2011 őszén több mint félszáz labdarúgó-játékvezető kezdhette meg felkészülését a brazíliai világbajnokságra, az idei év elején közülük választott ki 25-öt a FIFA személyiség, helyzetértékelés és meccsvezetési felfogás szerint.
Idén hosszú idő után először nem figyelhetünk árgus szemekkel magyar ténykedést, a pekingi olimpia és a 2010/2011-es Bajnokok Ligája döntőjén fújó Kassai Viktor ugyanis „benyelte” alapvonali segítője, Vad II István sorsdöntő tévedését az ukrán–angol Eb-csoportmeccsen 2012-ben. Bár a FIFA bíróküldési logikája mintha kiismerhetetlen volna, 2013-ban ugyanis rátették a világranglista dobogójára Kassait, és a nagy hibát követő idényben hat BL-meccsel is megdobta az európai szövetség.
Valamilyen módon azért még így is visszacsempészhettük volna magunkat a legmagasabb szintre, ha a világversenyen most debütáló gólbíró-technológiát a magyar Maruzsi László agyából veszik kölcsön, de végül a 2012-es FIFA-klubvébén és a 2013-as konföderációs kupán is jelesre vizsgázó német GoalControl technika nyert, élesben már két esztendeje egyetlenegyszer sem hibázott. Kritikusai egyébként két ponton vélték megtalálni a „gép” Achilles-sarkát: a gólbíró megakasztja a játék gördülékenységét, és a futball drámaisága, emberi volta komoly csorbát szenved az újítással.
Ettől viszont még fontosak az emberek, vagyis a bírók: Afrikából a tartalék nélkül három, Ázsiából kettő, Európából kilenc, Amerikából nyolc, Óceániából pedig egy játékvezető (plusz segítők) lesz ott a tornán. Van köztük elefántcsontparti gyógyszerész, bahreini jogtörténész, portugál pénzügyi menedzser, középiskolai biológiatanár, brit rendőrnyomozó és német ügyvéd is. Nézzük a listát!
Doué Noumandiez Désiré: elefántcsontparti gyógyszerészdoktor, van 10 év nemzetközi rutinja síppal a kezében, nagy meccse viszont nincs. 43 éves, arabul és franciául beszél.
Bakary Gassama: 37 éves, gambiai, 7 éve FIFA-kerettag játékvezető, angolul beszél.
Dzsamel Hajmúdi: 43 éves, algériai, franciául és angolul is tud, 10 év FIFA-rutinja van. Vb-n még ő sem fújt.
Ravshan Irmatov: a 36 éves üzbég sporttárs orosz- és angoltudását kamatoztathatja, civilben instruktori papírja van. A hullámzó teljesítményű bíró 6 meccset kapott a 2010-es vb-n, köztük az Uruguay–Hollandia elődöntőt.
Nisimura Júicsi: 42 éves a japánon kívül angolul tudó bíró, aki 2010-ben a holland–brazil negyeddöntőig jutott.
Nawaf Ghayyath Shukrulla: a 37 esztendős jogtörténész Bahrein képviseletében érkezik Brazíliába. Tud angolul.
Ben Williams: szintén 37 éves, ausztrál és tornatanár, a nyelvvel és a kondival tehát nem lesz gondja. Vb-meccse még nincs, talán most.
Pedro Proenca: 43 éves portugál pénzügyi menedzser, a 2012-es Eb-n láthattuk már, de a magyar szurkolók ismerhetik a „kinti” Liverpool–Debrecenről, vagy a budapesti magyar–hollandról (1–4). 2012-ben ő vezette a BL-döntőt.
Cüneyt Çakır: 37 éves és török, angolul is tud. 2012-ben kapott egy Eb-elődöntőt, a portugál–spanyolon nem esett gól „normál” körülmények között.
Felix Brych: a 38 éves ügyvéd „lőlapja” szerint csak németül tud, de vegyük ezt szerénykedésnek, ugyanis ez valószínűtlen. A londoni olimpián kapott egy negyeddöntőt.
Milorad Mažić: már 41 éves, tavaly megkapta a román–görög pótselejtező visszavágóját, beszél angolul.
Nicola Rizzoli: már a 43. életévében jár, építészként dolgozik. A 2012-es Eb-n három meccset kapott, ezek közül egyik a spanyol–francia negyeddöntő, de ő fújta a sípot Gera Zoltánék 2010-es Európa-liga-döntőjében és a tavalyi Bajnokok Ligája-fináléban is.
Björn Kuipers: a 2012-es kontinenstornán két csoportmeccsig jutott a 41 éves holland bolttulajdonos, és övé volt a tavalyi Konföderációs Kupa döntője is, ahol a brazilok 3–0-ra verték Spanyolországot. A tavalyi Európa-liga döntőjéből is ismerhetjük. Ha nem hibázik, kaphat fontos meccset idén.
Jonas Eriksson: svéd, 40 éves, tévéügynök. A 2012-es Eb-n két csoportmeccse volt, egyik a holland–német.
Carlos Velasco Carballo: 2011-ben EL-döntőt kapott, 2012-ben az Eb-n két csoportmeccset az angolul is tudó, 43 éves spanyol mérnök.
Howard Webb: a 42 éves, kopasz brit rendőrnyomozó igazi nagyágyú. A 2010-es világbajnokságon két csoportmeccs után megkapta az egyik nyolcaddöntőt, majd a holland–spanyol döntőt is. A mostani vb előtt a svéd–portugál párharc mindent eldöntő 90 perce volt az övé, de a 2012-es Eb-n is több mérkőzésen fújt kiválóan. Ő ténykedett a 2010-es BL-döntőn is. Mérkőzésenként szinte sosem ad 3-nál több lapot.
Mark Geiger: a torna észak-amerikai bírója. Nyáron tölti be a negyvenet. Az olimpián kapott egy mérkőzést, gyakorlatilag saját kontinensén tevékenykedik.
Joel Aguilar: salvadori, 38 éves tanár. Világbajnokságon még nem járt, pedig már 13 éve FIFA-bíró.
Marco Rodríguez: 40 esztendős már, tornatanár. Nyolc éve kezébe adták a véres Elefántcsontpart–Szerbia és Montenegró mérkőzést, ahol számtalan lappal színezte a játékot. 2006-ban két csoportmeccs volt az övé, négy évvel később szintén „beragadt” a selejtezőknél.
Néstor Pitana: 38 éves argentin tesitanár. Még csak 2010 óta FIFA-kerettag, meglátjuk, mit tud.
Sandro Ricci: 39 éves brazil tisztviselő, de még csak 2011 óta FIFA-játékvezető. Decemberben megkapta a klub-vb döntőjét, ami arra utal, hogy vannak vele céljai a FIFA-nak.
Carlos Vera: Ecuadorból érkezik, 37 éves, hivatásos bíró, papíron ő sem tud angolul.
Wilmar Roldán: kolumbiai reménység, még csak 34 esztendős, teljes neve Wilmar Alexander Roldán Pérez, hátha valakit érdekel. Dél-Amerika egyik legjobb játékvezetője, a 2012-es után a 2013-as Libertadores-kupa második döntőjét is megkapta.
Enrique Osses: chilei, 40 esztendős. Roldánnál hátrébb rangsorolják.
Peter O’Leary: közép-iskolai biológiatanár Új-Zélandon, 42 éves. Sok fontos mérkőzést kapott már, de világversenyen még nem sípolt.
A játékvezetőket csak közvetlenül a torna előtt osztják ki mérkőzésekhez, fő az elővigyázatosság.
Reméljük, nem ezért nincsen a vb-n magyar játékvezető: