Hogyan védekezzen az átlagember, ha a bíróságot is megtéveszthetik?

Tényleg lehetséges intézetként bejegyezni egy magáncéget, még ha ezzel át is verhetik az ügyfeleket.

2014. 05. 03. 6:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hetekben két olyan – egymásra kísértetiesen hasonlító – eset is borzolta az emberek idegeit, amelyekben magáncégek intézetként tüntették fel magukat, és ezzel megtévesztették ügyfeleiket. A Magyar Éremkibocsátó Intézet (Kft.) ügyében, amint arról az MNO is beszámolt, a Gazdasági Versenyhivatal már ítéletet is hozott, és egyéb vétségekkel együtt 100 millió forint bírságot szabott ki. A másik ügy a Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet (Kft.) nevéhez kötődik. A cég megtévesztő levélben próbálja meg közzétételnek nevezett hirdetés gyanútlan vásárlására rábírni a magyar kft.-ket, bt.-ket, kkt.-ket és rt.-ket.

A két eset ismeretében joggal merülhet fel a gyanú, hogy más cégeket is megtévesztő elnevezéssel jegyeztetnek be. Megkerestük hát a Fővárosi Törvényszék Sajtó- és Nemzetközi Kapcsolatok Osztályát, hogy megtudjuk, miként lehetséges ez.

„A cégek elnevezésének kérdését a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény szabályozza. Ez a jogszabály kimondja, hogy a cégnévnek tartalmaznia kell a választott cégforma megnevezését, valamint legalább a vezérszót. A cég rövidített neve a vezérszóból és a cég formájának megjelöléséből áll. A cégnévnek (rövidített névnek) az ország területén bejegyzett más cég elnevezésétől egyértelműen különböznie kell, és nem kelthet olyan látszatot, ami – különösen a cég tevékenységi körét és a választott cégformát illetően – megtévesztő. A cégnévnek egyértelműen különböznie kell a közhatalmi és közigazgatási szervek hivatalos és a köznyelvben használt elnevezésétől.” – írta a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya.

Tehát így kell nevet választani a cégeknek, de milyen elnevezéseket nem engedélyez a cégbíróság?

„A cégbíróság eljárása során azt vizsgálja, hogy a cég elnevezésében nem szerepelhet olyan személy neve, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be, vagy olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható. A Cégbíróság kétség esetén köteles beszerezni a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalását. A cégnévben az „állami” vagy „nemzeti” kifejezés csak abban az esetben szerepelhet, ha a cégben az állam közvetlenül vagy szervezetei útján a Ptk. szerinti többségi befolyással rendelkezik, vagy a cég a külön törvény szerinti tartós állami tulajdoni körbe tartozik.” – érkezett a további magyarázat.

Sajnos a törvényszék nem rendelkezik statisztikai nyilvántartással arról, hogy melyek a leggyakoribb elnevezési kísérletek, amelyek első látásra azt sugallják, hogy a cég alapítói megtévesztésre készülnek. Ugyanígy arról sem, hogy milyen arányban kell a szabálytalan, nem megfelelő elnevezés miatt elutasítani a cégek bejegyzését vagy cégnevek módosítását.

Az éremkibocsátó például sok országban van jelen, de inkább a Kelet-európai leányvállalataira jellemző a magyaréhoz hasonló névválasztás. A norvég anyavállalat nevét talán Éremgyűjtők Házának lehetne lefordítani, a nyugati országok többségében erre emlékeztető neveket használnak. A sajtóosztály válaszából azonban kiderül, hogy „a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságának nincs nemzetközi kitekintése ebben a témában”, így nem szerezhettünk információt a nemzetközi gyakorlatról.

A sarkalatos kérdés, hogy lehetséges-e már a cég bejegyzésekor felfigyelni az ilyen jellegű turpisságra, rossz szándékra?

„A cégbíróságok eljárásuk során a bejegyzendő cég nevének vizsgálatakor kizárólag a törvényben előírt szabályoknak való megfelelést vizsgálják. A cég csak akkor kerül az adott néven bejegyzésre, ha az a törvényben előírt kritériumoknak megfelel.”

És itt bezárult a kör. A cégbíróságtól lényegében nem várható el, hogy magának magyarnak, akár intézetnek nevező cég alapítóinak szándékát megvizsgálja, kivéve, ha az túlontúl nyilvánvaló, mert már a nemzeti vagy állami elnevezéssel próbálkozik. A Magyar Éremkibocsátó Intézet az alapítás egy korábbi szakaszában még a Magyar Kincstár (Kft.) elnevezéssel próbálkozott, amint az alább az eremkibocsato.hu domainnév hivatalos regisztrációjában is látható, illetve mai napi a magyarkincstar.hu domain az éremkibocsátással foglalkozó cég oldalára visz.

 

 

Természetesen számtalan olyan intézet van, amely – elsősorban non-profit – kft. formájában üzemel. Ezek valóban egy intézetnek megfelelő munkát végeznek, tulajdonosaik sem feltétlenül csak magánszemélyek, vagy magánszemélyek kezében lévő hazai-, netán külföldi – akár offshore – cégek. Így a cégbíróságnak is nehéz kiszűrni a sok álságos kísérletet.

Nekünk, ügyfeleknek, fogyasztóknak, nem marad más hátra, mint óvatosan követni a régi igazságot: semmi sem az, aminek látszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.