Síelés: menjünk biztosra!

Télisport-biztosítási csomagot is köthet, aki síelni készül vagy havas sportot űz az elkövetkező időszakban.

2015. 02. 06. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldi pályákon nem ritka, hogy már egy könnyebb sísérülés esetén is légi úton történik a mentés, amely biztosítás nélkül borsos költségekkel járhat, és ezt a legtöbb esetben nem fedezi az európai egészségbiztosítási kártya sem. A legnépszerűbb külföldi úti célok a téli szezonban Ausztria, Szlovákia, Szlovénia, Olaszország és Franciaország.

A síelők lesiklás közben akár 80 kilométeres óránkénti sebességet is elérhetnek, ilyenkor pedig egy kisebb ütközés vagy esés is nehezebben kerülhető el, és sokkal súlyosabb következményekkel jár. A síelés során a legnagyobb veszélynek a térdek vannak kitéve, a balesetek 40 százalékát az ilyen sérülések teszik ki. Emellett a fej, a gerinc, a könyök, a csukló, valamint a síbotot fogó hüvelykujjak sérüléseivel is gyakran találkoznak az orvosok. A tapasztalatok szerint a fejsérülések aránya kisebb, mégis legtöbbször ezek felelősek a balesetek súlyos vagy akár végzetes kimeneteléért.

Egy felmérés szerint háromból két sportoló, akit baleset ért, de sérülést nem szenvedett, sisakot viselt. A sérülések ellen hatékonyan védekezhetünk a megfelelő védőfelszereléssel, főleg, ha odafigyelünk a síbakancsok és a kötések beállítására, illetve magára a sisakra. A sportolás előtti bemelegítést sem szabad elmulasztani. Sokat számít a felkészültség is, a kezdő síelők gyakrabban sérülnek meg, mint régóta sportoló társaik. Baleset azonban a legtapasztaltabb síelővel is történhet, ezért arra az esetre is ajánlatos felkészülni, ha már megtörtént a baj. A sítúrára indulók nagy része kiváltja az európai egészségbiztosítási kártyát, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a kártya önmagában nem fedezi az összes költséget.

Az utóbbi években jelentősen megnőtt a mentőhelikopteres mentések száma – mivel a hegyi pályákat más módon sokszor nehéz megközelíteni, ezért előfordul, hogy akkor is helikoptert küldenek, ha egyébként a sérülés súlyossága ezt nem indokolja. A légi mentés költsége a repült időtől függően 1–2,5 millió forintba kerülhet. Az Európai Utazási Biztosító egyik ügyfele például tavaly Ausztriában egy esés közben megvágta a lábát sílécével. A hegyi mentők helikopterrel szállították kórházba. Sérülése nem volt olyan súlyos, ám biztosítás nélkül a mentés és az ellátás több mint egymillió forintnak megfelelő díja őt terhelte volna. A magyar biztosítási piacon legújabban kapható az általános télisport-biztosítás, amely érvényes a legnépszerűbb téli tevékenységekre, így síelésre, snowboardozásra, szánkózásra, korcsolyázásra, sőt motoros szánra és hóraftingolásra is, illetve fedezi a mentőhelikopteres mentés költségeit is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.