Ki állítja meg a Lokit?

Pénteken rajtol az NB I, melynek apropójából bemutatjuk a csapatokat. Ha érdekelnek az esélyek, akkor itt a helyed!

FFT
2012. 07. 27. 8:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaposvár

Esélyek

Zsinórban a kilencedik szezonját kezdi meg a Kaposvár az élvonalban, ami egy vidéki kiscsapattól figyelemre méltó teljesítmény, hiszen a Rákóczihoz hasonló lehetőséggel bíró (értsd: visszafogott költségvetésű) egyesületek szinte kivétel nélkül fel és alá „járkálnak” az NB I és az NB II között. Az előző évad a klub történetének egyik legviszontagságosabb szezonja volt.

Az első tizenhat fordulóban csupán egyetlen győzelme volt a Kaposvárnak, ráadásul az ősszel 11 találatig jutó Milan Perics a bajnokság felénél távozott a Videotonhoz, és kiválásával a támadójáték hatékonysága sérült. Ám Sisa Tibor együttese átvészelte a nehéznek ígérkező tavaszt, és végül a tizedik helyen fejezte be a bajnokságot. Sisa a nyáron eligazolt Miskolcra, a vezetőség pedig még aznap megállapodott Prukner Lászlóval. Az edzővel, aki anno feljuttatta a klubot az első osztályba, és aki az évek során itt alapozta meg szakmai hírnevét.

A csapat mintegy harminc labdarúgóval kezdte a felkészülést a szezonra. Az első edzésen részt vett két ismerős arc is, nevezetesen Oláh Lóránt és Waltner Róbert. Oláhnak lejárt a kölcsönadási szerződése a Ferencvárosnál, és mivel egy évig még a Kaposvár játékosa, ráadásul Prukner is bízik benne, nyilvánvalóan maradni fog. Waltner esete kérdésesebb. Kaposvári múltja neki is van, ám szeptemberben betölti a 35. életévét, vagyis ő már biztosan nem a jövő embere. Ettől függetlenül a rutinjával és a góljaival akár csereként is segítheti a Rákóczit a célok elérésében, de a döntés az edzőn múlik. Szó van még a szintén volt kaposvári Maróti Béla, illetve a Ferencvárosnál régóta gyengén teljesítő Rósa Dénes igazolásáról is.

 

Ítélet

Nem minősítő, hanem leíró jelleggel jut eszünkbe a szó: középszer. Valahol a nyolcadik és a tizedik hely környékén látjuk a Kaposvárt a szezon végén, de mivel a magyar futballról van szó, nem kizárt egy szélsőséges eredmény sem. A meglepetés-faktor a zöld-fehérek esetében lehet negatív és pozitív egyaránt.

 

Vezetőedző – Prukner László

A tanár úr kétéves kitérő után tért vissza Kaposvárra, ahol amellett, hogy csapatot próbál majd építeni, önmagával szemben is bizonyítania kell. Saját bevallása szerint a Ferencvárosnál és a ZTE-nél töltött idő alatt sokat tanult, sőt jobb edző lett. Az eredmények nem ezt mutatják, de az ismerős közegben igazolhatja állítását. Elődjét, Sisa Tibort kedvelték, elismerték és tisztelték Kaposvárott, de Prukner más: őt igazán szeretik a szurkolók, hiszen közülük való.

 

Tudnivalók

Klubszínek: zöld-fehér

Jegyárak: 630-1800 HUF

Internet: www.rakoczifc.hu

Facebook: www.facebook.com/rakoczifc

 

Sorsolás 2012 ősz

1. MTK (i)

2. Debrecen (o)

3. Győr (i)

4. Kecskemét (i)

5. Pécs (o)

6. Pápa (i)

7. Újpest (o)

8. Honvéd (i)

9. Eger (o)

10. Haladás (i)

11. Siófok (o)

12. Diósgyőr (i)

13. Videoton (o)

14. Paks (i)

15. FTC (o)

---- MTK ----

MTK

Esélyek

A legtöbb gólt rúgta, és a legkevesebbet kapta az MTK a Nyugati csoportban, kérdés, mekkora „minőségi szakadék” tátong a magyar első és másodosztály között. A keret kilencvenkilenc százaléka már beleszagolt az NB I légkörébe, ez nem vetheti vissza az Agárdról kirepült ifjakat. A kék-fehérek átlagéletkora messze a legalacsonyabb a mezőnyben, ha nincs Kanta József – akinek már rég nem itt, nem ebben az országban kéne fociznia –, nehezen kúszik feljebb az átlag.

A Hidegkuti-stadionban játszanak az 1989-es generáció tagjai (Gál András, Nikházi Márk), jelenlegi korosztályos válogatott játékosok (Tischler Patrik például) és az egykori kiváló öttusázó fia, Kálnoki Kis Dávid. A keret egyik U20-as világbajnoki bronzérmese, Szekeres Adrián viszont elhagyta a csapatot. Ha megoldja a pótlását Garami mester, még a legnagyobbak is megizzadnak az MTK ellen.

 

Ítélet

A középmezőny eleje szinte ki van találva az MTK-nak. A hírek szerint a Sándor Károly Akadémiáról megint jönnek fel a tehetségek, akikkel, egy előkelő pozícióban is eltudjuk képzelni az MTK-t.

 

Vezetőedző – Garami József

Az NB I legje! A legrutinosabb, a legtöbb csapatnál dolgozott, a legtöbb NB I-es meccsen dirigáló edző keveri a lapokat a Hungária körúton. Garami József Pécsett robbantott egy bajnoki ezüsttel, hogy aztán két zöld-fehér és egy lila-fehér csapat érintésével kikössön az MTK-nál. Közvélekedés, hogy pedagógiai képessége és tapasztalata alapján fogadják őt el évről évre az MTK fiataljai.

 

Tudnivalók

Klubszínek: kék-fehér

Jegyárak: 800-1800 HUF

Internet: www. mtkhungaria.hu

Facebook: www.facebook.com/MTKBudapest

 

Sorsolás 2012 ősz

1. Kaposvár (o)

2. Kecskemét(i)

3. Pécs (o)

4. Pápa (i)

5. Újpest (o)

6. Honvéd (i)

7. Eger (o)

8. Haladás (i)

9. Siófok (o)

10. Diósgyőr (i)

11. Videoton (o)

12. Paks (i)

13. FTC (o)

14. Győr (o)

15. Debrecen (i)

---- Győr ----

Győr

Esélyek

Tarsoly Csaba 2001-ben vásárolta meg a Rábától a győri futballcsapatot, a stadiont és a hozzá tartozó 17 hektáros területet. Az egykori amatőr kosárlabdázó, majd magát a rendszerváltás után Magyarország leggazdagabb emberei közé feltornázó üzletember arra a kérdésre, hogy miért pont az ETO-t választotta, a klub honlapján így fogalmazott: „Óriási kihívást jelentett a legnagyobb múlttal rendelkező, de nehézségekkel küzdő klub erkölcsi, anyagi és sportszakmai reorganizációja, de a döntő momentum az volt, amikor megláttam a csillogó gyermekszemeket, a fociszeretetüket, ezután már nem volt több kérdésem, cselekedtünk.”

A feleletben kétségkívül van némi kelet-európai pátosz, afféle hamiskásan csengő filantróp romantika, mindenesetre Tarsoly egyvalamit bebizonyított az elmúlt több mint egy évtizedben. Nevezetesen, hogy ok nélkül támadták anno azzal, neki csak a területre fáj a foga, a futball számára púp a hátán. Nos, nem az, Tarsoly Csaba bronzérmeken kívül ugyan még semmit sem nyert a Győrrel, de ő még mindig nem adta fel, és erre a szezonra is azzal a céllal bocsátja útjára a csapatot, hogy végre megszerezze a bajnoki címet. A kérdés az, lehet-e esélye a Győrnek arra, hogy letaszítsa a dobogó legfelső fokáról a Debrecent, ráadásul megelőzze a szintén oda tartó Videotont? Erre röviden az a válasz, hogy elvileg minden lehetséges. Csakhogy ez így volt az elmúlt években is.

A keret – hazai viszonylatban – erős, sőt az eddigi nyári igazolások azt mutatják, a legutóbbinál is jobb lesz az idei csapat. Lipták Zoltánnal legalábbis mindenképpen stabilabb lehet a védelem. Nagyobb baj az ETO-nak, hogy két Videoton-futballista ügyében (Elek Ákos és Lencse László – utóbbiért még Dudás Ádámot is odaadta volna a Győr ) nem sikerült megegyezni a fehérvári klubbal, így jobb híján zömmel megint légiósokkal töltik fel a nemzetiségi szempontból amúgy is sokszínű öltözőt.

 

Ítélet

Ezúttal is a bajnoki cím a cél, de nem látni, mitől sikerülne az áttörés a most következő idényben. A dobogó azért meglesz.

 

Vezetőedző – Pintér Attila

Ő az az edző, aki képes hosszú percekre leállítani az edzést, és szájbarágósan magyarázni, ha a tolódás gyakorlásánál valamelyik játékos akár csak fél méterrel arrébb helyezkedik az ideálistól. Pintér erős karakter, talán a legszigorúbb az összes hazai szakember közül. Csapatait mindig is a szervezettség jellemezte, Győrben azonban másra is hangsúlyt kell fektetnie, mert gyakran kritizálják, hogy nem törekszik a látványos futballra.

 

Tudnivalók

Klubszínek: zöld-fehér

Jegyárak: 1000-2500 HUF

Internet: www.eto.hu

Facebook: www.facebook.com/gyorietofc

 

Sorsolás 2012 ősz

1. Debrecen (i)

2. Haladás (o)

3. Kaposvár (o)

4. Siófok (i)

5. Kecskemét (o)

6. Diósgyőr (i)

7. Pécs (o)

8. Videoton (i)

9. Pápa (o)

10. Paks (i)

11. Újpest (o)

12. FTC (i)

13. Honvéd (o)

14. MTK (i)

15. Eger (o)

---- Debrecen ----

Debrecen

Esélyek

A veretlen bajnokság alatt épült be Korhut Mihály a védelembe, Egervári Sándor kapitány is gondolkodik a kerettagságán. A bundagyanú ba kevert Vukasin Polekszics helyén ketten, elsősorban Nenad Novakovics és csak utána Verpecz István bizonyítottak. A szintén besározódott Mészáros Norbert visszatérése után alapember lett a védelem tengelyében, és ha Korhutot még nem is, őt bátran bedobta a mély vízbe a szerethető csapat kapitánya.

A középpályát mondják a Loki legerősebb csapatrészének. Selim Bouadla és Szakály Péter – honi szinten – kiemelkedő, Varga József csodák csodájára még mindig az OTP Bank Ligában szűr. Szóval, itt nehéz megakasztani a Debrecent. Itt jutunk el a csatárokhoz, azaz a targoncásból lett gólkirályhoz, Adamo Coulibalyhoz és a belga kitérő után újra piros-fehérben játszó Ibrahima Sidibéhez. Ránézésre biztos a dobogó, meglepetés lenne, ha nem minimum ezüstérem kerülne Szakályék nyakába.

 

Ítélet

A Debrecen számára a dobogós hely garantált. Kondás Elemér vezetőedző még egyszer aligha tud veretlenül bajnokságot nyerni, de egyértelmű, hogy ebben az idényben is tényező lesz együttese a magyar futballban. A 2009-es triplázás (bajnoki cím, Magyar Kupa, Ligakupa) sem lehetetetlen.

 

Vezetőedző – Kondás Elemér

A hajdúsági Guardiola, alig van haja, mint a katalán kollégának, és rögtön az első évében bajnokságot és kupát nyert a csapatával. A debreceni házon belüli megoldás nagyon bejött: Kondás ismerte a helyi fiatalokat, tudta, kire számíthat, és bátran bevetette őket. Az eredmények őt igazolják, de minden címet megvédeni sokkal nehezebb, mint megnyerni. Azaz arra, hogy mit tud Kondás Elemér, 2013-ban tudunk kielégítő választ adni.

 

Tudnivalók

Klubszínek: piros-fehér

Jegyárak: 500 és 2500 forint között kaphatók, a bérleteknél a skála: 5000-37500 HUF

Internet: www. dvsc.hu

Facebook: www.facebook.com/DVSC.hu

 

Sorsolás 2012 ősz

1. Győr (o)

2. Kaposvár (i)

3. Kecskemét (o)

4. Pécs (i)

5. Pápa (o)

6. Újpest (i)

7. Honvéd (o)

8. Eger (i)

9. Haladás (o)

10. Siófok (i)

11. Diósgyőr (o)

12. Videoton (i)

13. Paks (o)

14. FTC (i)

15. MTK (o)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.