Mint arról korábbi összeállításainkban beszámoltunk, 2012-ben minden olyan hazánkkal szomszédos országban választásra kerül sor, ahol jelentős számú magyar kisebbség él. A közös ezekben a voksolásokban, hogy könnyen elképzelhető olyan pártok hatalomra kerülése, amelyek negatív módon diszkriminálnáka magyarokat.
Szlovákiában várhatóan Robert Fico Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártja nyeri meg a választásokat; a legnagyobb kérdés, hogy egyedül, vagy pedig koalícióban vehetik át az ország irányítását. A magyar kisebbség számára természetesen egy újbóli Fico–Slota-koalíció mindenképpen hátrányos lenne, míg egy másfajta felállás esetén „ravaszabb” módon törhet föl a magyarellenesség.
Máshol sem kedvező a helyzet
Szerbiában sem kizárt a radikálisok hatalomra jutása, ami egyrészt az Európai Uniótól való távolodást jelentene, másrészt várhatóan a délvidéki magyarok számára sem lenne szerencsés. Ukrajnában, bár a magyarság nem játszik jelentős szerepet a politikában, mégis kedvezőtlen fejlemény a Szvoboda nevezetű párt előretörése az ország nyugati részében, akik többek között a vereckei emlékmű felgyújtásával tették „emlékezetessé” magukat. A választási rendszer itteni megváltoztatása ismét parlamenti képviseletet biztosíthat a magyarság számára.
Romániában sokkal bonyolultabb a helyzet, mivel most még azt sem lehet tudni, hogy milyen rendszerben fognak voksolni. Az is nagy kérdés, hogy a magyarok mennyire lesznek előtérben a kampány során, de a korábbi évtizedekkel szemben könnyen megtörténhet, hogy nem lesznek részei a következő kormánynak.
Nincs helye szélsőségeseknek
A magyar külpolitikai vezetés minden létező fórumon annak a véleményének ad hangot, hogy nincsen helye a szélsőséges erőknek a hatalomban – mondta el az MNO-nak Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a 2012-es választások révén előálló esetleges helyzetről. Véleménye szerint ez főként azon országokra érvényes, amelyek az uniós integrációra törekszenek. A kormányoknak az európai sztenderdeknek egyértelműen meg kell felelniük – tette hozzá.
Prőhle rámutatott arra, hogy természetesen figyelemmel követjük a közvélemény-kutatásokat, de a népszuverenitás elvét mi is figyelembe vesszük, és a hatalomra került kormányokkal a legjobb kapcsolatra törekszünk.
Szólt arról is, hogy a Külügyminisztériumnak nem feladata, hogy kapcsolatot tartson fenn ellenzéki pártokkal. Természetesen hazánk nagykövetségeinek a feladata, hogy az adott országban minden demokratikus politikai erővel kapcsolatot tartson fenn – tette hozzá.
„Egységes magyar külpolitika van, melyben a határon túli magyar közösségek védelmének nagy jelentőséget tulajdonítunk. Magától értetődő, hogy a honfitársainkat ért támadások esetében föl fogjuk emelni a szavunkat” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban