„Tavaly egy utcánkban élő család éppen csak megúszta a gázmérgezést. Szivárgott a szén-monoxid, a kétéves kisfiú szaladt át a szüleihez, hogy nagyon fáj a feje. Az apuka azonnal kapcsolt, mindenki kimenekült, szerencsére épp időben. Egy napig tartották őket a kórházban, maradandó problémák nélkül úszták meg az esetet” – számolt be egy szerencsés kimenetelű balesetről egy olvasónk.
Magyarországon több millió azoknak a háztartásoknak a száma, ahol gázkészülék működik, és sajnálatos módon a fűtési szezon beköszöntével minden évben számtalan szén-monoxid-mérgezés történik. Amellett, hogy a gáz kiváló fűtőértékkel rendelkezik, használata komoly veszélyeket is rejthet magában.
Kockázatos szén-monoxid-jelzők
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője nemrég sajtótájékoztatón ismertette, hogy a hatóság által a közelmúltban megvizsgált szén-monoxid-jelző készülékek többsége vagy egyáltalán nem jelzett a szén-monoxid kiáramlása esetén, vagy hamisan riasztott. Kathi Attila felhívta a figyelmet arra, hogy lehetőleg mindenki szaküzletben vásárolja meg az érzékelőt, és olyan terméket válasszon, amelyhez biztosítanak magyar nyelvű használati és kezelési utasítást. A katasztrófavédelem 2012 óta rendez kampányt, ahol felhívják a figyelmet a szén-monoxid-érzékelők beszerelésének szükségességére. Érdekes tény, hogy tavalyelőtt még csak 200 riasztás volt emiatt, 2013-ban már 350, idén pedig a fűtési szezon előtt, vagyis mostanáig már 300 esetben jeleztek bajt. Ugyanakkor egyre több a hamis riasztás is a hibásan működő jelzőberendezések miatt.
A hatóságok figyelmeztetése szerint tanácsos, hogy ezeknek a készülékeknek a felszerelését a megfelelő használati utasítás ellenére is inkább szakember segítségével végezzük el. A készülék jelzését mindig vegyük komolyan: riasztás esetén azonnal siessünk ki a szabadba, utána pedig szellőztessünk alaposan. Csak akkor szabad gondolni az érzékelő hibájára, ha a szellőztetést követően még 15 perc múlva is jelzést ad. A jó riasztó megvásárlásán kívül nagyon fontos a készülékek rendszeres ellenőrzése, tisztítása is.
Ismeretes, a februárban elfogadott rezsicsökkentési törvény szerint október 1-jével a távhő díja 3,3 százalékkal csökkent. A gáz ára már áprilisban mérséklődött 6,5 százalékkal. Tavaly januártól először 10, majd novemberben 11,1 százalékkal csökkent a távhő, a gáz és villamos energia ára.
Nemcsak a gázzal való fűtésnek vannak azonban veszélyei, egyre többen használnak olcsó tűzifát a ház felmelegítésére. Ha azonban ezek a fogyasztók elhanyagolják a kémény karbantartását, az egy idő után akár koromtűzhöz is vezethet. Nagyon fontos tehát a kémény rendszeres pucolása és az, hogy csak valóban alkalmas tárgyakkal fűtsünk a hidegben, ugyanis gyakori, hogy egyesek a spórolás jegyében háztartási szemetet, megunt használati tárgyakat is a tűzre dobnak. Ha valaki fával fűt, érdemes odafigyelnie arra, hogy teljesen száraz tüzelőt használjon, mert az jóval eredményesebb. A friss vágású fa ugyanis általában csak feleannyira jó tüzelő, mint amelyet már legalább egy-két éve szárítanak. A fa elég sok nedvességet tartalmaz, egy köbméterben például több száz liter víz is lehet. Az égés során a víz elpárolog, ami csökkenti az égés eredményét, így veszteséget okozhat.
Fokozottan tűzveszélyesnek számítanak az olajjal működő fűtőtestek. Az ezekbe való folyadékot elzárva kell tárolni, és csak kihűlt állapotú berendezésbe szabad tölteni. Itt is érvényes az a szabály, hogy a berendezést rendszeresen ellenőriztetni kell szakemberrel.
A legtöbb baleset a pb-gáz-palackok nem megfelelő használatából származik. Néhány nappal ezelőtt például Szegeden robbant fel egy házon belül két palack is. Fontos, hogy a megfelelő tömítéssel ellátott palackot csak sérülésmentesen szabad használni, maximum kétszintes épületben, és például pincében tilos az üzemeltetése.