Brazília már az 1938-as vb-re aranyesélyesként utazott el, ám túlzott önbizalmának áldozatává vált. Amint sorozatunk előző részében is utaltunk rá, a címvédő olaszok elleni elődöntőben pihentette az addig öt gólt szerzett Leonidast, hogy a fináléra újra teljes fegyverzetében állhasson oda. Csakhogy be kellett érni a bronzmeccsel, amelyen a pompás középcsatár két újabb gólt vágott a svédeknek, így gólkirályként, csapata pedig harmadikként tért haza. No meg azzal a határozott meggyőződéssel, hogy legközelebb majd sikerül.
Igen ám, de arra a bizonyos legközelebbre tizenkét esztendőt kellett várni. A második világháborúnak ugyanis több millió emberélet mellett az 1942-es és az 1946-os torna is áldozatául esett, sőt a sebeiből gyógyulgató, kettészakított Európában a következő alkalomra sem akadt volna házigazda. Brazília azonban jelentkezett, csupán annyit kért, hogy ne a nemzetközi szövetség, a FIFA által javasolt 1949-ben, hanem 1950-ben rendezhessen.
Ez nekünk, magyaroknak is ideális időpontnak tűnt. No persze nem az 1938-as vb-ezüstérmes alakulatnak, hanem a formálódó, újabb nagycsapatnak, már Budai II-vel, Kocsissal, Bozsikkal, és persze az ifjú Puskással, aki az esztendő hat válogatott mérkőzésén 12 gólt vágott. Csakhogy az évtizedek óta „focialista” Magyarország addigra szocialistává is nyomorodott, és a szovjet blokk számára akkoriban a futball vb még imperialista hóbortnak számított, „alvilág-bajnokságnak” bélyegezte a viadalt, így – a renitens Jugoszlávia kivételével – testületileg távolmaradásával tüntetett. Csehszlovákia 1934, Magyarország 1938 döntőseként maradt otthon, a legfőbb háborús bűnös Németországot nem hívta senki, az argentinok megorroltak, a Mussolini utáni Olaszországnak, az előző két vb győztesének viszont már-már rimánkodtak, és méltóztatott is átkelni az óceánon. Csakúgy, mint a sportág tanítómesterei, az angolok, akik első ízben léptek ki fényes elszigeteltségükből.
Megjelenésük valóban sporttörténelmi fontosságúvá emelkedett: a vb-történet legszenzációsabb meglepetését szolgáltatták, ebből adódóan negatív előjellel. Chilét bemutatkozásként még legyűrték 2-0-ra, majd következett az Egyesült Államok elleni meccs. Azaz, az előzetes várakozások szerint edzőmeccs, hiszen az amik akkoriban még „nyeles labdával” játszották a focit. Ezért, amikor a hírügynökségek kipötyögték, hogy USA-England 1-0, akadt olyan brit lap, amely szerint ez csak sajtóhiba lehetett, így 10-1-es eredményt – természetesen angol sikert – közölt.