Portrék egy diktatúrából

Különleges képsorozat segítségével ismerkedhetünk meg Észak-Korea lakóival.

MNO
2017. 02. 25. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea nem pusztán többezres katonai parádékból, Kim Dzsongun-beszédekből, rakéta- és nukleáris kísérletekből és munkatáborokból áll – még ha most ismét egy botránnyal, a diktátor féltestvérének meggyilkolásával került is a címlapokra –, alighanem ennek bemutatása motiválta az AFP fotósát, aki egyszerű átlagemberek portréin keresztül igyekezett bemutatni a kommunista remeteállamot. A hírügynökség tavaly ősszel hivatalos irodát nyithatott Phenjanban, állandó jelenlétet biztosítva ezzel a világ egyik legelzártabb országában. A most bemutatott gyűjtemény létrehozása persze nem volt egyszerű, engedély kellett hozzá, és állandó kíséret a helyi munkatársaktól, nyilvánvalóan a szabályok betartatása érdekében.

A fotográfus, Ed Jones ügyelt rá, hogy a képeket a lehető legrövidebb idő alatt készítse el, hogy minél kevésbé tűnjenek beállítottnak, művinek. Blogjában Jones arról ír, hogy noha kezdetben csak olyan emberekhez ment oda, akikről valószínűsítette, hogy beleegyeznek a fotózásba – mint például a Phenjan nevezetességeit bemutató idegenvezetők –, később vidéki földműves és fegyelmezett katona is kötélnek állt.

Magas, szocialista stílusú toronyházak, Phenjan látképét meghatározó üvegpiramis szálloda, szántóföldek, katonai létesítmények – ez Ed Jones utazása a turistáknak mutogatott Phenjantól az észak-déli határtól nem messze található „diplomáciai kunyhóig”. A képeket nézve pedig talán mi is megismerhetünk egy aprócska részt a kommunista diktatúra alatt raboskodó ország emberibb oldaláról.

 Képszerkesztő: Máté Péter

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.