„Határozottan fölemeljük a szavunkat”

Egységes magyar külpolitika van, melyben a határon túli magyar közösségek védelmének nagy jelentőséget tulajdonít a Külügyminisztérium.

Kovács András
2011. 11. 08. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról korábbi összeállításainkban beszámoltunk, 2012-ben minden olyan hazánkkal szomszédos országban választásra kerül sor, ahol jelentős számú magyar kisebbség él. A közös ezekben a voksolásokban, hogy könnyen elképzelhető olyan pártok hatalomra kerülése, amelyek negatív módon diszkriminálnáka magyarokat.

Szlovákiában várhatóan Robert Fico Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártja nyeri meg a választásokat; a legnagyobb kérdés, hogy egyedül, vagy pedig koalícióban vehetik át az ország irányítását. A magyar kisebbség számára természetesen egy újbóli Fico–Slota-koalíció mindenképpen hátrányos lenne, míg egy másfajta felállás esetén „ravaszabb” módon törhet föl a magyarellenesség.

Máshol sem kedvező a helyzet

Szerbiában sem kizárt a radikálisok hatalomra jutása, ami egyrészt az Európai Uniótól való távolodást jelentene, másrészt várhatóan a délvidéki magyarok számára sem lenne szerencsés. Ukrajnában, bár a magyarság nem játszik jelentős szerepet a politikában, mégis kedvezőtlen fejlemény a Szvoboda nevezetű párt előretörése az ország nyugati részében, akik többek között a vereckei emlékmű felgyújtásával tették „emlékezetessé” magukat. A választási rendszer itteni megváltoztatása ismét parlamenti képviseletet biztosíthat a magyarság számára.

Romániában sokkal bonyolultabb a helyzet, mivel most még azt sem lehet tudni, hogy milyen rendszerben fognak voksolni. Az is nagy kérdés, hogy a magyarok mennyire lesznek előtérben a kampány során, de a korábbi évtizedekkel szemben könnyen megtörténhet, hogy nem lesznek részei a következő kormánynak.

Nincs helye szélsőségeseknek

A magyar külpolitikai vezetés minden létező fórumon annak a véleményének ad hangot, hogy nincsen helye a szélsőséges erőknek a hatalomban – mondta el az MNO-nak Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a 2012-es választások révén előálló esetleges helyzetről. Véleménye szerint ez főként azon országokra érvényes, amelyek az uniós integrációra törekszenek. A kormányoknak az európai sztenderdeknek egyértelműen meg kell felelniük – tette hozzá.

Prőhle rámutatott arra, hogy természetesen figyelemmel követjük a közvélemény-kutatásokat, de a népszuverenitás elvét mi is figyelembe vesszük, és a hatalomra került kormányokkal a legjobb kapcsolatra törekszünk.

Szólt arról is, hogy a Külügyminisztériumnak nem feladata, hogy kapcsolatot tartson fenn ellenzéki pártokkal. Természetesen hazánk nagykövetségeinek a feladata, hogy az adott országban minden demokratikus politikai erővel kapcsolatot tartson fenn – tette hozzá.

„Egységes magyar külpolitika van, melyben a határon túli magyar közösségek védelmének nagy jelentőséget tulajdonítunk. Magától értetődő, hogy a honfitársainkat ért támadások esetében föl fogjuk emelni a szavunkat” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.