1966. július 30-án a foci-vb döntőjének 89. percében Anglia 2-1-re vezetett a nyugat-németek ellen. Utóbbiak az utolsó percben egyenlítettek. Jött a kétszer 15 perc hosszabbítás, a végén 4-2-es angol győzelemmel és sporttörténeti találattal. Geoff Hurst mesterhármast ért el a döntőben, ami azóta is egyedülálló teljesítmény, de nevére főleg a harmadik, vitatott gólja miatt emlékezünk. Hurst a hosszabbítás 11. percében csupán pár méterre állt a kaputól, amikor telibe találta a kapufát. A labda a gólvonalnál a földre pattant, majd kifelé tartott a kapuból. A svájci bíró egyeztetett szovjet partjelzőével, majd megadta a gólt.
A németek azóta vitatják, hogy érvényes volt-e a találat, futballkörökben azóta beszédtéma, hogy lehet-e, kell-e a bírónak technikai segítséget igénybe vennie a vitás helyzetek megítélésekor.
A FIFA évtizedekig ellenállt. Más sportágakban régóta, sikeresen alkalmazták a videotechnikát, a FIFA viszont továbbra is bízott a bírók ítélőképességében. Megoldásnak az asszisztensek számának növelését tekintette.
A 2012-es Eb-n aztán épp a magyar játékvezetés mellett mondott csődöt az 5 bírós rendszer. Az angolok 1-0-ra verték a házigazda ukrán válogatottat, mert az ukránok szabályos gólját a gólbíró nem látta érvényes találatnak. Az ukránok ezzel kiestek a tornáról. Sepp Blatter pedig a FIFA első embereként először nyilatkozott úgy, hogy szükséges valamilyen döntést segítő technikai eszköz bevezetése a futballpályákon. A 2014-es világbajnokságon minden stadion fel van szerelve a GoalControl elnevezésű rendszerrel. Grafikánkban bemutatjuk, hogyan segíti a technika a bírókat a helyes döntések meghozatalában.