Az argentin szurkoló ötvözi a dél-amerikai dinamizmust az európai elhivatottsággal, így lesz belőle saját műfajában a világ egyik legjobbja – legalábbis a 2006-os németországi vb-n szerzett személyes benyomásaim szerint. Nyolc éve a szerbek csoportbeli 6-0-s kiütése előtt futottam össze a „gaucho” drukkerhaddal Gelsenkirchenben, mindenki táncolt, énekelt, ivott, még a televíziós társaságok riporterei és operatőrei is válogatott mezben dolgoztak. A hívek hátán feliratként feszült pár név az aktuális csapatból, s még húszezer Maradona
Az isteni Diego kultusza azóta sem hagyott alább, miközben megszaporodtak a Messi-mezek, mindenesetre nem irigylem a brazíliavárosi rendőröket, hogy a mai, Belgium elleni negyeddöntőre a hírek szerint százezer argentin fanatikus tör rájuk. Meg is erősítették a készültséget, persze nem a többség, hanem az itt is jelen lévő militáns törpe kisebbség miatt. A szomszédos ország hatóságai a torna kezdete előtt egy több mint kétezer agresszív ultra nevét tartalmazó listát küldtek a házigazdáknak, a nyitómérkőzés óta 39 drukkernek tiltották meg a belépést, míg két huligánt kitoloncoltak. A Svájc elleni nyolcaddöntő hosszabbításos sikerét Sao Paulóban háromezer argentin ünnepelte oly vehemensen, hogy könnygázt kellett felhasználni a tömegoszlatáshoz.
A belga szurkolók számáról nincsenek hivatalos adataink, de biztosan nagyságrendnyi hátrányban lesznek az Estádio Nacional közel hetvenezres nézőterén és környékén. Ettől persze még az európai gárda 28 év szünet után újra bejuthat a legjobb négy közé. 1986-ban éppen a későbbi aranyérmes argentinokkal szemben maradt alul a Pfaff, Gerets, Ceulemans, Scifo fémjelezte együttes, Maradona két gólja döntött. Kései reváns esetén Belgium beállíthatja (vagy túlhaladhatja) legjobb vb-szereplését, azt a bizonyos mexikói negyedik helyet.
Argentína 1986 mellett 1978-ban is elhódította a trófeát, legutóbb pedig 1990-ben jutott a legjobb négy közé, azóta egyszer, 2002-ben még a csoportkört sem élte túl. Most, Brazíliában mindkét együttes hasonló utat járt be: ha kissé nehézkesen is, de megnyerte kvartettjét, majd a legjobb 16 közül hosszabbításban lépett tovább. Gyorsan tegyük hozzá, a belga–amerikai derbi fényévekkel verte izgalomban, színvonalban az argentin–svájcit, a belgák újabb nagy generációja (Courtois, Kompany, Hazard, De Bruyne, Lukaku) nem esélytelen a győzelemre.
A mai meccs kulcskérdése, hogy az európaiak meg tudják-e majd állítani a dél-amerikaiak vezérét, az eddigi négy meccsen mindig a legjobbnak választott Lionel Messit, aki 91. alkalommal lesz válogatott, utolérve legendás elődjét, Maradonát. A belga szakvezetőnek, Marc Wilmotsnak nincs fóbiája: „Nem Lionel Messi, hanem az argentinok ellen készülünk. A svájciak már megmutatták, hogyan kell védekezni ellenük. Amikor felpasszolják a labdát Di Maríának vagy Messinek, gyakran felborul a játékuk egyensúlya.” Azért ne feledjük, a védők is felborulhatnak, ha egyszer megindul a Barcelona négyszeres aranylabdás sztárja.
Várható kezdőcsapatok. Argentína: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Basanta – Gago, Mascherano – Lavezzi, Messi, Di María – Higuain; Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mertens, Hazard, De Bruyne – Origi.