2002: Koreát majdnem felcsalták a világbajnoki dobogóra

A brazilok ötödik vb-aranyukat nyerték, az olaszok és a spanyolok sértetten és átkozódva indultak haza.

Ch. Gáll András
2014. 06. 10. 1:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eszement utazási költségek miatt tudósítóként határoznom kellett, és Koreát választottam, csak a második elődöntőre repültem át Japánba. Addig azonban nem akármilyen mesterkedéseknek lehettem szemtanúja. Már a felütés sem volt akármilyen: a nyitó mérkőzésen a címvédő franciák Szöulban 1-0-ra kikaptak Szenegáltól, aztán az uruguayiak és a dánok kapujába sem találtak be, úgyhogy a csoportkör után, szerzett gól nélkül, a kertek alatt somfordáltak haza. Magukkal rántották a kétszeres világbajnok urukat is, az A jelű kvartettben tehát a feje tetejére állt a világ.

Argentína is kiszédült az első körből, méghozzá egyebek mellett Anglia nemes bosszúja miatt: a britek a négy évvel korábban ugyanebben a párosításban kiállított Beckham góljával nyertek 1-0-ra. Két dél-amerikai szuperhatalom tehát már az első megállónál kiszállt, Brazília bezzeg százszázalékosan zárta a csoportfázist. A németek is 8-0-lal rajtoltak Szaúd-Arábia ellen, ketten tehát máris bejelentkeztek a fináléra. Oda is értek, de erről majd később.

A két, egymással történelmi okokból is örök és ádáz versenyt vívó házigazda közül a japánok már a nyolcaddöntőben kipottyantak, és a 88. percig úgy tűnt, erre a sorsra jutnak a koreaiak is. Pedig már a 4. percben büntetőhöz juttatta őket az ecuadori játékvezető, ám Buffon könnyedén védett. Majd Vieri vezetést szerzett az európaiaknak, csakhogy az ázsiaiak a végjátékban kiegyenlítettek. A hosszabbításban Byron Moreno sporttárs kiállította második sárga lappal Tottit – ezt talán a magyar partjelző, Székely Ferenc is elhűlve figyelte –, és már mindenki a tizenegyes párbajra készült, amikor az angyalarcú Ahn a 117. percben bevágta a győztes gólt. Bizony, szó szerint azt, mert 2002-ben érvényben volt az aranygól szabálya, így a mérkőzés, egyúttal Olaszország vb-szereplése véget is ért.

Moreno a fél világ közellenségévé vált, ám vétke eltörpült ahhoz képest, amit az egyiptomi Gandúr művelt a negyeddöntőben. Jó negyvenezred magammal ott ültem Kvangdzsu nem igazán festői városában a lelátón, és csendben örvendeztem, amint a második félidő derekán a spanyolok jobboldali akciót követően megszerzik a vezetést. A publikum elnémult, a műsorközlő szomorúan bejelentette, hogy 1-0 az eredmény, a többség először észre sem vette, hogy nem középkezdéssel folytatódott a játék.

Sokan csak akkor fogtak gyanút, amikor percek múltán is 0-0 állt az eredményjelzőn, mi a sajtótribünön azt találgattuk, vajon milyen jogcímen érvényteleníthette a bíró a gólt. Les kizárt, hisz a beívelés visszafelé szállt, a hazai védelem úgy elbambult, hogy testi érintkezés sem történt. A meccs után derült ki, Gandúr mivel magyarázza a megmagyarázhatatlant: azzal, hogy a szélen elfutó Joaquin túlvezette az alapvonalon a labdát. Ki tudja, mekkora vihar dúlt eme égbe kiáltó csalás miatt a játékos lelkében, de tény, hogy a büntetőpárbajban ő rontott egyedül.
Így Dél-Korea első ázsiai csapatként vb-elődöntőt játszhatott, és a majd’ ötven milliós nemzet abban bízott, hogy a csoda folytatódik. Ám Németország az egyenes kieséses szakasz mindhárom összecsapását 1-0-ra hozta; az elsőt Paraguay, a másodikat az Egyesült Államok, a harmadikat pedig már Korea ellen. (Ilyen kímélő szakaszon elvétve lehetett vb-döntőbe jutni.) Ha arra kellene szavazni, ki volt a teljes vb-história során az a játékos, akinek a legjelentősebbek az érdemei abban, hogy csapata döntőt játszhatott, valószínűleg Maradona kapná a legtöbb voksot 1986-ért. Véleményünk szerint azonban a helyes megfejtés a Nationalelf kapusa, Oliver Kahn 2002-ben.
A másik ágon a brazilok a Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho hármasnak köszönhetően hatoltak el a fináléig, amelyben Ronaldo duplájával és – ilyen a kapussors – Kahn szarvashibájával 2-0-ra diadalmaskodtak.

Korea a dobogóról is lecsúszott, mert a 3. helyet 3-2-vel a törökök kaparintották meg. Hakan Sükür nem sokat lacafacázott, rögvest a középkezdés után betalált, minden idők leggyorsabb vb-gólját elérve. Brazília ötödik vb-aranyánál is nagyobb szenzáció a törökök bronza; nem egészen két évtizeddel azután, hogy 1984 tavaszán a magyar válogatott még 6-0-s leckét adott Fatih Teriméknek. Nekünk persze a vb-k és a 6-0 kapcsán egészen más jut eszünkbe – de ez már puszta önmarcangolás, úgyhogy hagyjuk is.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.