A brazil sajtó, konkrétan az O Globo valamivel tárgyilagosabb, mint Luiz Felipe Scolari szövetségi kapitány, aki „tízszer is visszanézte a Fred tizenegyesét megelőző szituációt, mindannyiszor úgy látta, hogy jogos volt a büntető”. A lap szerkesztői felidézik a 2002-es távol-keleti világbajnokság C csoportjának nyitómeccsét, a dél-koreai Ulszanban játszott Brazília–Törökország-mérkőzést, amelyet egy hasonló büntetővel nyert meg a későbbi világbajnok 2-1-re.
A 2002. június 2-án lejátszott találkozón Haszan Sas parádés kapásgóljával a törökök jutottak vezetéshez, ezt Ronaldo bevetődéses góllal egyenlítette ki, majd a 87. percben Rüstü rossz kirúgásával Luizaót hozta helyzetbe, aki kiugrott, de még mielőtt a 16-os vonalához érhetett volna, Alpay megrántotta a mezét. Luizao ugyanolyan készségesen elterült, mint csütörtökön, Sao Paulóban Fred, és a dél-koreai bíró, Kim Jung Ju befújta a tizenegyest, jóllehet a szabálytalanság – ha egyáltalán az volt – a tizenhatoson kívül történt. Rivaldo pedig kíméletlenül bevágta a 2-1-es brazil győzelmet jelentő gólt.
A csütörtöki Brazília–Horvátország-mérkőzést egyébként ugyanaz a Nisimura vezette, aki négy évvel korábban a Hollandia–Brazília negyeddöntőn fújta a sípot. Azt a mérkőzést Port Elizabethben 2-1-re a hollandok nyerték meg, talán lelkiismeret-furdalást érzett a japán játékvezető, s négy évvel később kompenzálni akart.
De a braziloknak mindig is szükségük volt a bírói segítségre a világbajnoki nyitómeccseken. 1986-ban, a guadalajarai Jalisco stadionban is, amikor Spanyolországgal találkozott Tele Santana együttese. Még 0-0-s állásnál Míchel a tizenhatoson kívülről hatalmas erővel eleresztett egy bombát, ami lécről a gólvonalon túlra vágódott, ám hiába tiltakoztak a spanyolok, Christopher Bambridge játékvezető és Jan Keizer partjelző hajthatatlan maradt, érvénytelenítették a gólt. Aztán Sócrates a 62. percben befejelte a találkozó egyetlen gólját