Aligha lövi ki a tudomány a homeopátiát

Nem itthon dől el, hogy a homeopátiás szereket szigorúbban kezeli-e a gyógyszerhatóság, hanem Brüsszelben.

Szabó Emese
2015. 11. 10. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiú ábránd azt remélni, hogy a Magyar Tudományos Akadémia homeopátiás szerekre vonatkozó javaslata célt ér. Hiába szorgalmazza ugyanis azt a testület Orvosi Tudományok Osztálya, hogy ezek a készítmények a gyógyszerekkel azonos elbírálás alá essenek, ez a kérdés nem itthon fog eldőlni. Ennek oka egyszerűen az, hogy a homeopátiás szerek európai piacon történő engedélyezését egy 2001-es uniós direktíva szabja meg. Ez mind a 28 tagállamra nézve kötelező érvényű, eszerint kell ezeket a készítményeket egyszerűsítve törzskönyvezni.

Arra, hogy a homeopátia mennyire nagy biznisz, azok a számok is egyértelműen rámutatnak, amelyeket tanulmányában közölt az ECHAMP (European Coalition on Homeopathic and Anthroposophic Medicinal Products, ami a homeopátiás és antropozófus gyógyszerekkel foglalkozó európai szövetség). Információik szerint ezen szerek éves forgalma az unióban már 2010-ben is több mint egymilliárd eurós volt. Ennek 80 százalékát három tagállam adta: a francia betegek éves szinten 320 millió eurót, míg a németek 300 milliót, az olaszok pedig 170 milliót adtak ezekért a szerekért. Ausztriában, Belgiumban, Hollandiában, Lengyelországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban 20-50 millió eurót költöttek a betegek ezekre a gyógyszerekre. Ennek magyarázata pedig nemcsak abban rejlik, hogy előbbi három ország önmagában az uniós lakosság 40 százalékát adja, hanem abban is, hogy közülük Németországban és Franciaországban eleve komoly múltja van a homeopátiának.

A tanulmányból kiderül az is, hogy a teljes uniós piacon belül az ilyen készítmények részesedése 2010-ben 0,73 százalékos volt, 2012-ben viszont már valamivel több mint 1 százalékos. Hivatalos uniós statisztikai ugyan nincs, de piaci forrásaink értéküket tekintve ma már 1-2 százalékosra teszik ezen termékek forgalmát. Dobozszámban nézve az arány 2-5 százalékos is lehet, lévén ezek a készítmények jellemzőbben olcsóbbak, mint a hagyományos gyógyszerek.

 

„Ahhoz, hogy a homeopátiás szerek a gyógyszerekkel azonos elbírálás alá eshessenek, hatékonyságukat pedig igazolni kelljen, uniós szinten kellene változzon a jogszabályi környezet. Amíg ez nem történik meg, minden további nélkül »gyógyszernek« lehet titulálni ezeket a nem igazolt hatású szereket. Erre a nemzeti gyógyszerhatóságoknak érdemi ráhatásuk nem lehet” – mondja Csupor Dezső szakgyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa. Hozzáteszi, hogy a tudományos testületek állásfoglalásának jogkövetkezményei nincsenek, még akkor sem, ha egyre több országban teszik ezt meg. A jogalkotókra egyedül az gyakorolhat nyomást, ha ez általánossá válik. Addig érdemben még az Európai Gyógyszerügynökség sem tehet semmit, lévén a szervezet csak jogalkalmazó.

A homeopátia körül legutóbb tavasszal volt komolyabb mozgolódás. Akkor az FDA, az amerikai gyógyszerügynökség látta problémásnak azt, hogy a tengerentúlon bárki engedélyeztetés és tesztelés nélkül piacra dobhatta homeopátiás szerét. Náluk ezek a készítmények – amelyek rendszerint legfeljebb annyira hatékonyak, mint a placebo – amúgy sem minősülnek gyógyszereknek, törzskönyvezni sem kell őket. Viszont az amerikai hatóság szükségét látná a bevizsgálásnak, lévén az ilyen készítményekkel a betegeket félre is lehet vezetni. Könnyen előállhat ugyanis az a helyzet, amikor amúgy gyógyítható kórokat próbálnak kúrálni ezekkel a kérdéses hatékonyságú szerekkel.

Az amerikai és európai helyzet között nemcsak az a különbség, hogy nálunk gyógyszerként lehet forgalmazni az ilyen készítményeket, hanem az is, hogy Európában a homeopátiának komoly hagyománya van. A tengerentúlon ez nincs így, hozzájuk ezek a szerek „külföldről érkeztek”, jellemzően ma is európai cégek termékeit forgalmazzák. Kontinensünkön viszont a hagyományok a jogszabályokban is visszatükröződnek, változás pedig nem történik, hiába kéri ezt egyre több tudományos szervezet. Piaci forrásaink ezt azzal is magyarázzák, hogy a homeopátiára Európában hatalmas, éves szinten milliárd eurós forgalmat bonyolító iparág épült. Ezt pedig senki nem lőné ki szívesen. Viszont akkor, ha ezek a készítmények a hagyományos gyógyszerekkel azonos elbírálás alá esnének, gyakorlatilag ez történne. Ennek oka egyszerűen az, hogy hatékonyságukat igazolni aligha lehet, így elvesztenék gyógyszer besorolásukat is. Persze lehet, hogy a betegek nem gyógyszerként is adnának pénzt az ilyen készítményekért, de ez akkor is hatalmas presztízs- és vélhetően forgalomcsökkenést jelentene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.