A spanyol válogatott összeállításával kapcsolatban csak az biztos, hogy minden bizonytalan, avagy Vicente del Bosque ügyesen titkolja a kártyáit.
A címvédő két felkészülési mérkőzést játszott a világbajnokság előtt, Bolívia és Salvador ellen. A két meccsnek csak a végeredménye egyforma, a spanyolok mindkettőt megnyerték 2–0-ra. Bolívia ellen Reina – Azpilicueta, Piqué, Javi Martínez, Alberto Moreno – Xavi, Iturraspe – Mata, Cazorla, Pedro – Fernando Torres, Salvador ellen pedig Casillas – Juanfran, Sergio Ramos, Javi Martínez, Jordi Alba – Koke, Xabi Alonso, Iniesta – Pedro, Diego Costa, Fábregas összeállításban kezdtek. S nem csak a kezdő tizenegy, de még a hadrend is eltért, Bolívia ellen 4-2-3-1, Salvador ellen 4-3-3. Sőt a spanyol válogatott Salvadorral szemben még arra a bravúrra is képes volt, hogy csupán a játékidő 27 százalékában birtokolta a labdát – ugyanezen adat a másik tesztmeccsen 70 százalék volt.
Hiába, Del Bosque rutinos róka. Tisztában van vele, hogy a tiki-takával – pontosabban csak a tiki-takával – nem lehet másodszorra is meghódítani a világot, a spanyolok másféle harcmodorra is készülnek, de persze a jól begyakorolt taktikára bármikor átállhatnak.
Diego Costa állapota sem korlátozza a lehetőségek számát, az Atlético Madrid Chelsea-hez tartó centere teljesen felépült izomsérüléséből.
A hollandoknak nem ilyen széles a repertoárjuk. A csapat legnagyobb sztárja, Arjen Robben ki is mondta a lényeget: „Nem hinném, hogy a mi csapatunk alkalmas lenne a tiki-takára, ám a kontratámadás nagyon veszélyes fegyver lehet, amit biztosan alkalmazni fogunk a vb-n.”
Többféle felállás már csak azért is nehezen elképzelhető, mert két kulcsember, Strootman és Van der Vaart sérülés miatt eleve nem lehet ott a vb-n; Robben mellett továbbá nemcsak a századik válogatott fellépésére készülő Sneijder, illetve Van Persie, hanem De Jong, Janmaat, Indi, Blind és De Vrij is kihagyhatatlan.
A hollandok nem is rejtik véka alá, milyen céllal lépnek pályára a spanyolok ellen. „Ha megnézzük a menetrendet, látható, hogy muszáj a csoportunk élén végeznünk, amennyiben el akarjuk kerülni Brazíliát a nyolcaddöntőben. Az a legfontosabb, hogy ne kapjunk ki a spanyoloktól, mert akkor a második fordulóban egyből nyomás alatt kell játszanunk” – árulta el Pierre van Hooijdonk, a válogatott korábbi csatára, aki jelenleg televíziós kommentátorként dolgozik. Ez alapján valószínű, hogy a hollandok a felkészülési meccseken is gyakorolt ötvédős rendszerben igyekeznek ellenállni a spanyol rohamoknak.
Abban biztosak lehetünk, hogy a négy évvel ezelőtti finálé végeredménye nem ismétlődik meg, akkor ugyanis hosszabbításban nyertek 1–0-ra a spanyolok.
A csoport másik találkozóján inkább Chile az esélyes Ausztráliával szemben, ráadásul a klíma is nekik kedvez, Cuiabában ez idő tájt 35 Celsius-fokot mérnek.
„Az első perctől támadni fogunk, s addig hajtunk, amíg ellenfelünk ki nem fullad” – mondta elszántan Marcelo Diaz, a chileiek középpályása, aki mindenekelőtt Alexis Sánchez (Barcelona) és Arturo Vidal (Juventus) támogatására számíthat.
Az ausztrál a legtapasztaltabb, direktebben fogalmazva, a legmagasabb átlagéletkorú keret a mezőnyben. A kaput a Fulham 41 éves veteránja, Mark Schwarzer védi, a játékosok többsége elmúlt 30 éves, 26 évével Nikita Rukavytsya (Twente) a csapat benjáminja. Egy előnyük lehet a megvénült kenguruknak, hogy jól bírják a tikkasztó meleget, de ha nem akarnak már június 23. után szabadságra menni, akkor ma mindenképpen nyerniük kell.
B csoport, 1. forduló:
Spanyolország–Hollandia, Salvador 21.00
Chile–Ausztrália, Cuiaba 24.00