George Pataki Székelyföld autonómiájáért szólalt fel

Az erdélyi magyar felsőoktatás állami finanszírozása, Székelyföld területi autonómiája érdekében szólalt fel George Pataki, New York állam volt kormányzója, akit Tőkés László fogadott.

LM
2012. 01. 15. 20:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament alelnökének, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökének sajtóirodája az MTI-hez is eljuttatott közleményében beszámolt arról, hogy a republikánus amerikai politikus jelen volt a Nagyvárad-Olaszi Református Templomban, ahol a keresztények egységéért meghirdetett ökumenikus imahét keretében Tőkés László – a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület volt püspökeként – hirdetett igét.

A 1989-es rendszerváltás szellemiségét felidézve Tőkés kifejtette: mindazok, akik a Ceausescu-diktatúra bukásának napjaiban nemzeti vagy felekezeti hovatartozástól függetlenül összefogtak, Istennek engedelmeskedtek és nem a diktatúrának.

Megtiszteltetés

George Pataki az istentisztelet utáni felszólalásában magyarul köszöntötte a gyülekezet tagjait, majd angol nyelvre átváltva elmondta: megtiszteltetés számára, hogy Tőkés László vendége lehet, egy olyan emberé, akit Amerikában is nagyra becsülnek a romániai rendszerváltásban játszott szerepéért, illetve az emberi és a kisebbségi jogok védelmében vívott küzdelméért.

Hozzáfűzte, hogy a magyar nép igazi szabadsága csak akkor teljesedik ki, ha a kisebbségi sorsba került nemzettársak számára is biztosítják az őket megillető jogokat, mint például az anyanyelv használatához vagy az oktatáshoz való jogot.

Oktatás

George Pataki ezt követően a magyar és a román történelmi egyházak helyi vezetőivel találkozott a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ gyülekezeti termében. A volt kormányzó az erdélyi magyar akadémiai élet képviselőivel is tanácskozott az önálló magyar felsőoktatás lehetőségeiről.

A romániai magyar felsőoktatás helyzete volt a fő témája annak a sajtótájékoztatónak is, amelyet Tőkés László és George Pataki közösen tartott. Tőkés László bevezetésképpen felidézte a volt kormányzó 2006-os látogatását. Többek között a republikánus politikus akkori vizitjének köszönhető, hogy a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium sportpályájának elhúzódó ügye rendeződött – emlékezett vissza Tőkés László.

A magyarok jogai melletti kiállás egy másik példája a felvidéki Selye János Egyetemen tartott előadás, melyben George Pataki a demokráciaellenes szlovák nyelvtörvény ellen is felemelte szavát – idézte fel az EMNT elnöke.

Van még mit tenni

Pataki a sajtótájékoztatón elmondta: Romániában bőven van még mit tenni az anyanyelv-használati jogok és más kisebbségi jogok érvényesítésének területén. Úgy vélte, hogy a román államnak támogatnia kellene a kisebbségi felsőoktatást, szerinte a magyar anyanyelvű diákoknak nincs elég lehetőségük megszerezni a felsőfokú képesítést. Tőkés László mindehhez hozzáfűzte: „Adófizető polgárai vagyunk Romániának, jogunk van ahhoz, hogy költségvetési forrásokból támogassák egyetemeinket.”

Autonómia

Román újságíróknak a székelyföldi területi autonómiára vonatkozó kérdése kapcsán Pataki kifejtette: Székelyföld egyedi kultúrával, értékekkel, sajátos nyelvezettel, történelemmel rendelkező régió. „Aki ismeri New York állam térképét, az pontosan tudja, hogy azon belül számos autonóm régió működik saját kultúrákkal, etnikumokkal, és mindez összhangban áll az állam törvényeivel” – fogalmazott a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.