Leltárba veszik a műemlékeket

Az interneten elérhető Kárpát-medencei magyar műemléki adatbázis létrehozását kezdeményezte a Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány.

BL
2011. 11. 11. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sárközi Zoltán, az alapítvány elnöke a Krónika című erdélyi napilapnak elmondta, hogy a leltár elkészítéséről szóló döntés azon a nagyváradi konferencián született, amelyen részt vett többek között az UNESCO-hoz tartozó Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottságának romániai és magyarországi vezetője, Sergiu Nistor, illetve Nagy Gergely. A budapesti szakember az interaktív adatbázishoz fel is ajánlotta az általa vezetett szervezet honlapjának egy részét.

Az alapítvány elnöke szerint a honlapra hamarosan bárki feltölthet majd információkat a Kárpát-medencében található, számára érdekesnek tűnő épületről, függetlenül attól, hogy az műemlék-e, vagy sem. Az adatbázis a kutatóknak és az érdeklődőknek szolgálhat majd segítségül.

Jelenleg folyamatban van a nagyváradi és Bihar megyei emlékművek leltárba vétele. A munkát Dukrét Géza történész végzi, Kordics Imre, a műemlékvédelmi alapítvány munkatársa pedig a váradi Rulikovsky temető sírhelyeit veszi számba. Eddig ugyanis sosem került sor a sírkert háromszázezernél is több nyughelyének felmérésére. Sárközi szerint a temetőben vannak olyan síremlékek is, amelyek megérdemelnék a műemléki státuszt.

Az idén Kolozsváron kezdődött el a román művelődési minisztérium támogatásával a Házsongárdi temető műemlékértékű sírjainak a topográfiai felmérése, hogy ezeket hivatalosan is műemlékké nyilváníthassák, és így fokozottabb védelmet élvezzenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.