Szemüveget a bírónak – így néz ki a GoalControl

Grafikánkban bemutatjuk, hogyan segíti a technika a bírókat a helyes döntések meghozatalában.

BuL
2014. 06. 11. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1966. július 30-án a foci-vb döntőjének 89. percében Anglia 2-1-re vezetett a nyugat-németek ellen. Utóbbiak az utolsó percben egyenlítettek. Jött a kétszer 15 perc hosszabbítás, a végén 4-2-es angol győzelemmel és sporttörténeti találattal. Geoff Hurst mesterhármast ért el a döntőben, ami azóta is egyedülálló teljesítmény, de nevére főleg a harmadik, vitatott gólja miatt emlékezünk. Hurst a hosszabbítás 11. percében csupán pár méterre állt a kaputól, amikor telibe találta a kapufát. A labda a gólvonalnál a földre pattant, majd kifelé tartott a kapuból. A svájci bíró egyeztetett szovjet partjelzőével, majd megadta a gólt.

A németek azóta vitatják, hogy érvényes volt-e a találat, futballkörökben azóta beszédtéma, hogy lehet-e, kell-e a bírónak technikai segítséget igénybe vennie a vitás helyzetek megítélésekor.

A FIFA évtizedekig ellenállt. Más sportágakban régóta, sikeresen alkalmazták a videotechnikát, a FIFA viszont továbbra is bízott a bírók ítélőképességében. Megoldásnak az asszisztensek számának növelését tekintette.

A 2012-es Eb-n aztán épp a magyar játékvezetés mellett mondott csődöt az 5 bírós rendszer. Az angolok 1-0-ra verték a házigazda ukrán válogatottat, mert az ukránok szabályos gólját a gólbíró nem látta érvényes találatnak. Az ukránok ezzel kiestek a tornáról. Sepp Blatter pedig a FIFA első embereként először nyilatkozott úgy, hogy szükséges valamilyen döntést segítő technikai eszköz bevezetése a futballpályákon. A 2014-es világbajnokságon minden stadion fel van szerelve a GoalControl elnevezésű rendszerrel. Grafikánkban bemutatjuk, hogyan segíti a technika a bírókat a helyes döntések meghozatalában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.