Anglia tíz leggazdagabb menedzsere

A FourFourTwo utánajárt, ki a tíz legjobban kereső menedzser Angliában. Gazdagok listája, amit nem a Manchester City vezet.

FFT
2011. 12. 15. 20:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

10. Alex McLeish, Aston Villa, 6 millió font (új a listán)

Alex McLeish számára csak szépségtapasz lehet, hogy első ízben került fel a listára. A skót ebben az évben eddig kiesett a Birmingham Cityvel, majd a városi rivális Aston Villa kispadjára ült, alaposan felháborítva a Villa-szurkolók hangos többségét. De mindenki tudja, hogy a Glasgow-i születésű Big Eck soha nem futamodik meg, ha csatáról van szó.

McLeish a ’80-as években a Ferguson edzette Aberdeen középhátvédje volt, a „Dons” akkoriban törte meg az Old Firm egyeduralmát a skót bajnokságban. Csaknem 500 fellépésig jutott, emellett 77-szeres skót válogatott. McLeish 1994-től 2007-ig megfordult a Motherwell, a Hibs, a Rangers, majd a skót válogatott kispadján, mielőtt a Birmingham City szolgálatába állt, egészen 2011-ig.

Birminghamben évi egymilliós szerződéssel kezdett, miután 2010-ben a kilencedik helyen végzett a Cityvel, új, hároméves megállapodást kötött, megduplázva fizetését. Egy éven belül már távozott is, méghozzá a városi rivális Aston Villához – a City 5.4 millió fontot követelt kompenzáció gyanánt. McLeish korábbi szerződései és hároméves kontrakutusa a Villával könnyedén hoz hatmillió fontot a skót konyhájára.

9. André Villas-Boas, Chelsea, 7 millió font (új a listán)

A Chelsea menedzsere Portóban született és ugyanabban a háztömbben élt, mint Sir Bobby Robson, aki a Porto edzője volt akkoriban. Robson szerepet adott az angolul folyékonyan beszélő Villas-Boasnak a Portónál, a portugál később UEFA C licenszes edzői diplomát is szerzett Skóciában, mindössze 17 évesen. Rövid ideig – 21 évesen – a Virgin-szigetek válogatottját irányította, mielőtt José Mourinho másodedzője lett a Portónál. Villas-Boas követte Mourinhót a Chelsea-be, majd az Interbe is, de 2009 nyarán úgy döntött, eljött az idő, vezetőedzőként is kipróbálja magát.

Az Académica de Coimbránál kezdett a portugál bajnokság (Primera Liga) első osztályában, akiket a tabella aljáról a középmezőnybe és a Portugál Ligakupa elődöntőjébe juttatott. A Porto 2010 júniusában nevezte ki vezetőedzőnek, 12 hónap alatt megnyerte a Portugál Szuperkupát, a Primera Ligát, a Portugál Kupát, valamint az Európa Ligát is – legutóbbit 33 évesen és 213 naposan, így ő lett a futballtörténelem legfiatalabb edzője, aki európai kupát nyert. Ezt követően a Chelsea 13.3 millió fontért vásárolta ki portói szerződéséből, így ő lett minden idők legfiatalabb Premier League-menedzsere. Hároméves szerződésével 4.5 millió fontot keres évente Londonban, a Portónál negyed ennyit keresett. Villas-Boast (aki négy évvel fiatalabb Ryan Giggsnél) most hétmillió fontra értékeljük – ha megnyeri a Bajnokok Ligáját, Abramovics minden bizonnyal még ennél is jóval bőkezűbben jutalmazza majd.

---- Rich List 2011–2012 ----

8. Kenny Dalglish, Liverpool, 8 millió font (új a listán)

King Kenny visszatért. A Kop kedvence most újra a Liverpool menedzsere és az Anfield közönsége reméli, hogy a skót legenda újra elhozza a régi napok dicsőségét, megtörve a Manchester United dominanciáját. A Liverpool öt éven belül harmadik bajnoki címét szerezte meg 1990-ben Dalglish irányítása alatt.

Később Dalglish Jack Walker újgazdag Blackburnjét irányította, amely előbb feljutott a Premier League-be, majd meg is nyerte azt – a skót lett Herbert Chapman és Brian Clough után a harmadik PL-menedzser, aki két csapattal is bajnokságot nyert. Ezután kevésbé boldog időszak következett a Newcastle és a Celtic kispadján, utóbbit 2000-ben hagyta el, 600 ezer fontos kártérítéssel. 2009-ben Dalglish visszatért Liverpoolba, hogy a klub nagykövete legyen és segítse az akadémia fejlesztését. Ám 2011 elején, Roy Hodgson távozása után az új tulajok őt bízták meg, hogy ideiglenesen lássa el a menedzseri feladatokat. A Liverpool tavasszal feltámadt, Dalglish pedig hároméves, végleges szerződést kapott, évi négymillióért. A jótékonyságáról híres Dalglish most már második évét tölti az Anfielden, de ha újra visszavezeti a Liverpoolt a sikerek útjára, még ennél is jóval többet.

7. Steve Bruce, ex-Sunderland, 9 millió font (visszakerült a listára)

Steve Bruce sokat költekezett a nyáron, de nem a sajátjából. Az ír-amerikai milliárdos Ellis Short, a Sunderland tulaja szerezte meg Wes Brownt és John’OShea-t – mindketten középhátvédet játszottak Bruce távozása után a Unitedben, de Sunderlandben mindannyian kudarcot vallottak. Bruce egyébként kilenc évig szolgálta a Vörös Ördögöket, három bajnoki címet és három FA-kupát nyert ez idő alatt, majd 1996-ban két évre a Birmingham Citybe igazolt.

Menedzserként nagy vándor hírében áll, de Birminghamben hat évet is eltöltött, igaz, Wiganben már jóval kevesebbet. A Sunderlandet 2009 óta irányította, évi hárommillióért, egészem az elmúlt hétig, amikor Martin O’Neill követte a kispadon. Bruce 20 éves játékos- és edzői pályafutása alatt körülbelül 9 millió fontot kereshetett.

---- Rich List 2011–2012 ----

6. Harry Redknapp, Tottenham, 10 millió font (tavaly nyolcadik)

Mire elkészül a FourFourTwo 2012–2013-as Futballgazdagok Listája, lehet, hogy Harry Redknapp már az angol válogatott kispadján ül. Az FA újra angol edzőt favorizálna, ráadásul a média is szereti ’Arryt. Redknapp játékosként sosem cifrázta túl a dolgokat, de már nagyon korán megmutatkozott edzői vénája. Első szezonjában a Bournemouth-szal egy igazi klasszikuson kiejtette a Manchester Unitedet az FA-kupából. Később Európába vezette a West Hamet és a Portsmouth-t, utóbbival FA-kupát nyert, majd 2008-ban a Tottenham kedvéért otthagyta a Pompey-t, ötmillió fontos kompenzációért. Irányítása alatt a Spurs a tabella aljáról a Bajnokok Ligájába került, emlékezetes meccseken verte az Intert és az AC Milant. Redknapp fizetésének összege sohasem került nyilvánosságra, annyi biztos, hogy egy a Panorama Road luxuskörnyékén egy 1911-ben épült házban lakik, amely nyolcmillió fontot ér. Redknapp korábbi és jelenlegi szerződésivel tízmillió font környékén járhat.

5. Sven-Göran Eriksson, ex-Leicester City, 15 millió font (tavaly nyolcadik)

Svennis legutóbbi munkája jól kezdődött, mint általában: a Leicestert a tabella aljáról a tizedik helyre kormányozta, ám idén októberben Milan Mandaric elnök kirúgta őt. Ám tudjuk, hogy a svéd akármilyen viharos körülmények között távozik valahonnan, mindig gyorsan talált magának másik állást – gondoljunk csak az angol válogatottal töltött időszakának bulvárbotrányaira, azután is dúskált az ajánlatokban.

Játékosként semmilyen szempontból sem volt kiemelkedő, a svéd alsóbb ligákban sem hagyott maradandó nyomot, de edzőként már mindenki ismeri nevét. Eriksson a Göteborggal UEFA-kupát, a Benficával három bajnokságot, a Lazioval egy évben bajnokságot és kupát nyert. Így megkapta az angol válogatott kispadját, a 2006-os vb-t követő meccs után pedig a Manchester Citytől kapott hároméves, évi kilencmilliós szerződést – 2008 májusában rúgták ki. Ezután Mexikóba ment, ott 2009-ben váltak meg tőle, majd a Notts County következett, évi kétmillióért, ott 2010-ben mondott le. A 2010-es vb-n Elefántcsontpartot vezette, de az afrikai csapat kiesésével szerződése is lejárt. Szerintünk 15 millió fontos vagyona lehet.

---- Rich List 2011–2012 ----

4. Roberto Mancini, Manchester City, 19 millió font (tavaly hatodik)

Ez lehet az év, amikor a Manchester City megtöri a városi rivális United dominanciáját? A City arab tulajai biztosan ebben reménykednek, na meg abban, hogy Roberto Mancini személyében a megfelelő embert is megtalálták ehhez. Mancini 2009-ben érkezett a Cityhez, első teljes szezonjában FA-kupát nyert (a City 35 év után szezett trófeát), a Premier League-ben harmadik helyre ért, így a klub története során először indulhatott a Bajnokok Ligájában, ahol viszont a Bayern és a Napoli mögött csak harmadik lett, így tavasszal az Európa Ligában folytathatja.

Mancini már az Inter edzőjeként is kedvére költekezhetett, 2004 és 2008 között három bajnoki címet és egy Olasz Kupát, sőt, azelőtt a Fiorentinával és a Lazióval is bajnok lett. Az Inter azonban mindenekelőtt a Bajnokok Ligája-győzelemre sóvárgott, és annak ellenére, hogy évi 5.5 millió fontos, ötéves szerződést írt alá 2007-ben, 2008 nyarán a klub megvált tőle.

Játékosként és edzőként Mancini 16 millió font körüli összeget kereshetett szerződéseivel Olaszországban (és Angliában, ha hozzávesszük, hogy 2001-ben rövid ideig játszott a Leicester Cityben is). Manchesteri szerződése évi hatmillió fontot hoz konyhájára, összességében olyan 30 millió fontnál járhat. Adózás után, egyéb költségekkel 19 millió fontra becsüljük vagyonát.



3. Arséne Wenger, Arsenal, 20 millió font (tavaly ötödik)

Ó, az irónia: Wengernek több pénze van, mint Mancininek. Az Arsenal mesterét még saját klubja szurkolói is szűkmarkúnak tartják, de ő dacosan kitart a fiatal tehetségek kinevelése mellett, akiket később – általában röviddel kiteljesedésük előtt – hatalmas profittal adhat el.

Az Arsenal hat éve tartó, trófeák nélküli időszakában Wenger több kulcsjátékost vesztett el, mint amennyit a klub akadémiája ki tud nevelni, de így is stabil BL-résztvevők. Az átigazolási szezon utolsó napján ugyan nagybevásárlást tartott a francia mester, de úgy érezzük, ezt inkább a kényszer szülte.

Wenger természeténél fogva takarékosan építkező ember, saját pénzével is hasonlóan bánik: eredetileg évi kétmilliót hozott szerződése, majd a 2004-es hosszabbítás után évi hárommilliót, 2007-es új szerződését követően évi négymilliót. Cége, az LA Promotions 2010-ben csaknem kétmilliós tőkével rendelkezett.

---- Rich List 2011–2012 ----

2. Sir Alex Ferguson, Manchester United, 27 millió font (tavaly harmadik)

Nehéz intézménnyé válni egy intézményben. A Manchester United Ferguson 1986-os érkezésekor már egy igazi behemót volt, igaz, az alulteljesítő fajtából. Sir Alex negyedszázados munkássága azonban a halhatatlan Matt Busby mellé emelte őt, a legnagyobb klublegendák közé.

Hosszú út vezetett a govani hajógyártól a lovagi címig, amit Ferguson a futballnak köszönhet. Sallangmentes középcsatárként a Rangersben töltötte el legjobb éveit, de az edzősködésben teljesedett ki: az East Stirling és a St Mirren után az Aberdeent irányította, utóbbival hazai és európai trófeákat szerzett, majd megérkezett az Old Traffordra.

Négyéves szerződésével, amit 1996-ban kötött – akkor, amikor három éven belül másodjára duplázott a Uniteddel – egymillió font körüli összeget keresett. A fizetése most évi 3.6 millió font, cége, az ACF Sports Promotions, mindössze 82 ezer fontos tőkével bír, ugyanakkor egymilliót keresett önéletrajzával.

Csaknem négymillió font ütötte a markát, amikor 35 millió fontért eladták a toptable.co.uk nevű weboldalt, amely online asztalfoglalásokra szakosodott. Ha ehhez hozzávesszük Ferguson szenvedélyét a lóverseny iránt, valamint Rock of Gibraltar névre hallgató szuperlova után járó bevételeket, vagyonát 27 millió fontra becsüljük.

1. Fabio Capello, Anglia, 38 millió font (tavaly első)

Fabio Capellót Steve McLaren dicstelen regnálása után nevezték ki az angol válogatott élére. Az olasz mester korábban már bejelentette, hogy a 2012-es Eb után visszavonul az edzősködéstől – addigra 66 éves lesz és pihenni szeretne. Az angolok kispadján töltött időszaka összefoglalja egész edzői karrierjét: makacs, kitartó és sikeres (Anglia tíz vb-selejtezőjéből kilencet megnyert, 34 gólt szerezve), de elkerüli a nagy népszerűség és gyakran kritizálják vezetési stílusát és csapata játékát.

Capello először az AC Milannál edzősködött, Arrigo Sacchit váltotta és öt éven belül négy olasz bajnoki címet nyert, ezen időszak alatt csapata egy 22 hónapos veretlenségi sorozatot is produkált, 1994-ben pedig a Bajnokok Ligájában is a csúcsra ért. Kétszer volt a Real Madrid edzője, mindkétszer bajnok lett, mindkétszer kirúgták. A Serie A-t a Romával és a Juvével is megnyerte, utóbbival kétszer is, igaz, a másodikat a Calciopoli szennyezte be.

Négy és fél évre szóló szerződése az angol válogatottal hatmillió font körüli összeget hoz neki a konyhára. Belgraviában él, nagy becsben tartja Marc Chagall, Vaszilij Kandinszkij és Pierro Pizzi Cannella műveit, utóbbi közeli barátja is. Mindig Zerorh szemüveget visel, 2001 óta a márka arca. Figyelembe véve, hogy milyen hosszú időt töltött a csúcson, vagyonát 38 millió fontra becsüljük.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.