Konferencia az 1991-es kárpátaljai autonómiaszavazásról

Tudományos konferenciával emlékeztek meg szombaton Ungváron a Kárpátalja autonómiájáról és a beregszászi magyar autonóm körzetről 1991. december 1-jén tartott helyi népszavazásról.

PR
2011. 12. 03. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bevezető előadásában Jevhen Zsupan, a Kárpátaljai Ruszin Néptanács elnöke, megyei tanácsi (közgyűlési) képviselő emlékeztetett arra, hogy 1991-ben, Ukrajna függetlenségének kikiáltása után népszavazást rendeltek el annak megerősítésére, s a december 1-jére kitűzött referendumon – a Kárpátalja megyei tanács határozata értelmében – Kárpátalja autonómiájáról, a Beregszászi járásban pedig a magyar autonóm körzetről is szavaztak. Igaz, az utolsó pillanatban Leonyid Kravcsuknak, az Ukrán Legfelsőbb Tanács akkori elnökének nyomására az autonómia szót a „különleges önkormányzati terület” fogalommal váltották fel – tette hozzá.

A politikus bírálta az ukrán államhatalmat, amiért annak ellenére nem ismerte el a népszavazás érvényességét, hogy a voksoláson részt vevők 78 százaléka Kárpátalja autonómiája mellett szavazott. Zsupan szerint az autonómia hiánya és a túlzásba vitt központosítás az oka annak, hogy kijevi és kelet-ukrajnai oligarchák kizsákmányolják Kárpátalja természeti erőforrásait, ráadásul a régióban működő cégeik nem helyben adóznak. Úgy vélte, a kárpátaljai ruszin szervezetek radikalizálódásához vezet, ha a központi hatalom továbbra sem mutat hajlandóságot arra, hogy szélesebb önkormányzati jogokat biztosítson Kárpátaljának.

Dupka György, a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének elnöke, egykori megyei tanácsi képviselő kifejtette: a beregszászi magyar autonóm körzet létrehozását a húsz évvel ezelőtti népszavazáson részt vettek 81 százaléka támogatta. Mint rámutatott, ez volt az első és mindeddig egyetlen ilyen jellegű referendum a Kárpát-medencében. Szerinte az, hogy az ukrán állam vezetése figyelmen kívül hagyta a kárpátaljai és benne a magyar autonómiáról tartott népszavazás eredményét, részben annak a következménye, hogy Magyarország nem támogatta kellőképpen a kezdeményezést, s hogy a kárpátaljai magyar autonómia kérdése nem került be az ukrán–magyar alapszerződésbe.

Milován Sándor, a Kárpátalja megyei tanács képviselője, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) volt alelnöke, a húsz évvel ezelőtti események tevékeny résztvevője elmondta: a kárpátaljai autonómiaszavazás kezdeményezése mögött nagyrészt – szerinte nem is leplezetten – a szovjet titkosrendőrség, a KGB állt. Úgy vélte, Moszkva arra számított, hogy a helyi ruszin autonómia létrejötte esetén Kárpátalján megtarthatja vagy újra kiépítheti közép-európai hídfőállását.

A konferenciát szervező Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, Kovács Miklós kiemelte: a két évtizeddel ezelőtti, Kárpátalja és a Beregszász környéki magyarság autonóm jogállásáról megtartott népszavazás történelmi jelentőségű esemény volt, amely megmutatta, hogyan dönt a helyi önkormányzati berendezkedésről a régió ruszin–ukrán és magyar lakossága, amikor erre lehetősége nyílik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.