1982: P(f)aff: csúnyán leütötték a mieinket, olasz siker

Először 1982-ben szerepelt 24 csapat a világbajnokságon, az olaszok harmadszorra nyertek.

2014. 06. 06. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a mieinkkel, ezt úgyis már csak egyszer tehetjük meg

Ha nem is eszelős bravúr, de derekas teljesítmény volt válogatottunktól, hogy egyáltalán kijutott Spanyolországba. A jelenben Anglia, Románia, Svájc és Norvégia társaságából lehetetlen küldetésnek tűnne megcsípni az első két helyet, de akkor még más idők jártak.

Önmagában az is nonszensz, hogy a selejtezők már 1980 szeptemberében megkezdődtek, a magyar válogatott azonban csak 1981 áprilisában játszotta az első mérkőzését. Svájcban kihúztuk 2-2-vel, idehaza aztán biztosan vertük a helvéteket, miként a norvégokat oda-vissza – 2-1-re és 4-1-re, e két meccsnek Kiss László volt a hőse két-két találatával –, a továbbjutás kulcsa a románokkal szemben szerzett három pont (akkor még csak két pont járt a győzelemért) volt. Idehaza egyetlen helyzetből elért góllal vertük meg őket 1-0-ra, Bukarestben aztán kilencven percen át törte a hátunkat a háló, de kihúztuk 0-0-lal. Így az angolok ellen belefért a dupla kudarc; a budapesti meccsen rúgta Trevor Brooking azt az emlékezetes gólt Katzirz Bélának, ami után a labda fennragadt a pipában

A londoni visszavágón, a csoport utolsó mérkőzésén ha nem is király-, de hercegcsináló szerepben dönthettünk arról, hogy az angolok vagy a románok jussanak tovább mögöttünk másodikként. Az egyébként megszolgált 1-0-s vereség Keeganéknek kedvezett.

A világbajnokságot először rendezték meg 24 csapat részvételével (legközelebb 1998-ban emelkedett a létszám a jelenlegi 32-re). A lebonyolítás a következő volt: a hat darab négyes csoportból az első kettő jutott tovább a legjobb tizenkettő közé, ahol négy hármast alakítottak, amelyekből az első helyezettek kerültek az elődöntőbe. (1986-ban más volt a rendszer.)

A magyar válogatott számára egyértelmű volt a képlet: Salvador ellen tuti győzelem, Argentína ellen tuti vereség, Belgiummal szemben dől el a továbbjutás.

Így is történt. A Salvadornak rúgott tíz gól a mai napig vb-rekord, amivel a Maradona vezérelte argentinokra azonban nem lehetett ráijeszteni. Mészöly Kálmán taktikája szerint Sallainak kellett volna fogni az ifjú csillagot, ami nem volt rossz elképzelés, hiszen Sallai fogta a selejtezők során Iordanescut és Keegant is. Maradonával azonban úgy járt, mint másfél évtized múltán Simon Tibor Litmanennel szemben. Amikor a Fradi–Ajax BL-meccs után megkérdezték Novák Dezsőtől, Simon miért hagyta mindig ott Litmanent, a csapat edzője így felelt: „Nem Simon hagyta ott Litmanent, hanem Litmanen Simont.”

A 4-1-es vereséggel azonban semmi sem volt veszve. Csak le kellett – volna – győzni a belgákat. Varga gyönyörű góljával a 27. percben meg is szereztük a vezetést – balhátvédtől ma már nem várunk el ilyen megoldást, ahogy Varga három védő között kilépett, majd fölvarrta a labdát a jobb felsőbe, pedig „Kacsa” akkoriban inkább rakkolós, mint technikás játékosnak számított. A 67. percben eldőlhetett volna a találkozó, ha a játékvezető a szabályoknak megfelelően kiállítja Pfaffot, amiért letarolta Fazekast, ám a belgák kapusa megúszta sárga lappal.

Amikor pedig már kezdtük elhinni, hogy megvan a meccs, jött Ceulamans, elvitte a labdát Csongrádi, majd a rosszul keresztező Kerekes mellett is, beadásából pedig Czerniatynski a jobb alsóba bólintott. Szegény Mészáros, aki az egész meccsen bizonytalan volt, a labda fölé paskolt Maradt az 1-1, kiestünk.

A 2. csoport utolsó mérkőzésén az NSZK és Ausztria vívott történelmi meccset, bizonyítva, hogy az az eredmény, amely mindkét csapat számára megfelelő, az meg is születik. A németek az első fordulóban meglepetésre kikaptak Algériától, ám a záráskor úgy állt a csoport, hogy az egygólos német győzelem az osztrákok ellen mindkét félnek továbbjutást ér. Hrubesch a 10. percben beállította a végeredményt, utána a két csapat játékosai véletlenül sétálgattak és passzolgattak a kezdőkörben, támadásba véletlenül sem lendültek, nehogy gól szülessen. Ebből okulva a FIFA 1986 óta a csoportkör utolsó meccseit csoportonként ugyanarra az időpontra írja ki.

Madjernek, az algírek klasszisának öt évet kellett várni a nemes bosszúra, 1987-ben a Porto színeiben rúgta mesés sarkazós gólját a Bayernnek a BEL-döntőben, amit a portugálok 2-1-re megnyertek.

Szegény brazilok megjárták, hogy csoportjukban az olaszok és az argentinok is csak a második helyen végeztek, mert a második csoportkörben, ha úgy tetszik, középdöntőben brazil, argentin, olasz haláltrió alakult.

Az argentinokat az olaszok és a brazilok is megverték – a dél-amerikai rangadón Maradona elvesztette a fejét, vesztett helyzetben, 3-0-nál beletalpalt Joao Batistába, amiért kiállították.

Az első hely az olasz–brazil meccsen dőlt el. A braziloknak elég lett volna a döntetlen; hiába játszottak sokkal jobban, Rossi háromszor is betalált, amire csak kétszer érkezett válasz. A meccs végét Graziani mesterien intézte el, kétszer vitték le hordágyon, s persze mindkétszer visszaállt. Az olasz catenaccio reneszánszát élte.

Az olaszok az elődöntőben és a döntőben aztán megmutatták, hogy futballozni is tudnak, simán verték a lengyeleket (2-0-ra) és az NSZK-t is (3-1).

Nem is e két mérkőzés maradt emlékezetes az 1982-es tornáról, hanem inkább – az olasz–brazil mellett – az NSZK–Franciaország elődöntő. Az 1-1-es rendes játékidő után a franciák a hosszabbításban elhúztak 3-1-re, de a németek egyenlítettek. A büntetőpárbajban Stielike annyira be volt rezelve, hogy még ma is toporog, de a túloldalon Six és Bossis is hibázott, így a németek jutottak a döntőbe.

Az olasz labdarúgók magabiztosan megnyerték a finálét, a meccs főszereplője mégis Sandro Pertini köztársasági elnök volt, aki úgy ujjongott a lelátón, mint magas rangú politikus sem előtte, sem utána senki más.

 

1982, Spanyolország

Csapatok száma: 24

Döntő: Olaszország–NSZK 3-1 (0-0)
Madrid, Santiago Bernabéu Stadion, 90 000 néző. Vezette: Coelho (brazil)
Olaszország: Zoff – Scirea – Gentile, Collovati, Cabrini – Oriali, Bergomi, Tardelli – Conti, Rossi, Graziani (Altobelli, 8.; Causio, 88.)
NSZK: Schumacher – Stielike – B. Förster, Kh. Förster, Briegel – Kaltz, Breitner, Dremmler (Hrubesch, 63.) – Rummenigge (H. Müller, 70.), Fischer, Littbarski
Gól: Rossi (57.), Tardelli (69.), Altobelli (81.), ill. Breitner (83.)

Bronzmérkőzés: Lengyelország–Franciaország 3-2

Gólkirály: Paolo Rossi (olasz) 6 gól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.