A parkolás, amit mindenki máshogyan lát

Praktikus, és egyszerű megoldás lehetne az autósok számára, ha a félrevezető autólehajtó, és a nem látszódó felfestés nem csapna be mindenkit.

Tresó T Tibor
2013. 04. 25. 7:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább folytatódik az Üllői úti felüljáró alatti területen parkoló autók kálváriája. Amint azt az MNO korábban megírta, az éveken keresztül parkolóhelyként szolgáló területen pár héttel ezelőtt szabálysértési bírságot vetettek ki az ott parkoló autók egy részére. A fővárosi közterület-felügyelet szerint a felfestés szerint (ami nincs), „halszálka irányban”  szabad parkolni, máshogyan nem.

Az MNO megkereste az ügyben a területileg illetékes önkormányzatot is, aminek hivatalos álláspontja szerint – a fővárosi közterületesekkel ellentétben – egyáltalán nem lehet szabályosan parkolni a kérdéses területen. Ennek ellenére semmilyen tiltó tábla nem jelzi ezt, viszont van a felhajtást elősegítő gépkocsifelhajtó, ami alapján sokan használják az érintett szakaszt. Igaz, a járdasziget – amire az önkormányzat hivatkozik – mást takar, mint a jelenlegi állapot. Az MNO kérdéseire a Józsefvárosi Önkormányzat sajtóreferense Fenyvesi Renáta válaszolt.

– A kérdéses szakaszon évek óta, folyamatosan parkolnak autók. A jelenlegi helyzetben szabályosan teszik ezt?
Az Üllői úti – úgynevezett Fradi – felüljáró alatt lévő terület járdasziget. A KRESZ szabályai szerint tehát az ott parkoló autók szabálytalanul állnak meg és várakoznak.



Miért bünteti a közterület-felügyelet ad hoc módon (leszámítva a legutóbbi esetet az utóbbi egy évben erre nem került sor), és miért nem teszi egyértelművé a parkolási tilalmat – ellenkező esetben a parkolás lehetőségét és a parkolási rendet kiegészítő táblával és/vagy felfestéssel – táblával?

(2. § Fogalmak
I. Az úttal kapcsolatos fogalmak /i bekezdés)

 

 


Április 10-én polgári bejelentés érkezett a felügyelethez, miszerint az ügyfél a felüljáró alatti parkolóhelyéről nem tud elhajtani, mert a kocsija elé parkoló másik járművek elzárták előle a közlekedés útját. A KRESZ szabályai szerint járdán, illetve járdaszigeten csak abban az esetben lehet parkolni, ha a parkolóhely kijelölésre került, és a parkolást engedélyező tábla alatti kiegészítő tábla a meghatározott módon ezt lehetővé teszi. Ahol ilyen tábla nincs, ott minden esetben tilos a járdán és a járdaszigeten történő megállás és várakozás.

– A Népliget a főváros egyik legfrekventáltabb pontja, nagy átmenő forgalommal, és rengeteg ingázóval, akik P+R jelleggel közlekednek, és parkolnak az említett szakaszon. Hogyan, miként, és mikorra oldják meg ezt a „lehet is parkolni és nem is” helyzetet?
A VIII. és a IX. kerületben P+R parkolók kizárólag a VIII. kerület Üllői út (Nagyvárad tér metróállomás), a IX. Üllői út (Ecseri út metróállomás) és a IX. Üllői út (Pöttyös utca metróállomás) melletti területen találhatók. A P+R parkolók kijelölése és kialakítása azonban Budapest Főváros Önkormányzatának hatáskörébe tartozik. A szóban fogó járdasziget P+R parkolóvá minősítés érdekében a józsefvárosi közterület-felügyelet megkereste a Budapesti Közlekedési Központ illetékesét. A BKK válaszában elmondta, a problémát ismerik, és már dolgoznak a terület forgalomtechnikai rendezésén.

Két egymásnak teljesen szembemenő vélemény, amelyeknek közös a nevezője van: ez pedig a bírságolás. Igaz, a józsefvárosi önkormányzat bár egyértelműen szabálysértőnek tartja a helyzetet, ez idáig nem lépett az ügyben. Addig marad az egyesek szerint járdaszigetnek tartott, mások szerint kijelölt parkolóhelyen való parkolás – és a remény, hogy a BKK végre rendet tesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.