Gyógyszer és formatervezési szabadalom a legsikeresebb

A legtöbb hazai szabadalom a gyógyszerekhez köthető, de a formatervezésiminta-oltalom bejegyzés is sikeres.

tt
2014. 04. 26. 13:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 2000 októberében tartott ülésszakán határozta el a szellemi tulajdon világnapjának megünneplését, minden év április 26-án. A kezdeményezés célja, hogy rávilágítsanak a szellemi tulajdon szerepére, fokozzák a tudatosságot és a tájékozottságot e területen.

Itthon a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala szervezésében tartanak ünnepségeket, a Millenniumi Díjjal ismerik el a hazai intézmények e téren megmutatkozó eredményességét és példaadó törekvéseit. De mi a helyzet a hazai találmányokkal, és szabadalmakkal? Merre tart a magyar szellemi tőke? A választ a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának sajtóosztályától kaptuk meg.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (angolul: World Intellectual Property Organization, franciául: Organisation Mondiale de la Propriété Intellectuelle) egy nemzetközi világszervezet. 1967-ben alakult, hogy „védje a szellemi tulajdont az egész világon, és ösztönözze, elősegítse a kreatív tevékenységeket”.Jelenleg 184 ország a tagja. Főigazgatója az ausztrál származású Francis Gurry, aki 2008. október 1-jén lépett hivatalba.

 

Forrás: Wikipedia

Az elmúlt év végén a hivatal folyamatosan bővülő nemzeti lajstromaiban mintegy százezer érvényes oltalmat tartott nyilván: védjegyeket, szabadalmakat, formatervezési és használati mintákat, földrajzi árujelzőket, ugyanakkor csaknem 2 millió a Magyarországon hatályos nemzeti és nemzetközi, illetve közösségi iparjogvédelmi oltalmak összesített száma – tájékoztatta az MNO-t a hivatal.

„Az elmúlt év folyamán összesen, a nemzeti és az európai ügyeket együtt tekintve, 6471 esetben fejeződött be hivatali szabadalmi engedélyezési (2964) és hatályosítási eljárás (3507), ami 46 százalékkal több a 2012. évi adathoz képest (4423), öt éves időhorizonton pedig (2008-ban 2212) közel 200 százalékos növekedést tapasztalhatunk” – olvasható a közleményben, ami arra is kitér, hogy az engedélyezett oltalmak nagy része európai úton történt.

„A megadások aránya jelentősen javult a korábbi évek adataihoz képest: a befejezett szabadalmi engedélyezési és hatályosítási eljárások 4858 esetben zárultak az oltalom megadásával (ebből 1351 nemzeti és 3507 európai úton). Ez 48 százalékkal több a 2012. évinél, ami egyrészről annak köszönhető, hogy a nemzeti megadások száma a háromszorosára nőtt, másrészről annak, hogy a befejezett hatályosítási ügyek (európai szabadalmak) száma az előző évhez képest 24 százalékkal emelkedett. A nemzeti eljárás elmúlt évi befejezéseiből – az előző rátát (28 százalék) jelentősen felülmúlva – 46 százalék végződött engedélyezéssel”– közölte a hivatal sajtóosztálya.

 

Az év végén érvényes magyar szabadalmi oltalmak száma 19 130 volt (ebből 5237 nemzeti úton megadott, 13 839 pedig hatályosított európai szabadalom). Ez közel 15 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest. A hatályos szabadalmak jogosultjainak közel 95 százaléka külföldi, akik közül a legtöbben németországi székhelyűek, őket az amerikai, francia és svájci jogosultak követik, illetve 971 db áll hazai tulajdonban.

A Magyarországon hatályos szabadalmak szakterületek szerinti összetételét tekintve – az előző évekhez hasonlóan – 2013 végén a gyógyszeripar állt az első helyen; a hazánkban hatályos összes szabadalmi oltalom hatoda erre a szakterületre összpontosult. Ezt követte a gépészet 5 százalékos, majd a kémia (gyógyszeripar nélkül), 4 százalékos részaránnyal.

A nemzeti védjegybejelentések meghirdetésének átlagos ideje (3,4 hónapról) 3,1 hónapra csökkent és sikerült jelentős mértékben csökkenteni a folyamatban lévő ügyek számát is.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala nyilvántartása szerint közel harmadával nőtt tavaly a nemzeti úton beérkezett formatervezésiminta-oltalmi bejelentések száma: 255 új kérelem jutott el a hivatalhoz. „Ezzel együtt a bejelentők a több mintát tartalmazó bejelentések lehetőségével is többször éltek: a kérelmek összesen 1273 mintát foglaltak magukban, így a minták száma 39 százalékkal nőtt – áll a közleményben, ami kitért arra is, hogy a növekvő szabadalmi igények ellenére az engedélyeztetési folyamat váróideje csökkent.”

„A bejelentések számának megugrása ellenére az átlagos átfutási idő 10 hónapról 9,3 hónapra csökkent. A nemzeti engedélyezési eljárásban az elbírált minták száma 952 volt. Az év végén 9721 mintára vonatkozó nemzeti formatervezésiminta-oltalom volt hatályban. Ezek 74 százaléka magyar, 26 százaléka pedig külföldi (jellemzően amerikai, német és brit) jogosultak tulajdonában volt.”

A hivatal 2013-ban 252 használatiminta-oltalmi bejelentést fogadott, azaz ezen a területen kis mértékű, 3,5 százalékos csökkenés volt tapasztalható az előző évhez képest. A hivatal az év során 233 engedélyezési eljárást zárt le, 137 engedélyezéssel. Az év végén 924 ilyen nemzeti oltalom volt érvényben. A tavalyi év végén az oltalmak 89 százaléka magyar (826), 11 százaléka pedig külföldi jogosultak tulajdonában volt (98).

A Kormány 2013. augusztus 14-én fogadta el a szellemi tulajdon védelmére irányuló nemzeti stratégiát és határozott a végrehajtásával összefüggő feladatokról. A Jedlik-terv az első olyan átfogó kormányzati stratégia Magyarországon, amely a szellemi tulajdont helyezi a középpontjába. A 2013–2016-ig terjedő időszakra szóló dokumentum a szellemi tulajdon védelme területén középtávú célkitűzéseket rögzít: több mint negyven cselekvési irány mentén több mint száz különféle intézkedést irányoz elő.

Mindezt négy fő pillérbe rendezi, amelyek a következők: iparjogvédelemmel a nemzetgazdaság felemelkedéséért; szerzői joggal a kreatív iparágak és a kultúra fellendítéséért; a nemzetpolitika és egyes kormányzati szakpolitikák szolgálata a szellemi tulajdon eszköztárával; a szellemi tulajdoni intézményi teljesítőképesség fokozása.

A kormány által elfogadott Jedlik-terv a hazai szellemitulajdon-védelmi és jogérvényesítési tudatosság növelése érdekében tett javaslatot a szellemi tulajdon védelmére irányuló nemzeti fejlesztési program elindítására. A fejlesztési program fő célja, hogy hozzájáruljon az ország hosszú távú versenyképességének fenntartásához.

Az általa biztosított erőforrások a következő általános célokra lennének felhasználhatók: vállalkozások, kutatóintézetek és egyetemek képességfejlesztése; az iparjogvédelmi és szerzői jogi ismeretek oktatása; a szellemitulajdon-jogok megsértése elleni küzdelem (jogérvényesítés), a tudatos fogyasztói attitűdre nevelés; továbbá a kulturális örökségvédelemnek és a hungarikumok piaci sikerességének segítése, az állami vagyonkezelés és innovációmenedzsment új eszközökkel való támogatása, a tudatos forrásallokáció hatékonyságának javítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.