éve: 1914
FIFA-világranglista helyezés: 8.
Mezszín: bordó-zöld
Út az Eb-ig: a selejtezősorozat I csoportjának első helyezettjeként jutott ki.
Korábbi Eb-részvétel: 6 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Legnagyobb sikerek: világbajnoki bronzérmes (1966), Európa-bajnok (2016), Európa-bajnoki ezüstérmes (2004)
Szövetségi kapitány: Fernando Santos (2014 szeptembere óta)
Kedves Olvasóink! Köszönjük az egész hónapon át tanúsított, kitartó figyelmüket! Augusztus 5-én kezdődik az olimpia Rio de Janeiróban, ennél akár sokkal nagyobb sikerekkel is. Akkor is igyekszünk minden információt azonnal célba juttatni.