A közép-amerikaiak három világbajnok előtt – közülük az angolokat és az olaszokat kiejtve, de az uruguayiakat is verve –, csoportelsőként léptek tovább, majd a nyolcba jutásért emberhátrányban is a 91. percig vezettek a görögök ellen, akik ekkor ugyan egyenlítettek, ám a büntetőpárbajban győzött az igazság – és vele Costa Rica. A területét és népességét tekintve is nagyjából fél magyarországnyi karibi állam az úgynevezett „happyplanetindex” szerint a világ legboldogabb országa; ráadásul a felmérés még a vb előtt készült, pedig az utcaképek tanúsága szerint az elmúlt három hétben folyamatos, ötmilliós lagzi zajlik a térségben.
Costa Rica magyarul egyébként gazdag partot jelent, Nederland pedig mélyföldet. A mai esélylatolgatás kapcsán persze helyesebb abból kiindulnunk, hogy a nyugat-európaiak háromszoros vb-ezüstérmesek – ezzel a nem világbajnokok közül a legeredményesebbek a kétszeres második Magyarország és Csehszlovákia előtt –, és legutóbbi finalista pozíciójuk sem az őskorból, hanem négy évvel ezelőttről ered. 2010-ben a spanyoloktól kaptak ki a végjátékban, akiken Brazíliában 5–1-es alázással vettek elégtételt, majd az ausztrálok és a chileiek feletti sikerrel a nyolcaddöntőben elkerülték Brazíliát, így majdnem Mexikó ejtette ki őket. De csak majdnem, mert ugyan a 88. percben még 0–1-re álltak, Sneijder és Huntelaar révén fordítottak. A világbajnokságon már harmadszor hajtották végre e bravúrt, úgyhogy ezt tekinthetjük a mentális és fizikai erő együttesének.
A mifelénk nem különösebben kedvelt, de elismert Louis van Gaal szövetségi kapitány ugyanis szívfájdalom – megbízható források szerint ez nála amúgy is kizárt – nélkül frissítette fel idénre a keretét, és ez bizony Costa Rica ellen is sokat érhet. Arjen Robben és Wesley Sneijder persze megmaradt a „régiből”; eddig mindkét ász hat-hat vb-gólt termelt – természetesen nem mindet 2014-ben –, így csupán egy találattal maradnak el a házi örökrangsorban Johnny Reptől. Megkockáztatjuk, ha ma egyikük sem hozza be az 1970-es évek klasszisát, akkor az „Oranje” kipottyan, ha mindkettő utoléri, továbbjut.
Sajátos bájt ad a párharcnak, hogy a közép-amerikaiak kolumbiai trénere, Jorge Luis Pinto az 1980-as években, kölni egyetemistaként a város klubjánál dolgozó Rinus Michelst, az Ajax-féle, úgynevezett totális futball atyját bálványozta, edzéseit látogatta, társaságát kereste. A meccset azért nem ez dönti majd el, hanem az, hogy Salvadorban mely csapatot segíti a város névadója, magyarul a Megváltó.
Várható kezdőcsapatok:
Hollandia: Cillessen – Janmaat, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind – De Guzman – Kuyt, Sneijder, Robben – Van Persie
Costa Rica: Navas – Gamboa, Umana, Gonzalez, Acosta, Diaz – Bolanos, Tejeda, Borges – Ruiz – Campbell