Május 20. a személyi jövedelemadó bevallás postára adásának határideje. Korábban már foglalkoztunk azzal, milyen tipikus hibákon csúsznak el a bevallás során az adózók a NAV-revizoroknál. Most az igénybe vehető kedvezményeket vettük górcső alá. Vajon le lehet nullázni teljesen a befizetendő adót vagy sem? Az MNO utánajárt a kedvezményeknek és a lehetőségeknek.
Személyi jövedelemadót – kedvezmények révén – minimalizálni azon magánszemélyek tudnak, akik nem számolnak el egyéb költséget. Ezen a téren a legnagyobb volumenű könnyítés a családi kedvezmény, amely 1-2 gyerek esetén az adóalapot kedvezményezett gyerekenként és havonta 62 500 Ft-tal – ez havi 10 000 Ft-tal kevesebb adót jelent gyerekenként.
A többi szóba jöhető kedvezmény speciális eset, mivel az egy-egy szűkebb csoportra vonatkozik. Ilyen a súlyos fogyatékosság miatt levonható összeg – a minimálbér 5 százaléka, maximum 58 000 forint –, az őstermelők kedvezménye – az őstermelésből származó jövedelem adója, maximum 100 000 forint –, illetve a halasztott kedvezmények – ide tartozik a lakáscélú támogatás és a tandíjkedvezmény.
Az adóalapot a családi kedvezményen kívül lehet csökkenteni az Összefogás az Államadósság Ellen Alapba befizetett összeggel is, ebben az esetben a befizetést igazoló bizonylatot kell csatolni a bevalláshoz.
A másik lehetőség az adóalap csökkentésére az önkéntes pénztárakba való befizetés azaz a nyugdíj-, egészség-, önsegélyező pénztár és az nyugdíj-előtakarékossági számla. Itt az adókedvezményt nem pénzben kapja vissza az adózó, hanem az általa választott pénztári számlára írják jóvá.
Összege a magánszemély által az adott évben befizetett összeg 20 százaléka, illetve az egészség- és önsegélyező pénztár prevenciós szolgáltatásánál plusz 10 százalék. Maximuma 100 000 forint, ha több önkéntes pénztári kedvezmény is van, akkor a tető 120 000 forint. Kivétel ez alól az, aki 2020. január 1. előtt betölti a rá irányadó nyugdíjkorhatárt, azoknál 130 000 és 150 000 forint a plafon.
A fentiekből is látszik, hogy a számított fizetendő adót le lehet húzni nullára, de a végeredmény nem lehet negatív, azaz ebből az adózó nem igényelhet vissza. Az adóhatóság vissza akkor fizet adót, ha az év közben a munkáltató/kifizető által levont adóelőleg több, mint a számított és bevallott éves adókötelezettség.
Összességében elmondható az, hogy a személyi jövedelem csökkentésének jelen állás szerint az egyik leghasznosabb módja az önkéntes pénztári előtakarékosság, hiszen így nemcsak a jövőjét biztosítja be az adózó, de egyúttal az adóalapját is jócskán csökkenti.