Több munkás halála és a túlórák az Apple beszállítóinál

A Fair Labor Association munkajogi szervezet szabálytalanságok sorát tárta fel az Apple kínai partnereinél.

2013. 12. 14. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sina.com hírportál arról számol be, hogy az Apple-nek beszállító Pegatron sanghaji gyárában az elmúlt hónapokban négy dolgozó is hirtelen betegség miatt vesztette életét. Köztük van egy 15 éves fiú is, aki szeptemberben kezdett dolgozni az iPadeket és iPhone-okat összeszerelő sanghaji üzemben. A China Labor Watch (CLW) amerikai munkajogi szervezet jelentése szerint a munkavállalói szerződéséhez kötelezően elvégzett orvosi vizsgálatok szerint a fiatal akkor még teljesen egészséges volt, egy hónappal később azonban tüdőgyulladásban meghalt. Személyazonosító iratai húszévesnek tüntették fel, a valóságban ugyanakkor még a munkavállalás minimális korhatárát, a 16 évet sem töltötte be. Családja szerint a fiatalember napi 12 órás műszakban dolgozott.

A betegség miatt elhunyt dolgozók ügyének kivizsgálására az Apple független orvosi szakértőket küldött a gyárba, de ők nem találtak összefüggést a halálozások és a munkakörülmények közt.

A Pegatront idén júliusban a CLW már elmarasztalta, munkásokkal titokban folytatott interjúk alapján rámutatva: a vállalat sanghaji és az attól 120 kilométerre fekvő szucsoui gyáraiban munkásait rossz munka- és lakhatási körülmények között tartja, fizetés nélküli túlórára kényszeríti őket, s bérük visszatartásával, valamint személyi okmányaik elkobzásával akadályozza meg, hogy munkát váltsanak.

Az Apple egy másik beszállítója, a Foxconn miatt is újra a lapok címoldalára került. A Microsoftnak és a Hewlett-Packardnak is beszállító cég kínai gyáraiban a Fair Labor Association csütörtökön kiadott jelentése szerint az elmúlt másfél évben jelentősen javultak a munkakörülmények, de a túlóráztatás továbbra is problémát jelent.

Az FLA jelentése szerint az összes foglalkoztatott több mint fele többet dolgozik a kínai jogszabályok szerint engedélyezett heti 36 óránál. Pozitívum ugyanakkor, hogy a túlóráért járó fizetéseket javarészt becsületes módon és időben kiutalják, ami korábban nem volt jellemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.