A háború magyar szemmel

A magyar haditudósító fotósok a világ élvonalához tartoztak és tartoznak még ma is. Egy új tárlat is ezt bizonyítja.

Pion István
2017. 04. 06. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország katonái hetvenkét évvel ezelőtt hagytak el utoljára harcteret, s Magyarország ugyanennyi ideje volt utoljára harctér. Ez a hetvenkét év, úgy tűnik, egyedülállóan hosszú idő a magyar történelemben, hát elég szerencsésnek érezhetjük magunkat, persze, ha nem számítjuk például 1956-ot vagy 1968-ban Csehszlovákia megszállását.

Körülöttünk azonban továbbra is folyamatosak a háborúk, szinte elég átugrani egy szomszédos országba, máris háborús övezetben találjuk magunkat, mégis hajlamosak vagyunk arra, hogy ne vegyük túl komolyan ezeket a helyzeteket. Természetesen nem szeretnék félelembe taszítani senkit – pedig nyilván jobb félni, mint megijedni –, de figyelmeztetésül mindenképpen ajánlom, hogy nézegessenek háborús képeket.

A magyar haditudósító fotográfusok mindig is a világ élvonalához tartoztak és tartoznak még ma is. Nem lehet véletlen tehát, hogy hiába nem áll Magyarország háborúban senkivel, a háborúk borzalmai könnyen a szemünk elé tárulhatnak szinte első kézből. Erre hívja fel a figyelmet a budapesti Capa Központ új kiállítása, amely elsőként – sajnos – nem Budapesten, hanem Szlovénia fővárosában, Ljubljanában látható. A kiállítás Capa előtt és után: Magyar fotográfusok háborús képei 100 éve és ma címmel látható az ottani magyar kulturális intézetben.

A tárlat a magyar háborús fotózás XX. és XXI. század eleji képein keresztül kutatja, mennyit változott a fegyveres konfliktusok megörökítésének eszköztára az elmúlt egy évszázadban. Az első széles körben fotografált háborús esemény, az első világháború dokumentumait a Fortepan segítségével mutatják be, korunk fegyveres konfliktusait pedig Bielik István szíriai, Csudai Sándor ukrajnai, Dévényi Veronika afganisztáni és Sopronyi Gyula líbiai képein keresztül ismerhetjük meg. A kiállítás a ljubljanai várban nyíló, Robert Capa munkáit felvonultató kiállításhoz kapcsolódik, és június 2-ig látható.

Tábori élet, hétköznapok

 A történésekhez közel 

 Pusztítás, menekülés

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.