B csoport: Brazíliában érhet véget a tiki-taka

Spanyolország címvédőként érkezik a vb-re, de a Barca gyengélkedésével Dél-Amerikában egy korszak érhet véget.

Károly Gábor
2014. 06. 04. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolország címvédőként érkezik Brazíliába, így természetesen magasak az elvárások Vicente del Bosque együttesével szemben. A csapat magja megmaradt a négy évvel ezelőtti, dél-afrikai vb-hez képest: Johannesburgban a hollandokkal játszották a döntőt, s az akkori kezdőből mindössze két védő – Carles Puyol és Joan Capdevilaa – nincs a keretben.

A tapasztalat tehát mindenképpen mellettük szól: például a honosított Diego Costa 25 évével a második legfiatalabb játékos a keretben – nála csak Koke (22) „rutintalanabb”. A spanyol válogatott továbbra is a Barcelona játékosaira és játékára épít. És éppen ez az állandóság, ami ellenük szól: a katalán sztárcsapat ugyanis az utóbbi időben motiválatlannak tűnt, s Del Bosque válogatottja hat éve gyakorlatilag ugyanazt játssza, mint a Barca.

Csakhogy Barcelonában – illetve Münchenben – tavaly „eltört” valami, amikor is a Bajnokok Ligájában a Bayern valósággal átgázolt a korábbi évek – és talán minden idők – egyik legjobb csapatán (0-4, 0-3).

Kapusok: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Napoli), David De Gea (Manchester United)

Védők: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Raul Albiol (SSC Napoli), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Juanfran (Atlético Madrid), Jordi Alba (FC Barcelona)

Középpályások: Xavi (FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Sergio Busquets (FC Barcelona), Andres Iniesta (FC Barcelona), Cesc Fabregas (FC Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal), Koke (Atlético Madrid), Javi Martinez (Bayern München), David Silva (Manchester City), Juan Mata (Manchester United)

Csatárok: Diego Costa (Atlético Madrid), Fernando Torres (Chelsea), Pedro (FC Barcelona), David Villa (Atlético Madrid)

 

Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque

Xaviék – szigorúan önmagukhoz képest – gödörben vannak, s talán a 2013-as konföderációs kupa volt az előszele annak, hogy Spanyolországot letaszítják a labdarúgás trónjáról – a tavalyi döntőben éppen a házigazda brazilok verték a Vörösöket, 3-0-ra. Nincs kizárva, hogy egy újabb „müncheni tragédia” a tiki-taka néven elhíresült játékstílus végét jelentheti Brazíliában.

Mindenesetre a spanyol válogatottat két okból még nem szabad temetni. Az egyik, hogy a legutóbbi két Európa-bajnokságot (2008, 2012), valamint az előző vb-t (2010) mégiscsak ők nyerték; továbbá 2012 eleje óta lejátszott 35 meccsükből 29-et (!) megnyertek – csak Brazília (a konföderációs kupa döntője, 2010 óta az egyetlen tétmeccs, amit elveszítettek) és Dél-Afrika (barátságos mérkőzés) tudta legyőzni Xaviékat.

Ugyanakkor legutóbbi 20 meccsükön kettőnél többet csak Nigériának (3), Tahitinek (10) és Panamának (5) tudtak lőni – tehát a gépezet már nem olyan olajazott, mint korábban. Épp a támadószekció gyengélkedése miatt érkezik – még sérülten is – Diego Costa, az Atlético Madrid idei menetelésének egyik vezéralakja.

A másik ok, ami a spanyolok mellett szólhat az, hogy a csapat gerince bizony elkezdett kiégni. Ez Spanyolország számára azonban nem feltétlenül negatív folyamat, hiszen a kispadon olyan klasszisok várnak „saját nagy pillanatukra”, mint Santi Cazorla, Koke, David Silva,vagy éppen Juan Mata. Félreértés ne essék: ezek a játékosok válogatott szinten is tapasztalt sztárok, de ha egyikük sem ér fel Xaviék mellé, akkor idén nem nyernek vébét.

A spanyolok még egy felkészülési mérkőzést játszanak a torna előtt: szombaton El Salvadorral találkoznak Washingtonban.

Papíron a B csoport második legerősebb csapata egyértelműen Hollandia. Őket (sajnos) jól ismerjük: a vb-selejtezőkön a mi csoportunkat nyerték meg – veretlenül. Ugyanakkor a selejtezők óta lejátszott öt barátságos meccsből csak a legutóbbit tudták megnyerni – Ghánát verték 1-0-ra.

Kapusok: Jasper Cillessen (Ajax), Tim Krul (Newcastle), Michel Vorm (Swansea)

Védők: Daley Blind (Ajax), Stefan de Vrij (Feyenoord), Daryl Janmaat (Feyenoord), Terence Kongolo (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Paul Verhaegh (Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Joel Veltman (Ajax)

Középpályások: Jordy Clasie (Feyenoord), Jonathan de Guzman (Swansea), Nigel de Jong (Milan), Leroy Fer (Norwich), Arjen Robben (Bayern München), Wesley Sneijder (Galatasaray), Georginio Wijnaldum (PSV)

Csatárok: Memphis Depay (PSV), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke), Dirk Kuyt (Fenerbahce), Jeremain Lens (Dinamo Kijev), Robin van Persie (Manchester United)

 

Szövetségi kapitány: Louis van Gaal

Hollandia négy éve egészen a döntőig menetelt, csoportellenfelüktől, a spanyoloktól kaptak ki – már a csoportkör első fordulójában visszavághatnak.

A 2012-es lengyel–ukrán Eb-n ugyanakkor alaposan leégtek: a halálcsoportban – Németország, Portugália és Dánia volt még a kvartett tagja – egyetlen pontot sem tudtak szerezni, s villámgyorsan kiestek.

A vb-re utazó keretben nincs meglepetés: Louis van Gaal szövetségi kapitány nagyjából a várakozásoknak megfelelően állította össze a 23-as névsort, így természetesen ott lesznek Brazíliában a csapat legnagyobb sztárjai – Arjen Robben, Wesley Sneijder vagy éppen Robin van Persie. Mellettük Dirk Kuyt, Nigel de Jong, Klaas-Jan Huntelaar és Michel Vorm is tagja volt a négy évvel ezelőtti ezüstérmes gárdának.

Van Gaal ugyanakkor sérülés miatt két kulcsjátékosára sem számíthat: a középpályáról Kevin Strootman és Rafael van der Vaart is hiányozni fog.

A kvartett másik két együttese közül Chile tűnik erősebbnek, sőt amennyiben a dél-amerikaiak elkapják a fonalat, bizony Spanyolországnak és Hollandiának is komoly fejtörést okozhatnak.

Kapusok: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica)

Hátvédek: Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Mauricio Isla (Juventus)

Középpályások: Jorge Valdivia (Palmeiras), Felipe Gutierrez (Twente), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Francisco Silva (Osasuna), Arturo Vidal (Juventus), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel), Carlos Carmona (Atalanta), Miiko Albornoz (Malmo)

Csatárok: Alexis Sanchez (Barcelona), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia), Jean Beausejour (Wigan Athletic), Mauricio Pinilla (Cagliari), Fabian Orellana (Celta)

 

Szövetségi kapitány: Jorge Sampaoli

Chile ugyanis a harmadik helyen fejezte be a dél-amerikai selejtezőcsoportot Argentína és Kolumbia mögött – igaz, egyiküket sem sikerült legyőznie a kvalifikációs sorozat során.

A felkészülési mérkőzéseken sem muzsikált rosszul az Arturo Vidal és Alexis Sánchez fémjelezte együttes: szoros, egygólos vereségek a braziloktól és a németektől „beleférnek”, de például legyőzték 2-0-ra Angliát a Wembley-ben (!).

A dél-amerikaiak négy éve is a spanyolokkal voltak egy csoportban, akkor a második helyen tovább is mentek Svájcot és Hondurast megelőzve. A legjobb 16 között azonban jött a végállomás, Brazília (0-3).

A chileiek hasonló forgatókönyvvel talán most is kiegyeznének, hiszen a realitás az, hogy Ausztrálival meccselnek a csoport harmadik helyéért.

Ausztrália megfiatalított kerettel érkezik Brazíliába: Ange Postecoglou tartotta magát korábbi ígéretéhez. A szövetségi kapitányt fél éve nevezték ki, s már akkor kijelentette, hogy a fiatalabb játékosoknak adna lehetőséget.

Kapusok: Mathew Ryan (Bruges), Mitchell Langerak (Dortmund), Eugene Galekovic (Adelaide)

Hátvédek: Jason Davidson (Heracles), Matthew Spiranovic (Western Sydney Wanderers), Ivan Franjic (Brisbane Roar), Bailey Wright (Preston), Ryan McGowan (Shandong), Alex Wilkinson (Jeonbuk)

Középpályások: Oliver Bozanic (Luzern), Mark Bresciano (Al Gharafa, Qatar), James Holland (Austria Wien), Mile Jedinak (Crystal Palace), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Milligan (Melbourne Victory), Dario Vidosic (Sion), James Troisi (Atalanta), Massimo Luongo (Swindon), Tommy Oar (Utrecht)

Csatárok: Tim Cahill (New York RB), Matthew Leckie (Frankfurt), Ben Halloran (Düsseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets)

 

Szövetségi kapitány: Ange Postecoglou

Nos, a keret átlagéletkora 25 év, amivel Ausztrália a legfiatalabb csapatok között lesz, de vannak tapasztaltabb játékosok is: Mark Bresciano, Tim Cahill, Mark Milligan már a harmadik vb-jére készül.

Legutóbbi tíz meccsükből mindössze hármat tudtak megnyerni – szombaton, az utolsó felkészülési mérkőzésükön még javíthatnak, bár Horvátország ellen sem lesz könnyű dolgok.

Négy éve Dél-Afrikában Szerbiát megverve és Ghánával döntetlent játszva harmadik helyen zártak a csoportjukban – az afrikai együttes csak jobb gólkülönbségének köszönhetően ment tovább a második helyen Németország mögött. A papírforma szerint Brazíliában ilyen izgalmak nem várnak az auszikra...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.