Az átverős honlapokkal, szolgáltatókkal, kereskedőkkel szemben a leghatásosabb védekezés a megelőzés. Ha már fizettünk, akkor vélhetően búcsút inthetünk a pénzüknek. Szerencsésebb bármiféle adatunk, bankkártyaszámunk megadása, pláne fizetés előtt leellenőrizni, hogy a másik fél szándéka mennyiben tisztességes. Számos olyan jel van, ami komoly szándékra, vagy éppen a csőbehúzásra utal. A sok helyesírási hiba, a fordítógépek által magyarra ültetett szöveg, az idegen vízjelekkel, feliratokkal ellátott fotók azonnali riasztást és menekülést jelentenek.
A figyelmünk akkor se lankadjon, ha látszólag nemzetközileg ismert és köztiszteletben álló, a piacon évszázadok óta szereplő névvel találkozunk. Akkor sem, ha a kérdéses honlap gyönyörű, mert az interneten szinte semmi nem az, aminek látszik. Sohasem árt az óvatosság, és legfontosabb a bizalmatlanság.
Három csekély, mégis fontos kapaszkodónk van saját alapfokú nyomozómunkánkhoz:
Elsőre azokról az üzenetekről rántottuk le a leplet, amelyeket a honlap tulajdonosa a domainnévvel küld felénk. Most következik maga a tulajdonos, az üzemeltető megismerése.
Minden honlap esetében illik megadni az impresszumban, hogy ki üzemelteti, ki a cég vezetője, hol van a székhelye, milyen címen, telefonszámon és e-mail címen érhető el, esetleg milyen engedélyek birtokában végzi tevékenységét (adószám, cégjegyzékszám, jövedéki szám, egyebek). Egy minimál változata ennek a Kapcsolat gomb, amely alatt a cég ügyfélszolgálatának elérhetősége, címe és telefonszáma található – jobb esetben. Rosszabb esetben csak egy elektronikus levél küldésére alkalmas űrlapot találunk, ez felettébb gyanús, mert megtörténhet, hogy az üzemeltető el akar zárkózni, nincs szándékában bemutatkozni és vállalni tevékenységét, akármi is az. Ha a honlap üzemeltetője semmilyen adatot nem ad meg magáról, vagy az adatok hiányosak, akkor érdemes elhagyni azt a honlapot. A rejtőzködő életmód csak arra nyújt garanciát, hogy átverik az embert, a tisztességes üzletre minimális az esély.
Ha az oldal működtetője Magyarországon bejegyzett cég, annak hivatalos adatait ingyenesen meg lehet szerezni a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nyilvános céginformációs adatbázisból. A cím www.e-cegjegyzek.hu/index.html Elég csak a cég nevét tudni és megismerhetjük tulajdonosai, székhelyét és sok egyebet. A cég tulajdonosa egy másik társaság, akkor további kereséssel a másik cég tulajdonosi körére is fényt deríthetünk. Ha a lánc végén a Kajmán-szigetekre tévedünk, akkor vélhetően valamilyen offshore lovaggal van dolgunk. Ez óvatosságra int. Arról nem is beszélve, ha a cég végrehajtás vagy felszámolás alatt áll.
Nem automatikusan, mert sok nemzetközi márka regisztrálja a magyar domaint is, különösen akkor, ha nálunk is jelen van. Amennyiben külföldi cég Magyarországon nincs jelen, elérhetőségeként egy szomszédos vagy éppen távoli országban található címet ad meg, akkor mindenképpen érdemes eltűnődni szándékának tisztaságán. Lehet tisztességes, de a csapda fel lett állítva. Könnyen ránk csapódhat, ha beleklikkelünk.
A nem magyar domain név alatt működő honlapok tulajdonosaival még óvatosabban kell bánni, pláne üzletelni, mert szinte semmit nem lehet megtudni róluk. Persze van némi esély, mert akadnak honlapok, amelyeken csekély információt lehet szerezni a mindenféle végződésű domainnevek tulajdonosairól. Ilyen például a www.domaintools.com, de akad több is. Megtudhatjuk a cég nevét, esetleg megfejthetjük melyik országban van, de releváns információhoz nem jutunk. Ha magánszemély jegyezte be a nevet, akkor falnak ütközünk. Védelmet élveznek, titoktartás homálya fedi el őket, csupán e-mailt küldhetünk nekik, mondjuk a privacyprotect.orgon át, ám ez nagyjából annyit ér, mint halottnak a csók.
Összegezve: a legtöbb bizalmat az nyújthat, ha vizsgált honlap üzemeltetője egy Magyarországon bejegyzett cég, amelyik több éve legálisan és megbízhatóan működik.
Ha már sikerült kiértékelnünk a honlap nevének üzenetét, átböngésztük az impresszumot és megismertük az üzemeltetőt, elemezzük ki a fizetési módot. Holnap erről olvashatnak az MNO-n.