Tizenegyesek tizenegye Cziborral

Tizenegyedik forduló, tizenegyes, álomtizenegy, sőt, minden idők tizenegy legjobb tizenegyes számú játékosa. Czibor Zoltán is a legjobbak között.

Tóthpál Zoltán
2011. 11. 11. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czibor Zoltán
Válogatásunk nem is kezdődhetne mással, mint a magyar labdarúgás kiemelkedő alakjával. Az ötvenes években meghatározó szerepe volt az Aranycsapat utánozhatatlan menetelésében, 1952-ben olimpiai bajnoki címet, két évvel később vb-ezüstérmet szerzett az együttes tagjaként. A „rongylábú” becenéven ismert balszélső villámgyors, kiismerhetetlen játékos volt, pályafutása során szerepelt a Budapest Honvédban, a Barcelonában és az AS Romában is. A magyar válogatottban 43 meccsen 17 gólt szerzett, utoljára 1956. október 14-én az osztrákok elleni meccsen lépett pályára címeres mezben. Nem hiányozhat a listáról.

Francisco Gento
A korábbi spanyol válogatott játékos a Real Madridban elért eredményei miatt szerzett világhírnevet magának. Rendkívül sokáig, majdnem húsz évig szolgálta a „királyi gárdát”, ahol 428 meccsen lépett pályára. Puskás Ferenc és Alfrédo Di Stéfano csapattársaként egyedülálló módon hatszor nyerte meg a Bajnokcsapatok Kupáját, a sorozatban összesen harminc gólt szerzett. Jelenleg is aktívan vállal szerepet a Real Madrid mindennapjaiban, tagja a Százak Klubjának, egykori csapattársaival együtt gyakran vesz részt különféle megemlékezéseken, összejöveteleken. Játékosként fő erőssége a gyorsaság volt, de kivételes rugótechnikával is rendelkezett.


Roberto Rivelino
A hosszú passzairól és mesteri szabadrúgásairól ismert Rivelino pályafutása nagy részében tízes számú szerelésben futballozott, legjobb meccseit azonban tizenegyesben játszotta: alapember volt az 1970-es vb-győztes brazil válogatottban, amelyet sok szakíró minden idők legerősebb tizenegyeként tart számon. Ebben a csapatban nem volt hiány prímásokban: Rivelino olyan nagyságokkal osztotta meg az öltözőt, mint Pelé, Tostao, Gerson vagy Jairzinho, amikor nekik egyszerre ment jól a játék, a világ meredten bámulta az előadást, és szeretett bele végérvényesen a brazil futballba.


Ryan Giggs
A Manchester United emblematikus figurája csak rá jellemző elfutásai, cselezőkészsége és példaértékű klubhűsége miatt fért fel a listára. A walesi játékos a „vörös ördögökén” kívül egyetlen klub mezét sem öltötte magára, pályafutása során több mint hatszáz hivatalos meccset játszott, nyert két Bajnokok Ligáját és 12 bajnoki címet. Kivette részét a United összes újkori sikeréből, csapattársa volt Eric Cantonának, David Beckhamnek, Cristiano Ronaldónak majd Wayne Rooyne-nak. Elkötelezettsége miatt a szurkolók kedvence, a walesi labdarúgás legfényesebb csillaga.

Roberto Bettega
A korábbi olasz válogatott labdarúgó játékintelligenciájával hívta fel magára a figyelmet, pályafutása legsikeresebb időszakát a Juventusban töltötte, majd később megfordult a Varesében és az Egyesült Államokban. Az olasz válogatottban 42 meccsen játszott, ezek alatt 19 gólt szerzett. Intelligenciája mellett elegáns stílusa, mozgása is a korszak nagyjai közé emelte, később ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy szerencsét próbáljon a vezetői pályán. Jelenleg a Juventus általános igazgatója.

Mágico González
A salvadori játékost eredetileg Jorge Alberto névre keresztelték szülei, a focis berkekben azonban nem volt ember, aki így ismerte volna. Már hamar ráragadt a „mágico” (varázsló) jelző, amit szemkápráztató megoldásai miatt érdemelt ki – elsősorban a spanyol szurkolóktól. Mágico González pályafutása legszebb időszakát a spanyol Cádizban töltötte, a sárga-kékeknél két különböző időszakban is szerepelt, és mindig ugyanolyan népszerűségnek örvendett. Csapattársa volt Szendrei József, aki 1988 és 1992 között őrizte a cádizi együttes kapuját.

Txiki Begiristain
A Barcelona ikonja a nyolcvanas évek labdarúgásának meghatározó alakja, aki nemcsak játékosként, hanem sportigazgatóként is állt a katalán csapat alkalmazásában. A baszk származású Begiristain a Real Sociedadban mutatkozott be a spanyol élvonalban, itt aztán annyira meggyőző teljesítményt nyújtott, hogy 1988-ban szerződtette a Barcelona. Tagja volt a klubtörténelem első Európa-kupa-győztes csapatának, emellett négy bajnoki címet szerzett a gránátvörös-kékek játékosaként. Sikerei ellenére a válogatottban csak 22 meccsen lépett pályára és hat gólt szerzett, komolyabb eredményt nem tudott elérni a spanyol csapat tagjaként.

Marcelo Salas
A lobogó hajú chilei mindenhol kivételes gólátlagot tudott felmutatni, bár technikailag is irigylésre méltó tudással rendelkezett. A válogatottal részt vett az 1998-as világbajnokságon, ahol a torna bronzcipőjét szerezte meg a góllövők versenyében, és nagyban kivette részét abból, hogy Chile az olaszok mögött továbblépett csoportjából. Több csapatban szerepelt, Dél-Amerikán kívül kipróbálta magát az olasz bajnokságban, ahol a Juventust és a Laziót is erősítette, maradandót inkább a torinóiaknál tudott alkotni.

Marc Overmars
A holland középpályás feltehetően minden idők egyik legsebesebb játékosa, ha futóversenyre került sor, szinte lehetetlen vállalkozás volt megállítani. Bár technikailag nem tartozott a legjobbak közé, mind a holland válogatottban, mind az Arsenalban kulcsszerepet töltött be, később pedig a Barcelonában is jó teljesítményt nyújtott. Összesen 86-szor játszott a válogatottban, míg az Arsenalban három szezon alatt pontosan száz meccsen szerepelt. Taktikailag jól alkalmazható játékos volt, gyorsasága mellett az előkészítés és a támadók kiszolgálása tartozott erősségei közé.

Pavel Nedved
Az alázatos, óriási munkabírású Nedved a cseh labdarúgás talán legnagyobb alakja, pályafutása csúcsa, hogy 2003-ban megkapta az Aranylabdát. Hazájában négyszer választották az év legjobbjának, 2003-ban az olasz bajnokság legjobb játékosaként ismerték el, 2004-ben pedig a Golden Foot-díjat is megkapta. Nedved pályafutását a Dukla Prahában kezdte, ezután a Sparta Prahához került, ahonnan az olasz bajnokságba vezetett az útja: már a Lazióban figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, és a Juventusban is a szurkolók kedvencének számított. A torinói együttesben 247 meccsen szerepelt és 51 gólt szerzett.

Didier Drogba
Fizikai adottságai miatt már fiatalon szép karriert jósoltak az elefántcsontparti játékosnak, aki nem is maradt el a várakozásoktól: Drogba pályafutása elején ismeretlenebb francia csapatokban szerepelt, mígnem 2003-ban megvette a Marseille, ahol egy szezon alatt 18 gólt szerzett. Egy évvel később már a Chelsea-ben kezdte el ontani a gólokat, angliai tartózkodásának gyümölcse eddig három bajnoki cím, ugyanennyi FA-kupa, két ligakupa és egy BL-döntő. Nagy bánata, hogy a válogatottban eddig nem volt lehetősége kiugró eredményre, jóllehet 61 meccsen 38 gólt szerzett, és sok afrikaival ellentétben mindig kötelességének érezte, hogy hazája rendelkezésére álljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.