Feltárultak a Népstadion rejtett zugai

Rákosi-páholy, légópince, Puskás Öcsi öltözőpadja – az MNO f22 most utoljára barangolja be a rekonstrukció előtt álló „Népstadiont”.

Máté Péter
2015. 04. 22. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan helyekre nyertünk bebocsátást a rekonstrukció küszöbén álló Puskás Ferenc Stadionban, ahová hétköznapi ember évtizedekig nemigen tehette be a lábát – és mivel hamarosan a múlttal válik egyenlővé, az utolsó pillanatok egyikében kaptuk lencsevégre a „Népstadion” legrejtettebb zugait.

A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum a Magyar Fotótörténeti Társaságnak szervezte a keddi túrát.

Rákosi-páholy, Puskás Öcsi öltözőpadja, légópince, rejtett autóalagút, ötvenes évekbeli telefonközpont.

A Rákosi-páholy vagy kormánypáholy az állami és sportvezetők kiszolgálására épült. Mellette két géppuskafészek látható, tehát nemcsak a tűző naptól védték az itt ülőket. A vastag beton egyszerre 2 köteg kézigránát robbanását is kibírta volna.

 

Az öltözőszekrények nem korabeliek de a szekrények előtti padokat még az Aranycsapat tagjai is használták.

 

Az ötvenes években újdonságnak számított az öltözőben elhelyezett medence. Ebben az időben még a Wembleyben sem volt ilyen.

 

Ezen a lépcsőn lehet megközelíteni a játékoskijárót. A lépcsőházból nyílik a légópince, melynek építése az ötvenes években kötelező volt. Befogadóképessége nem túl nagy, csak az épületben dolgozók fértek el benne. Jelenleg raktárként használják.

 

Maga a játékoskijáró sem eredeti, a 1998-as atlétikai Eb alkalmából építették át. Ezen keresztül lehet kijutni az atlétikai pályaként és futballstadionként működő küzdőtérre.

 

A Népstadion fénykorában 104 000 néző befogadására volt alkalmas.

 

A kormánypáholy mögötti terem.

 

Ma is a korabeli állapotot lehet látni, még a bútorok is a régiek.

 

Ma már teljesen természetes, hogy a VIP-vendégeket végig gépjárművel szállítják, de az 1950-es években még újdonságnak számított, hogy hátulról, egy alagúton keresztül, az Istvánmezei út felől gépkocsival is be lehetett hajtani a stadion előteréig.

 

Itt még megmaradt a Rákosi-címer is.

 

A díszpáholy fölött voltak az újságíróknak fenntartott területek és bent a lelátó alatti részen a sajtó- és a telefonközpont.

 

A korabeli állapotok itt is lényegében érintetlenül fennmaradtak, láthatók a telefonfülkék

 

ahová hagyományos központon keresztül kapcsolták a hívott felet. A hívót hangosbemondóval szólították oda.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.