Látványos, de néha összeomló stadionok várnak ránk Brazíliában

3,6 milliárd dollárból építik őket. Alig pár ezer kilométerre vannak egymástól, de szépek. Stadionkörkép az MNO-n.

Gabay Balázs
2014. 06. 11. 5:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brazil vébé kapcsán a biztonsági kérdésektől a hatalmas távolságokon át a szegényes infrastruktúráig számos aggály merült fel azóta, hogy az ország elnyerte a rendezés jogát 2007-ben. A legtöbb támadás eddig talán a stadionépítést és -rekonstrukciót érte.

A városi középréteg és a favellák lakói hónapok óta az utcán kergetőznek a rendőrökkel a vb elleni tiltakozásképp. Felháborodásuk valahol jogos: a világbajnokságok történetében eddig nem látott mennyiségű pénzt, mintegy 3,6 milliárd dollárt (közel 800 milliárd forint) fordítanak olyan beruházásokra, melyek egészen biztosan nem fognak megtérülni. A stadionépítések a teljes, mintegy 2600 milliárd forintnyi vb-költségvetés 30 százalékát teszik ki.

Brasília – Estadio Nacional
Befogadóképesség: 65 702 fő
Építési költség: 625 millió dollár

A költségek megháromszorozódtak 2007 óta, amire, mondjuk ki: előzetesen is lehetett számítani. A beruházások irreálisan magas büdzséjének egy részét a korrupció csatornái nyelték el: a Forbes tavalyi becslése szerint 50 milliárd dollár körüli pénzösszeg mozog a fekete gazdaságban Brazíliában. Jelenleg 12 hivatalos vizsgálat zajlik a vb-vel kapcsolatos korrupciós ügyekben, de egyelőre egyetlen személy vagy cég ellen sem emeltek vádat.

Rio de Janiero – Estadio do Maracana
Befogadóképesség: 71 159 fő
Építési költség: 469 millió dollár

A riasztóan magas kiadások mellett a stadionok utólagos kihasználtságát illetően is komoly kételyek merülnek fel. Hiába húztak fel például 300 millió dollárért egy 40 ezres létesítményt Manausban – a 2013-as átadás 2014 márciusáig csúszott –, ha az Amazonas-vidék fővárosában alig pár ezren járnak futballmeccsre. Hasonló a helyzet Brasíliában. A hatalmas pilléreiről távolról is könnyen felismerhető, közel 70 ezer embert befogadni képes Nemzeti Stadion felépítése 625 millió dollárt emésztett fel, miközben nincs a városnak egyetlen klubcsapata sem, melyre akár tizedennyien kíváncsiak lennének. (A 2010-es dél-afrikai vb rendezői ugyanígy fittyet hánytak arra, mi lesz a torna után a hatalmas kolosszusokkal: a sebtiben felhúzott arénák egy részében ma már fű is alig van, leginkább a Stadler Stadionra hajaznak.)

Sao Paolo – Arena da Sao Paolo
Befogadóképesség: 59 955 fő
Építési költség: 366 millió dollár

A Sao Paoló-i helyzet mindennél jobban mutatja, mennyire érdemelte meg a dél-amerikai ország ezt a vébét. Kezdődött azzal, hogy a 2011 májusa óta épített Corinthians Arenának tavaly decemberre kellett volna elkészülnie, de november végén egy helyütt beszakadt a tető, és meghalt két munkás. A stadionátadás csúszott, a létesítmény egy részét gyakorlatilag újra kellett húzni. Ezt követően alig másfél héttel a nyitómeccs előtt mindössze 37 ezer szurkolót engedtek be a lelátókra, 25 ezer széket ugyanis biztonsági problémák miatt üresen kellett hagyni.

Belo Horizonte – Estadio Minerao
Befogadóképesség: 56 091 fő
Építési költség: 310 millió dollár

Brazília igencsak elmérte a farkát: a FIFA csak 8 rendezésre alkalmas stadion meglétét írta elő, a szervezők viszont lapot kértek 19-re. Tizenkét arénát vállaltak, abból a célból, hogy ne csak a keleti parti városok részesüljenek a vébé bevételeiből. Nyolc stadion így is a partvidéki településeken épül-szépült, a cuíabái és a már említett manausi és brasíliai a három kivétel. Tizenkét létesítményből hatot építettek fel a semmiből vagy újítottak fel az alapoktól.

Salvador – Arena Fonte Nova
Befogadóképesség: 49 280 fő
Építési költség: 308 millió dollár

A stadionok országrészek közti elosztását a részt vevő csapatok nyögik majd igazán. A házigazdák csoportjában szereplő horvátok 9 nap alatt több mint 5000 kilométert repülnek majd a Sao Paolo–Manaus–Recife háromszögben. A szervezők a selecaóval sem kivételeztek: a brazilok is röpködnek 2700-3000 kilométert. Ehhez képest az argentinok 1500 vagy az ecuadoriak 2000 kilométeres kirándulása villámtúrának tűnik majd.

Manaus – Arena Amazonia
Befogadóképesség: 39 573 fő
Építési költség: 300 millió dollár

A csapatok utaztatása persze kutyafüle lesz ahhoz képest, amit a több mint 600 ezer vb-re érkező szurkoló mozgatása jelent majd. A tömegközlekedésre mintegy 900 milliárd forintnyi riált költött el Brazília, a repülőtéri fejlesztésekre majdnem ugyanennyit szántak. Ennek ellenére például a fortalezai reptér nem fog teljesen elkészülni a csütörtöki rajtra.

Cuíabá – Arena Pantanal
Befogadóképesség: 39 553 fő
Építési költség: 255 millió dollár

Ja, és még valami: a kormány korábban azt ígérte, a beruházások nagy része magántőkéből valósul majd meg. Végül úgy alakult, hogy a teljes fejlesztés 90 százalékát a kormány fedezi, a stadionépítés költségeinek 85 százaléka megy az adófizetők pénzéből.

Recife – Arena Pernambuco
Befogadóképesség: 40 680 fő
Építési költség: 238 millió dollár

Fortaleza – Estadio Castelao
Befogadóképesség: 57 747 fő
Építési költség: 232 millió dollár

Natal – Estadio das Dunas
Befogadóképesség: 39 304 fő
Építési költség: 179 millió dollár

Porto Alegre – Estadio Beira-Rio
Befogadóképesség: 42 153 fő
Építési költség: 148 millió dollár

Curitiba – Arena da Baixada
Befogadóképesség: 37 634 fő
Építési költség: 146 millió dollár


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.