Gólbíróra cserélték Kassai Viktort

Mi a közös a brit nyomozóban, az új-zélandi biológiatanárban és az elefántcsontparti gyógyszerészben? Vb-játékvezetők lesznek.

2014. 06. 11. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2011 őszén több mint félszáz labdarúgó-játékvezető kezdhette meg felkészülését a brazíliai világbajnokságra, az idei év elején közülük választott ki 25-öt a FIFA személyiség, helyzetértékelés és meccsvezetési felfogás szerint.

Idén hosszú idő után először nem figyelhetünk árgus szemekkel magyar ténykedést, a pekingi olimpia és a 2010/2011-es Bajnokok Ligája döntőjén fújó Kassai Viktor ugyanis „benyelte” alapvonali segítője, Vad II István sorsdöntő tévedését az ukrán–angol Eb-csoportmeccsen 2012-ben. Bár a FIFA bíróküldési logikája mintha kiismerhetetlen volna, 2013-ban ugyanis rátették a világranglista dobogójára Kassait, és a nagy hibát követő idényben hat BL-meccsel is megdobta az európai szövetség.

Valamilyen módon azért még így is visszacsempészhettük volna magunkat a legmagasabb szintre, ha a világversenyen most debütáló gólbíró-technológiát a magyar Maruzsi László agyából veszik kölcsön, de végül a 2012-es FIFA-klubvébén és a 2013-as konföderációs kupán is jelesre vizsgázó német GoalControl technika nyert, élesben már két esztendeje egyetlenegyszer sem hibázott. Kritikusai egyébként két ponton vélték megtalálni a „gép” Achilles-sarkát: a gólbíró megakasztja a játék gördülékenységét, és a futball drámaisága, emberi volta komoly csorbát szenved az újítással.

Ettől viszont még fontosak az emberek, vagyis a bírók: Afrikából a tartalék nélkül három, Ázsiából kettő, Európából kilenc, Amerikából nyolc, Óceániából pedig egy játékvezető (plusz segítők) lesz ott a tornán. Van köztük elefántcsontparti gyógyszerész, bahreini jogtörténész, portugál pénzügyi menedzser, középiskolai biológiatanár, brit rendőrnyomozó és német ügyvéd is. Nézzük a listát!

Doué Noumandiez Désiré: elefántcsontparti gyógyszerészdoktor, van 10 év nemzetközi rutinja síppal a kezében, nagy meccse viszont nincs. 43 éves, arabul és franciául beszél.
Bakary Gassama: 37 éves, gambiai, 7 éve FIFA-kerettag játékvezető, angolul beszél.
Dzsamel Hajmúdi: 43 éves, algériai, franciául és angolul is tud, 10 év FIFA-rutinja van. Vb-n még ő sem fújt.
Ravshan Irmatov: a 36 éves üzbég sporttárs orosz- és angoltudását kamatoztathatja, civilben instruktori papírja van. A hullámzó teljesítményű bíró 6 meccset kapott a 2010-es vb-n, köztük az Uruguay–Hollandia elődöntőt.
Nisimura Júicsi: 42 éves a japánon kívül angolul tudó bíró, aki 2010-ben a holland–brazil negyeddöntőig jutott.
Nawaf Ghayyath Shukrulla: a 37 esztendős jogtörténész Bahrein képviseletében érkezik Brazíliába. Tud angolul.
Ben Williams: szintén 37 éves, ausztrál és tornatanár, a nyelvvel és a kondival tehát nem lesz gondja. Vb-meccse még nincs, talán most.
Pedro Proenca: 43 éves portugál pénzügyi menedzser, a 2012-es Eb-n láthattuk már, de a magyar szurkolók ismerhetik a „kinti” Liverpool–Debrecenről, vagy a budapesti magyar–hollandról (1–4). 2012-ben ő vezette a BL-döntőt.
Cüneyt Çakır: 37 éves és török, angolul is tud. 2012-ben kapott egy Eb-elődöntőt, a portugál–spanyolon nem esett gól „normál” körülmények között.
Felix Brych: a 38 éves ügyvéd „lőlapja” szerint csak németül tud, de vegyük ezt szerénykedésnek, ugyanis ez valószínűtlen. A londoni olimpián kapott egy negyeddöntőt.
Milorad Mažić: már 41 éves, tavaly megkapta a román–görög pótselejtező visszavágóját, beszél angolul.
Nicola Rizzoli: már a 43. életévében jár, építészként dolgozik. A 2012-es Eb-n három meccset kapott, ezek közül egyik a spanyol–francia negyeddöntő, de ő fújta a sípot Gera Zoltánék 2010-es Európa-liga-döntőjében és a tavalyi Bajnokok Ligája-fináléban is.
Björn Kuipers: a 2012-es kontinenstornán két csoportmeccsig jutott a 41 éves holland bolttulajdonos, és övé volt a tavalyi Konföderációs Kupa döntője is, ahol a brazilok 3–0-ra verték Spanyolországot. A tavalyi Európa-liga döntőjéből is ismerhetjük. Ha nem hibázik, kaphat fontos meccset idén.
Jonas Eriksson: svéd, 40 éves, tévéügynök. A 2012-es Eb-n két csoportmeccse volt, egyik a holland–német.
Carlos Velasco Carballo: 2011-ben EL-döntőt kapott, 2012-ben az Eb-n két csoportmeccset az angolul is tudó, 43 éves spanyol mérnök.
Howard Webb: a 42 éves, kopasz brit rendőrnyomozó igazi nagyágyú. A 2010-es világbajnokságon két csoportmeccs után megkapta az egyik nyolcaddöntőt, majd a holland–spanyol döntőt is. A mostani vb előtt a svéd–portugál párharc mindent eldöntő 90 perce volt az övé, de a 2012-es Eb-n is több mérkőzésen fújt kiválóan. Ő ténykedett a 2010-es BL-döntőn is. Mérkőzésenként szinte sosem ad 3-nál több lapot.
Mark Geiger: a torna észak-amerikai bírója. Nyáron tölti be a negyvenet. Az olimpián kapott egy mérkőzést, gyakorlatilag saját kontinensén tevékenykedik.
Joel Aguilar: salvadori, 38 éves tanár. Világbajnokságon még nem járt, pedig már 13 éve FIFA-bíró.
Marco Rodríguez: 40 esztendős már, tornatanár. Nyolc éve kezébe adták a véres Elefántcsontpart–Szerbia és Montenegró mérkőzést, ahol számtalan lappal színezte a játékot. 2006-ban két csoportmeccs volt az övé, négy évvel később szintén „beragadt” a selejtezőknél.
Néstor Pitana: 38 éves argentin tesitanár. Még csak 2010 óta FIFA-kerettag, meglátjuk, mit tud.
Sandro Ricci: 39 éves brazil tisztviselő, de még csak 2011 óta FIFA-játékvezető. Decemberben megkapta a klub-vb döntőjét, ami arra utal, hogy vannak vele céljai a FIFA-nak.
Carlos Vera: Ecuadorból érkezik, 37 éves, hivatásos bíró, papíron ő sem tud angolul.
Wilmar Roldán: kolumbiai reménység, még csak 34 esztendős, teljes neve Wilmar Alexander Roldán Pérez, hátha valakit érdekel. Dél-Amerika egyik legjobb játékvezetője, a 2012-es után a 2013-as Libertadores-kupa második döntőjét is megkapta.
Enrique Osses: chilei, 40 esztendős. Roldánnál hátrébb rangsorolják.
Peter O’Leary: közép-iskolai biológiatanár Új-Zélandon, 42 éves. Sok fontos mérkőzést kapott már, de világversenyen még nem sípolt.

A játékvezetőket csak közvetlenül a torna előtt osztják ki mérkőzésekhez, fő az elővigyázatosság.

Reméljük, nem ezért nincsen a vb-n magyar játékvezető:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.