Észak-Korea nem pusztán többezres katonai parádékból, Kim Dzsongun-beszédekből, rakéta- és nukleáris kísérletekből és munkatáborokból áll – még ha most ismét egy botránnyal, a diktátor féltestvérének meggyilkolásával került is a címlapokra –, alighanem ennek bemutatása motiválta az AFP fotósát, aki egyszerű átlagemberek portréin keresztül igyekezett bemutatni a kommunista remeteállamot. A hírügynökség tavaly ősszel hivatalos irodát nyithatott Phenjanban, állandó jelenlétet biztosítva ezzel a világ egyik legelzártabb országában. A most bemutatott gyűjtemény létrehozása persze nem volt egyszerű, engedély kellett hozzá, és állandó kíséret a helyi munkatársaktól, nyilvánvalóan a szabályok betartatása érdekében.
A fotográfus, Ed Jones ügyelt rá, hogy a képeket a lehető legrövidebb idő alatt készítse el, hogy minél kevésbé tűnjenek beállítottnak, művinek. Blogjában Jones arról ír, hogy noha kezdetben csak olyan emberekhez ment oda, akikről valószínűsítette, hogy beleegyeznek a fotózásba – mint például a Phenjan nevezetességeit bemutató idegenvezetők –, később vidéki földműves és fegyelmezett katona is kötélnek állt.
Magas, szocialista stílusú toronyházak, Phenjan látképét meghatározó üvegpiramis szálloda, szántóföldek, katonai létesítmények – ez Ed Jones utazása a turistáknak mutogatott Phenjantól az észak-déli határtól nem messze található „diplomáciai kunyhóig”. A képeket nézve pedig talán mi is megismerhetünk egy aprócska részt a kommunista diktatúra alatt raboskodó ország emberibb oldaláról.
Képszerkesztő: Máté Péter