Parádés történelmi helyzetben van Kirgizisztán. Hivatalosan május 9-én csatlakozna az ország az Eurázsiai Gazdasági Unióhoz, amelyet 2014. május 29-én hívott életre Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország Asztanában. Azonban hetekkel ezelőtt lemondott az ország miniszterelnöke, Dzsoomart Otorbajev, ugyanis ötven tonna arany sorsáról nem tudott megegyezni az ország legnagyobb foglalkoztatójával, a Kumtor aranybányát üzemeltető ausztrál Centerra Gold vállalattal. Az aranybánya adja az ország költségvetésének mintegy negyven százalékát, így ötven tonnával kisebb mennyiség igen érzékenyen érintené az év hátralevő részét Kirgizisztánban.
Almazbek Atambajev elnök nem tétlenkedett sokáig, Temir Szarijev személyében kinevezte az ország új miniszterelnökét, aki „diplomáciai formalitásokra” hivatkozva nem tudja biztosra ígérni, hogy országa május 9-én teljes jogú tagként csatlakozik az unióhoz.
Akárhogy is fog történni, az biztos, hogy ma az Oroszországi Föderáció Fegyveres Erői Biskek központjában, az Ala-Too téren vonulnak fel, Atambajev elnök pedig Putyin mellett végignézi, ahogy saját testőrsége végimasíroz a Vörös téren.
S hogy mit hozhat a „nagy medvés unió” a kirgizeknek? „Szerintem a falu lakosainak hatvan százaléka örül a gazdasági uniónak. Főleg mezőgazdaságból élünk, így volt ez nagyapáink korában is. 1992-ig minden rendben volt, azóta viszont határokkal, vámokkal és hivatalnokokkal küszködünk minden szezonban. Úgy tűnik, ennek most vége” – mondja Ruszlan Esmambetov, a hétezer lelkes Barszkoon falu polgármestere.
Azonban nem mindenki ennyire optimista. A Dordoj bazár Biskek északi részén a rendszerváltás után nőtt ki a semmiből akkorára, hogy manapság Ázsia legnagyobb kínai piacaként emlegetik, közel hatvanezer embernek ad munkát, ezzel az ország második legnagyobb foglalkoztatója. Pont a Szovjetunió széthullása után keletkezett határok hívták életre, mert a kedvező kirgiz adóviszonyok miatt a kínai portékák átjátszóállomása lett. Ennek véget vet a közös vámunió, a piac a látványos hanyatlás útjára lépett.
A Kirgizisztánig tartó utazás képes krónikáját itt olvashatja.