D csoport: egy világbajnok azonnal ki fog esni

Három világbajnok, hét vb-cím csoportja a D jelű kvartett, ahol a pofozógép szerepe Costa Ricára vár. De ki sír még?

2014. 06. 06. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halálcsoport – rendre így neveznek el olyan csoportokat egy-egy világeseményen, ahol többen aspirálnak eséllyel továbbjutásra, mint ahány hely erre valóságosan rendelkezésre áll. Ezt a közhelyes címkét aggathatjuk rá bátran a D jelű, Anglia-Olaszország-Uruguay-Costa Rica négyesre a csütörtökön startoló brazíliai foci-vb-n, ahol a közvélemény csak egyvalamiben biztos: Costa Ricának nincs helye a legjobb 16 között. Illetve kettőben, mert a három korábbi, összesen 7 vb-címet elért világbajnok közül az is tuti, hogy az egyik sírni fog három meccs lejátszása után.

De ki (nem) fog kiesni ebből a négyesből? Lássuk! (A többi csoportról ITT olvashat.)

...illetve a Premier League-ről folyamatosan azt szajkózza a szaksajtó, hogy a világ legerősebb bajnoksága, ehhez képest válogatott szinten egyre csak gyötrődnek a világversenyeken – legutóbb egy kört mentek, a németek pedig 4-1-gyel küldték őket haza a nyolcaddöntőben –, amire a szövetség náluk most azt találta ki, hogy vb-siker esetén minden labdarúgó kap 129 millió forintnyi fontot... beláthatjuk, hiába nem nagy a nyomás Steven Gerrardékon (konkrétan: nincs elvárás), azért „még ennyiért sem” lesznek képesek világbajnokságot nyerni – ettől persze még továbbjuthatnak.

Akiknek ezt el kell érniük: Roy Hodgson kapitány bár megtartotta a két „dinoszaurusz” középpályást, Gerrardot és Lampardot, a keret átlagéletkora 26 évnél alig több. A támadások fő felelőse, Wayne Rooney hullámzóan teljesít, ráadásul a két legutolsó vb-n és Eb-n összesen szerzett 1 gólt. A két nagy hiányzó Ashley Cole és John Terry helyét összeszokott fiatalok veszik át, akiken szintén nem lesz teher, talán ez lesz az ő esélyük – a dinoszauruszoké pedig az, hogy ha most nem tesznek semmit, „ki fognak halni”. A világranglistás 10. helyük csak a harmadik legjobb a csoportban, az edzőmérkőzéseik alapján pedig szintén kevés a remény: Perut 3-0-ra verték a múlt héten, a minap 2-2-re végeztek Ecuadorral.

Kapusok: Gianluigi Buffon (Juventus), Salvatore Sirigu (PSG), Mattia Perin (Genoa)


Védők:
Giorgio Chiellini (Juventus), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Gabriel Paletta (Parma), Mattia De Sciglio (Milan), Ignazio Abate (Milan), Matteo Darmian (Torino)


Középpályások:
Andrea Pirlo (Juventus), Daniele De Rossi (Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (PSG), Marco Verratti (PSG), Antonio Candreva (Lazio), Alberto Aquilani (Fiorentina), Marco Parolo (Parma)


Támadók:
Mario Balotelli (Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli)


Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli (2010 májusa óta)

...ütötte ki Angliát a legjobb nyolc között tizenegyesekkel a 2012-es Eb-n, ahol végül ezüstérmes lett. Vb-rutinja sem rossz, mert bár 2010-ben a csoportkörben ragadt (intő jel!), a ’78 óta lezajlott 8 korábbi világbajnokság közül mind a 8-on továbbment a csoportkörből, négy tornán a dobogóig is eljutott, kettőt pedig megnyert. A világranglistán 9. helyen álló olaszoknak – második intő jel – sem sikerült fényesre a felkészülés, a múlt héten 0-0-ra mentek Írországgal, pár napja pedig otthon égtek 1-1-gyel Luxemburg ellen. Harmadik intő jel: 2013 szeptembere óta nyeretlen a 2006-os világbajnok.

A cipőjük hasonlatos az angolokéhoz abban is, hogy nagy klubjaik vannak, bajnokságuk az egyik legerősebbnek van kikiáltva a világon, mégis elkerülik az olaszokat mostanában a trófeák. Cesare Prandelli válogatottja mégis kifejezetten vb-specialista, nem ritkán van rá példa, hogy „összevissza” játszanak a világbajnokság elején, később valahogy belejönnek, és ott vannak a végelszámolásnál. Az biztos, hogy a halálcsoportban nem lehet belealudni a nyitányba, Anglia ellen akár a továbbjutásuk is eldőlhet, ha a 3, Costa Rica elleni ponttal már eleve számolnak.

A játékoskeretet illetően lesznek ismerős nevek – no nem csak azért, mert már nem mindenki huszonéves. Gigi Buffon, Andrea Pirlo, Daniele De Rossi, Riccardo Montolivo, Tiago Motta, Mario Balotelli, Antonio Cassano mind-mind nyerő figurák, és bár Pirlo nem fiatal, s Balotelli sincs csúcsformában, előbbi bármikor kioszt egy gólpasszt utóbbinak...

Olaszország Luxemburg elleni égése:

A brazíliai világbajnokság nem is annyira titkos esélyese. Ha a csoport erős triójának a kiesőjére kellene tippelni, talán Uruguayt mondanák a legkevesebben, nem is véletlenül – a világranglistás 7. helyük teljesen reális. 2010-ben Diego Forlán vezérletével teljesen megérdemelten masíroztak az elődöntőbe, és ha közben a 35-öt is betöltötte a szőke támadó, árnyékában világklasszissá cseperedett Luis Suárez (nyugodjunk meg: játszani fog) és Edinson Cavani. Védelem nélkül sincs csapat: az európai topligákban edződő középpálya mögött Diego Godín kezében van a gyeplő. Az ő neve onnan lehet ismerős, hogy a Real Madrid elleni BL-döntőn pár hete ő szerzett vezetést az újdonsült spanyol bajnok Atlético Madridnak.

2010 óta egyébként még egy Copa Américát is nyertek az „uruk”, Óscar Wáshington Tabárez 2006 óta dirigált legénysége pedig átlagosan most is „csak” 28 éves, ami nagyon ideálisnak tűnik. Az állam foghatja is majd a fejét, ha a céleste ott lesz a döntőben július elején, minden játékosnak beígértek ugyanis 160 millió forintnyi summát, ami az egyébként is harapós csapat játékosait még motiváltabbá teheti. Az utóbbi napokban Észak-Írországot és Szlovéniát is kapott gól nélkül verték, és ők kezdenek a kiesőjelölt Costa Rica ellen, ami megalapozhatja az önbizalmukat a „hazai” kontinensen.

Kapusok: Keilor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano)


Védők:
Johnny Acosta (Alajuelense), Giancarlo González (Columbus Crew), Michael Umana (Saprissa), Óscar Duarte (FC Bruges), Waylon Francis (Columbus Crew), Heiner Mora (Saprissa), Junior Díaz (Mainz), Christian Gamboa (Rosenborg), Roy Miller (New York Red Bulls)


Középpályások:
Celso Borges (AIK), Christian Bolanos (Köbenhavn), Esteban Granados (Herediano), Michael Barrantes (Aalesund), Yeltsin Tejeda (Saprissa), Diego Calvo (Valerenga), José Miguel Cubero (Herediano)


Támadók:
Bryan Ruiz (PSV), Joel Campbell (Olimpiakosz Pireusz), Randall Brenes (Cartaginés), Marco Urena (Kuban Krasznodar)


Szövetségi kapitány: Jorge Luis Pinto (kolumbiai, 2011 szeptembere óta)

1990-ben dugták ki a fejüket utoljára a csoportkörből, a 2010-es világbajnokságon ráadásul nem is voltak ott. A FIFA világranglistáján Skócia és Románia között, a 28. helyen állnak. Céljuk nem lehet más, mint a tisztes helyt állás. Taktikájuk az, hogy elözönlik a középpályát, amivel az ellenfelek alig bírnak kezdeni valamit, így viszonylag kevés gólt kapnak – a selejtezők alatt volt egy majdnem 500 perces szériájuk kapott gól nélkül.

Akikre figyelni érdemes a fél magyarországnyi állam csapatából, az Bryan Ruiz (PSV), Joel Campbell (Arsenal) és Álvaro Saborío, a kapusuk pedig Keilor Navas, aki a Levantéban nem hiába edződik Messiék és C. Ronaldóék ellen.

Idén Costa Rica válogatottja kikapott már Chilétől, Japántól és Dél-Koreától is, Paraguayt viszont legyőzte. Európai csapat ellen jó rég óta nem játszott. Nem miattuk halálcsoport, ettől még lehet Costa Rica a mérleg nyelve, ha „keresztbe tesz” a három nagy közül az egyiknek. Márpedig más célja nem is lehet.

június 14. 21 óra: Uruguay – Costa Rica
június 15. 0 óra: Anglia – Olaszország
június 19. 21 óra: Uruguay – Anglia
június 20. 18 óra: Olaszország – Costa Rica
június 24. 18 óra: Olaszország – Uruguay
június 24. 18 óra: Anglia – Costa Rica

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.