Néhány hete robbant a bomba: az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hatóságának (EPA) vizsgálata alapján kiderült, hogy a Volkswagen dízelautóit úgy alakították át, hogy érzékeljék a tesztkörülményeket, és a próbák alatt kevesebb káros anyagot bocsássanak ki. A szoftvert 2008 óta használták csalásra. Az ügy következményeképp a vállalat vezérigazgatója, Martin Winterkorn lemondott, helyére Matthias Müller lépett, aki azonnal jelezte: 2016 januárjában kezdődhet a mostani botrányban érintett autók visszahívása.
A német ipar számára a hamis kibocsátási adatok veszélyt jelenthetnek, annál is inkább, mert az ország ipari termelésének 17 százalékát a járműgyártás teszi ki. Az Angela Merkel vezette ország hírnevét igencsak megtépázó ügy másik negatív következménye, hogy a Volkswagen iránti bizalomvesztés hatással lehet a márka egyéb modelljeire is – korábban írtunk arról, hogy az Audi mellett a BMW modelleket is vizsgálhatják.
Németországban 2,8 millió, világszerte összesen 11 millió érintett járműről tudnak, a vizsgálatok több országban – Spanyolországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában – is megkezdődtek, így máshol is kiszabhatnak büntetéseket a cégre. Ráasául a Moody’s Investors Service, a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings a minap leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a Volkswagen adósosztályzati kilátását.
De mi lesz itthon?
Az nem is képezi vita tárgyát, hogy a VW mindent megtesz azért, hogy amennyire lehet, tisztára mossa magát. Ezzel együtt is elkerülhetetlen az eladások visszaesése és az, hogy mindez továbbgyűrűzzön más német autómárkákra. Arra is kell gondolni, hogy mi lesz azokkal az országokkal, amelyek erősen függnek a német autóipartól. Főleg a közép-európai országokat érintheti negatívan a botrány, ezen belül is Magyarország és Csehország van középpontban. A hazánkat érintő kérdésekre, lehetséges kiutakra próbáltak megoldással szolgálni magyar szakemberek az Export Kooperáció rendezvényen.
A dízelbotrány Magyarországtól független eset, amely ellen nem tudunk sokat tenni, ám rövid távon érintheti az országot – csapott a közepébe Gyurácz Németh Iván, az M27 Absolvo tanácsadócég külpiacra lépési üzletágvezetője. Tóth Viktor, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője pedig számokkal is alátámasztotta, mennyire is jelentős hazánkban az autóipar és teljesítménye: