(Futball)világok harca a világbajnoki érmekért

Nemcsak két ország, hanem Európa és Dél-Amerika is döntő csatára készül Brazíliavárosban és Rio de Janeiróban.

Ch. Gáll András
2014. 07. 12. 4:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brazíliában ugyanis nem csupán két ország, hanem két kontinens, két futballkultúra, -filozófia csap össze az aranyért; no meg a bronzért is. E két mérkőzés végkimenetele még annál is sokkal nagyobb és közvetlenebb hatással lehet a sportág jövőjére, mint ahogyan most gondoljuk.

A házigazdának az elődöntőben Németországtól elszenvedett 7-1-es veresége radikálisan és visszavonhatatlanul átrendezte a futballvilágot. Ismerjük el, jobban, mint 1954-ben az Aranycsapat berni fiaskója. Ezt most még, történelmi távlat híján képtelenség megélni, de a keddihez fogható „paradigmaváltás” valószínűleg csak akkor ment végbe, amikor a tanítómesterek, az angolok az 1950-es vb-n 1-0-ra kikaptak az Egyesült Államoktól (volt olyan londoni lap, amely annyira hihetetlennek tartotta a hírügynökségi telexet, hogy inkább 10-1-es végeredményt közölt), majd 1953 őszén és 1954 tavaszán 6-3-ra és 7-1-re – lám, emblematikus eredmény – a magyaroktól. Csakhogy a brit szuperhatalmi státus elveszítéséhez évek kellettek, a brazilok ugyanezt 90, sőt inkább 7 perc – ezalatt kaptak négy gólt – alatt produkálták.

E 7-1 hatásai egyaránt lesznek személyes sorsokat befolyásolók és globálisok. Egyrészt mostantól önmagában nem jelent félig aláírt szerződést sem Nyugat-Európában, sem a Távol-Keleten, ha a kiszemelt Brazíliából érkezik, másrészt nyilván fel kell vetni: miként juthatott a vb-mezőnyben 6 hely Dél-Amerikának, miközben a szubkontinens selejtezőjén összesen 9-en indultak, míg Ázsiában 43 náció marakodott 4, Afrikában pedig 52 csekély 5 helyért?

A csoportkör után még inkább Európa kivételezett szerepe kérdőjeleződhetett meg, hisz a földrész három leghagyományosabb futballnemzete, az angol, az olasz és a spanyol egyaránt búcsúzott. A németek, a hollandok – és részben a franciák, a belgák – azonban helyreállították a renomét, így a labdarúgás két uralkodó régiója közti döntő leszámolás a hétvégére maradt. Ma a Brazília–Hollandia – részben ezért is érthetetlen, miért bagatellizálják el az érintettek is a bronzmeccs jelentőségét –, holnap az Argentína–Németország párosításban.

Ama keddi 7-1-gyel a németek még nem nyertek annyit, amennyit a brazilok veszítettek, de a vasárnapi fináléban beteljesíthetik diadalukat. Ha így lesz, a Copacabana kvarchomokjának misztikus erejét mostantól München és a Ruhr-vidék veszi át. Túlzottnak hitt szigorból követendő példává nemesülhetnek a németek klubokat fegyelmező gazdaságossági előírásai, utánpótlás-nevelési rendszerük, valamint a Nationalelfben is megmutatkozó multikulti.

Argentína győzelme persze enyhítené e hatást, az átrendeződést, és ne feledjük: Amerikában eddig mind a hét vb-t az amerikaiak nyerték, a Latin-Amerikában rendezett két legutóbbi tornát pedig az argentinok. Mexikóban, 1986-ban éppen a németek ellen.

Brazíliának viszont bronzérmesként is új útra kellene lépnie, mert esetében sikerről már szó sem lehet, valamelyest talán a kudarc mértéke mérsékelhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.