Csapdába csalnak az utcai nepperek

Inkább ráfizetés, mint jó üzlet az alkalmi árusok által kínált, bizonytalan eredetű portéka.

2014. 10. 02. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parfüm, napszemüveg, szabadidőruha, tisztítószer, háztartási eszköz, édesség, műszaki cikk. Határtalan a leleményes utcai árusok kínálata manapság, akikkel lépten-nyomon összefuthat a gyanútlan fogyasztó. Bevásárlóközpontok parkolójában, piacok mellett, aluljárókban, köztereken, utazás közben, gyakorlatilag bárhol felbukkannak azok az álkereskedők, akik alacsony árakkal csábítanak kihagyhatatlan vásárlásra.

Fogyasztóvédelmi szakemberek óva intenek az alkalmi üzlettől, az ellenőrizetlen forrásból származó, silány minőségű árucikkek megvétele ugyanis több kockázattal is jár.

A tapasztalatok szerint ezek a jellemzően sporttáskából, kabát alól vagy csomagtartóból kínált portékák lopottak, használtak, jobb esetben a bóvlikat árusító piacokról vagy külföldről származnak, ráadásul az eredetinek mondott termékek a legtöbbször rossz minőségű hamisítványok.

– Az egyik fővárosi pláza parkolójában pakoltuk a bevásárlókocsit, amikor odajött hozzánk egy jól öltözött fiatal nő. Vadonatúj, márkás parfümöket árult a bolti ár negyedéért. A termékek bontatlan, eredeti csomagolásban voltak, s azt mondta, akciósan vette a nagykereskedőnél, mivel tavaszi leárazás van. Mielőtt jobban meggondoltam volna, vásároltam két illatszert nyolcezer forintért, ami a drogériában egyébként legalább a triplájába került volna – mesélte lapunknak egy pórul járt olvasónk. Elmondta, miután nyugtát nem adott, az árus sietősen távozott a pénzzel, ám azt csupán hazatérve tapasztalta, hogy a parfümök nem az eredeti, márkás minőséget képviselik. – Kifejezetten zavaró, szerintem romlott volt az illatuk. Így gyakorlatilag kidobtam a pénzt az ablakon két olyan termékért, amelyet még légfrissítőként sem lehetne használni – fogalmazott a pórul járt fogyasztó.

Lapunknak egy piaci szakértő vázolta: szomorú tény, hogy az engedély nélküli köztéri árusítás országszerte elharapózott annak ellenére, hogy egymást érik a kiadó üzlethelyiségek. Ebből úgy tűnik, az utcára szorult ki a kereskedelem egy meghatározott szelete. Ennek több oka van, a fogyasztók szempontjából azonban szinte csak kockázattal jár az efféle vásárlás. Azon túl, hogy az alkalmi nepperek hatósági engedélyek híján kínálják a portékát, a vásárlót nem védi semmi, ha utóbb kiderül, hogy hibás vagy használhatatlan a termék, esetleg lejárt a minőségmegőrzési ideje, vagy veszélyes az áru. Mivel nyugtát, számlát nem kapunk, és a magyar nyelvű használati útmutató sem jellemző ezeknél a cikkeknél, nincs mire hivatkozni, ha utóbb érvényesítenénk a jótállás vagy garancia feltételeit. Arról nem beszélve, hogy a legritkább esetben találjuk meg ugyanott az önjelölt kereskedőt – jegyezte meg Végh Róbert.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szerint különösen óvatosnak kell lenni a villamossági termékek és a gyermekjátékok utcai vásárlásánál, ugyanis például nincs lehetőség a kipróbálásukra, így nem tudhatjuk, mit is sóznak ránk. A hatósághoz érkezett már olyan panasz, miszerint egy utcai árustól vásárolt fúrógép dobozában a vásárlás után a vevő csak téglákat talált. – Bármilyen kedvező vételnek tűnik, ne vegyünk villamossági terméket ilyen módon! – hangsúlyozza a hivatal. A másik kockázatos termékkör az olcsón kínált gyermekjáték, amelynél az alacsony ár általában együtt jár a rendkívül rossz minőséggel. Ez az NFH tapasztalatai szerint nem csupán ráfizetést jelent, hanem sokszor veszélyes is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.