Brazília: megdicsőülés vagy humán katasztrófa

Brazília Horvátország ellen kezd, de inkább a vb utolsó meccsét, a döntőt nyerné meg, mintsem az elsőt.

Ch. Gáll András
2014. 06. 12. 3:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az emlék is hátborzongató, de idézzük fel: Brazíliában legutóbb majd’ hatvannégy éve, 1950. július 16-án rendeztek vb-találkozót, a Rióban Uruguaytól elszenvedett 2-1-es vereséget, illetve annak következményeit azóta is „Maracanazo”, azaz Maracana-csapás néven emlegetik. Csütörtökön még közel sem történhet ekkora baj, bár az A csoport, kiegészülve Mexikóval és Kamerunnal, arra int: az első perctől az utolsóig észnél kell lenni. Hát még a nyolcaddöntőben, ahol az A kvartett első két helyezettje a B jelű négyes két alakulatával, feltehetőleg Spanyolországgal és Hollandiával csap össze. Ennél előrébb nem is érdemes nézni – vagy megdicsőülés következik, vagy humán katasztrófa –, a nyitó mérkőzés ráadásul általában úgyis múlttól és jelentől független, módosult tudatállapotot hoz elő minden résztvevőből.

Ezért kiindulási alapnak ugyan megteszi, hogy a brazilok a legutóbbi nyolc alkalommal nyertek első világbajnoki fellépésükön, valamint az is támpont lehet, hogy a horvátokat a 2006-os, németországi vb csoportkörében 1-0-ra legyőzték, egyszer, Splitben pedig 1-1-re mentek velük, de ma minden más lesz. Egy 200 milliós, területét tekintve a teljes Európánál alig kisebb ország – sőt a déli szubkontinens – legnépesebb városában, Sao Paulóban az utolsó szöget valószínűleg a kezdő sípszó pillanatában verik csak be, és onnantól mindenki azt lesi: na, megérdemlik-e a fiúk, vagy szkeptikusabb nézőpontból „ezek”, hogy vb-t rendezzenek nekik?

És akkor a nyitó meccsről mint önálló bizonytalansági faktorról még szót sem ejtettünk. 1966-ban tették hivatalossá a vb-ken az „első bált”, amelyen sokáig mindenki olyan visszafogottan táncolt, hogy az első négy összecsapás 0-0-ra végződött. Az elsőn, Londonban, Anglia és Uruguay egymásnak akaszkodásán Zsolt István fújta a sípot, és emellett találunk még két közvetett magyar vonatkozást. 1982-ben Belgium 1-0-ra verte Argentínát – Vandenbergh 62. percben esett gólja az első találat nyitó mérkőzésen, tehát „mindössze” 422 percet kellett várni rá –, pedig fordított eredmény esetén a mieink jutottak volna tovább a csoportból a dél-amerikaiakkal; 1986-ban pedig a bolgárok a 85. percben mentették 1-1-re a partit az olaszok ellen, és ha kikaptak volna, a harmadik helyezettek rangsorában az északírekkel együtt a magyarok mögé szorulnak, tehát fiaink a 0-6 és a 0-3 ellenére a nyolcaddöntőben folytathatták volna.

Ennél azonban meghökkentőbb végkifejleteket is láttunk. 1990-ben Kamerun Argentínát, 2002-ben Szenegál Franciaországot, tehát mindkét afrikai a címvédőt gyűrte le 1-0-ra, míg a brazilok hasonló szerepben 1974-ben 0-0-t játszottak a jugoszlávokkal, 1998-ban pedig 2-1-re verték a skótokat. Számomra a 2006-os nyitány a legemlékezetesebb, és nem is csak azért, mert Németország gólzáporral, 4-2-vel intézte el Costa Ricát, hanem mert a sors kegyéből egy riói kocsmában nézhettem a mérkőzést. Helyi idő szerint délidőben, mégis egy őrült latin éjszaka hangulatában, szélsőséges érzelmeivel, pedig csak a távoli rokonért, Costa Ricáért szorítottak. Ennek ugyan ellentmondani látszik a tapasztalat, amely a különféle vb-lelátókon inkább brazil „szalon szurkolókat” rögzített, de nekik volt pénzük arra, hogy körberepüljék a világot.

Sao Paulóba viszont akár a fél ország is útra kelne, ha kell, koldusbottal, gyalog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.