Gyárak, bányák és bordélyházak borzalmai

Lisa Kristine humanitárius fotós képei a modern kori rabszolgaságra hívják fel a figyelmet a Kogart Házban.

Makrai Sonja
2017. 02. 21. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a világon mindenhol illegálisnak számít a rabszolgaság, negyvenhatmillió ember él jelenleg a földön rabszolgaként. A legtöbben Délkelet-Ázsiában szenvednek, de a The New York Times közlése szerint Észak-Amerikában évi száz- és háromszázezer között van azoknak a gyerekeknek a száma, akiket eladnak szexrabszolgának. Az emberek nagy többségét jó tanulási lehetőséggel, a jobb munka ígéretével szedik rá, de Afrikában vagy Ázsiában van, ahol teljes családok több generáció óta élnek rabszolgaként, pedig a tartozásuk, ami miatt ilyen helyzetbe kerültek, még a húsz dollárt sem érte el, miközben a rabszolgaság több milliárd dollár nyereséget termel világszerte. 2015-ben az ENSZ a globális fenntarthatósági célok közé sorolta a rabszolgaság felszámolását, a megállapodást aláíró 195 ország kötelezettséget vállalt arra, hogy az egyezményben megfogalmazott célokat 2030-ig teljesíti. A 2016. december 2-án megtartott vatikáni találkozón, amelyen Ferenc pápa mellett a világ legfőbb vallási vezetői vettek részt, deklarációt fogalmaztak meg a kizsákmányolás ellen.

Lisa Kristine amerikai humanitárius fotós 2010 óta számos civil szervezettel dolgozik együtt, hogy felhívja a figyelmet a modern kori rabszolgaság durva valóságára. A fotóiból Enslaved – A modern rabszolgaság címmel budapesti Kogart Házban most nyílt kiállítás április 30-ig látható. – Nekem megadatott, hogy ezeket az embereket a veszélyes, kiszolgáltatott életkörülményeik között le tudjam fényképezni. Soha nem sértettem meg őket a méltóságukban, sőt ezekkel a képekkel el tudom érni, hogy sokan szembesüljenek ezzel a súlyos problémával, hogy egyre többen legyünk, akik megpróbálnak segíteni ezeken az áldozatokon – fogalmazott a fotográfus a Kogart Ház kiállításának hétfői sajtóbejárásán.

Téglagyárakban, bordélyokban, bányákban készültek Lisa Kristine megrendítő, mégis lírai szépségű képei, amelyeken a kiszolgáltatott emberek több mint fele nő és kisgyermek. Nem lehet a sorsok között különbséget tenni, mégis vannak ép ésszel felfoghatatlan helyzetek. A világ második legnagyobb mesterséges tavánál, a ghánai Volta-tónál a becslés szerint négyezernél is több gyerek van rabszolgasorban. Az egyik közülük Kofi, akiről portrésorozatot készített Kristine. A víz alatti csupasz faágakon gyakran akadnak fenn halászhálók, a kisgyerekeknek az a feladatuk, hogy ezeket kibogozzák. – A legszomorúbb, hogy úgy hajítják be a kicsiket vízbe, hogy sokan nem is tudnak úszni. Több olyan gyerekkel találkoztam, aki ismert egy vele egykorú gyereket, aki megfulladt a munka közben – emlékezett vissza a fotós, aki Indiában és Nepálban a téglaégető munkások életét is megörökítette. Abban a nehéz portakaróval teli pokolban az emberek napi 16-17 órát dolgoznak a 40 fokos hőségben. Férfiak, asszonyok, gyerekek a felhalmozott, darabonként kétkilós téglákat a fejükön cipelik az égetőkemencétől a több száz méterre lévő teherautókig, akár 18 darabot is egyszerre. – A fényképezőgépem annyira felmelegedett, hogy nem tudtam hozzányúlni, de átmenetileg nem is működött. Vissza kellett mennem kocsinkhoz, hogy kitisztítsam és a légkondival lehűtsem. Szörnyű helyzet volt, a fényképezőgépem sokkal jobb bánásmódban részesül, mint azok az emberek, akinek még étkezési szünetük sem volt – mondta Lisa Kristine.

A fotós járt illegális ghánai aranybányában, ahol a higannyal szennyezett vízben kell mosni az aranyat. Kristine egyik képén egy anya itt kénytelen megszoptatni csecsemőjét. A katmandui Sonagachiban, India legnagyobb vörös lámpás negyedében asszonyoknak, fiatal lányoknak és fiúknak – akik között hétévesek is vannak – kell szórakoztatniuk a vendégeket, akik szexuálisan bántalmazzák őket.

A borzalom ellenére, mégis ott a remény, a hit, hogy egyszer minden jobb lesz. Ezt szimbolizálja Kristine Shine a light (Gyújts fényt) című sorozata. Kristine egyik útjára egy csomó gyertyát vitt el, és a tolmácsa segítségével átadta azoknak az embereknek, akiket fényképezett. Ahogy ő maga még egy 2012-es Ted-konferencián elmondta: világosságot akart a történetük és a helyzetük körül.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.