Előző cikkünkben körbejártuk a házi légkondicionáló berendezések kiválasztásának, telepítésének témáját. Kohári István a Készház Világ ügyvezetője szerint fontos része a biztonságos üzemelésnek az, hogy rendszeresen tisztítsuk légkondink szűrőjét.
A szakember szerint fontos a karbantartás, de az is kiderült, hogy mi okozza a légkondik hibájának túlnyomó részét, és megtudhatjuk azt is, hogyan fogyaszt keveset a levegőhűtőnk. A nagy kérdés alapjában véve az, hogy:
Nem titok, hogy a klíma fogyasztását döntően befolyásolja a beállított hőmérséklet értéke. Mivel az elszállított energia és a beállított hőmérséklet, illetve a kinti hőmérséklet különbsége között egyenes arányosság áll fenn, minél nagyobb különbséget állítunk be a külső levegő hőmérsékletéhez képest, annál nagyobb fogyasztással kell számolnunk. Egy átlagosan felépített helyiségre légköbméterenként 30-35 Watt hűtőteljesítményt számolhatunk. Egy átlagos helyiség belmagassága 2,7 méter, így négyzetméterenként nagyjából 80 Watt lesz a hűtés energiaigénye.
„A légkondi fogyasztásának számlán történő megjelenését igen nehéz konkrétan forintosítani, hiszen sokban függ az időjárástól, a falak és a nyílászárók szigetelésétől, és persze attól is, hogy milyen teljesítményű gépet, milyen rendszerességgel és meddig használunk. Ha a leggyakrabban előforduló 3,5 W-s teljesítményű légkondira átlag négy-öt órás napi – a fentebb sorolt módon üzemeltetett módon – használat nagyjából kétszáz forinttal terheli meg alkalmanként. Ezt az összeget lehet nagyságrendenként felszorozni a kánikulai napok számával, de ez nagyban függ a fentebb említett befolyásoló tényezőktől” – mondta el Kohári István.
„A tapasztalatok alapján a tulajdonosok többsége elhanyagolja a légkondi karbantartását, felesleges pénzkidobásnak tartják. Sajnos pár esetben előfordul, hogy a szerelő kimegy, és csak csapvízben kimossa a poros szűrőt, és meg is oldotta a problémát, de a klímakarbantartás ebből a szempontból összetettebb feladat” – vázolta az alaphelyzetet a szakember.
„A légkondicionáló berendezés használóinak nagy része tapasztalta már, hogy a klíma bekapcsolásakor poshadt szag áramlik a beltéri egységből. Ilyenkor a készülék cseppvíztárolójában a gombák és baktériumok elszaporodtak. Ez már a végső stádium, tehát nagy valószínűséggel tele van a beltéri egység – a kellemetlen szagokat okozó anyagokon túl – különböző gomba- és baktériumtenyészetekkel is. Ezt a levegőt keringteti a ventilátor a klíma használatakor, fertőzve az ott tartózkodókat, komoly allergiát vagy más légúti fertőzéseket okozva ezzel. Összességében elmondható tehát, hogy egészségügyi szempontból a legfontosabb része a klímakarbantartásnak a gombamentesítés.”
Fontos a szűrők rendszeres tisztítása, a beltéri egység elpárologtatójának fertőtlenítése (gomba- és baktériummentesítése), valamint a kültéri egység légkondenzátorának mosása a lerakódott szennyeződések eltávolítása végett, és ellenőrizzük, hogy a kondenzvizet elvezető cső nem dugult-e el.
„Gyakorló szerelőként sokszor találkozunk azzal a tévhittel, hogy ha a felhasználók beállítják minimumra a kívánt hőfokot (ez általában 18 Celsius-fok), akkor hidegebbet fúj majd a beltéri egység. Nem fog. A tény az, hogy ha a klíma által beszívott és a kifújt levegő közti hőmérséklet-különbség 10 fok körül van, akkor üzemel jól a készülék” – mondta el az ügyvezető.
„Soha ne vegyék le a hőfokot minimumra, mert azzal csak azt érik el, hogy a kompresszor gyakorlatilag folyamatosan dolgozik egész nap, és ha kint 35 fok meleg van, bent 30 fok, gondoljunk bele, mi áramot kell kifizetnünk, mire a kívánt 18 Celsius-fokos hőmérsékletünket elérné a belső levegő. Nem beszélve a kompresszor élettartamáról. A külső és a belső hőmérséklet között ne legyen 5-6 foknál nagyobb különbség, mert könnyen megviselheti szervezetünket a nagy eltérés. A kompresszornak is jót tesz, ha nincs folyamatosan csúcsra járatva. Itt a hőérzeten van a hangsúly, mert ha 35 fokból belépünk egy 23 fokos szobába, akkor bizony könnyen megfázhatunk. Nyilvánvaló, ha már egy ideje a szobában tartózkodunk, módosíthatjuk a kívánt hőmérsékletet lefelé, fokozatosan” – foglalta össze a legfontosabb használati tudnivalókat Kohári István.
A légkondi hatékonyságát befolyásolja az árnyékolástechnikai is. A lehúzott redőnyök, és a kitekert napernyők árnyéka sok napfényt „megfog”, ami szintén elősegíti a szobák hűvösen tartását.