A magyar szervezetnek az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint október 1-jétől lépett hatályba az új polgári törvénykönyv, amely kimondja: a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek kérhetik, hogy anyanyelvükön eskessék össze őket, ha a házasságkötő ismeri az adott nyelvet. Ezzel a lehetőséggel eddig is lehetett élni, de csak a nemzeti kisebbségek által legalább 20 százalékos arányban lakott közigazgatási egységekben.
Horváth Anna, az RMDSZ önkormányzatokért felelős főtitkárhelyettese szerint a szövetség által kivívott előírás áttörést jelent, hiszen annak a polgári törvénykönyvbe foglalása a szóban forgó kisebbségi jog kiterjesztését és a fokozott jogi biztosítékot egyaránt jelenti.
Emlékeztetett arra, hogy eddig kormányrendelet szabályozta az anyanyelven történő házasságkötést, de csak azokra a településekre vonatkozott, ahol a magyarság számaránya elérte a 20 százalékot. Most azonban bárhol megilleti ez a jog a romániai magyarokat – mutatott rá a főtitkárhelyettes, aki szerint mostantól magyar nyelven is le lehet vezetni a szertartás egészét, ugyanis eltörölték a polgári esküvők kötelező kétnyelvűségére vonatkozó előírást.
Magyarul is eskethetnek
Hatályba lépett a román polgári törvénykönyv módosított változata.
2011. 11. 14. 18:46
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!