Az idős nő Magyarországon élő lánya, Tamás Judit az MTI-nek szerdán azt is elmondta, hogy Tamás Aladárné képviseletét ifjabb Lomnici Zoltán ügyvéd, az Emberi Méltóság Tanácsa ifjúsági tagozatának alelnöke ingyenesen vállalta el.
Az idős rimaszombati asszony – a korára való tekintettel – gyorsított eljárással kapta meg 2011 áprilisában a magyar állampolgárságot, s bár semmilyen aggálya nem volt azzal kapcsolatban, hogy ez bármilyen formában befolyásolná a szlovák állampolgárságát, december elején szlovák okmányai visszaadására szólította őt fel a rimaszombati hatóság. E döntést ellen ő később fellebbezett, mint a napokban kiderült, eredménytelenül. Hasonlóan járt az idős asszony vele egy háztartásban élő másik, 66 éves lánya is.
Tamás Judit elmondta: kedden másodszor is ellátogattak édesanyjához Rimaszombatba az Emberi Méltóság Tanácsának vezetői, közöttük Lomnici Zoltán. Magukkal vitték a strasbourgi bíróságra beadandó kérelem nyomtatványát, melyet együtt töltöttek ki a családdal.
A szerdán postázott kérelem célja a szlovák állampolgárság, illetve Tamás Aladárné és 66 éves lánya állandó, rimaszombati lakcímének visszaszerzése, kártérítési igény bejelentése, valamint a szlovák nemzeti jogrendben található „strukturális” problémák orvoslása – magyarázta Tamás Judit.
Szólt arról is, hogy kiderült, az édesanyjával együtt élő, őt gondozó húgának (aki szintén felvette a magyar állampolgárságot) nem érvényes az egészségügyi biztosítása. Mint felelevenítette, január 1-jén Tamás Anikót infarktussal rohamkocsi vitte a rimaszombati kórház intenzív osztályára, ahol az orvosok több órán át küzdöttek az életéért. Amikor végül hazakerült, a körzeti orvosától tudta meg, hogy nincs egészségügyi biztosítása, ezért gyógyszereit teljes áron kellett kiváltaniuk (az egészségügyi biztosító utóbb azt közölte, hogy az állampolgársági esküt megelőző napon, tehát 2011. október 24-én szűnt meg a biztosítása).
Húga kiderítette, hogy abban az esetben lesz újonnan megkötött biztosítása, ha külföldiként bejelentkezik a saját tulajdonú lakásába, és így (idegenként) megkapja az állandó tartózkodási engedélyt öt évre. Beadta kérvényét, és mihelyt megkapta az állandó tartózkodási engedélyt, kezdeményezte egészségügyi biztosításának folytatását, ám csak új biztosítást köthetett. A biztosítás időszakos szünetelése miatt a húga kórházi kezelésével összefüggő minden kiadást a családnak kell kifizetnie – mondta Tamás Judit.
Hangsúlyozta: mivel a család szlovákiai jogorvoslati kérelmét elutasították, nem maradt más hátra, mint hogy a strasbourgi bírósághoz forduljanak.
Tamás Judit február 8-án beszélt arról az MTI-nek, hogy az Emberi Méltóság Tanácsát, illetve a testület elnökét, Lomnici Zoltánt kérte meg a család arra: tájékozódjon a kettős állampolgársággal összefüggő bonyodalmakról. Kitért arra is, hogy az átélt stressztől betegeskedő, tavaly karácsony előtt pár hétig nála lábadozó édesanyja az ünnepekre visszatért Rimaszombatba, ott látogatta meg őt február elején a tanács néhány tagja, közöttük Lomnici Zoltán.
Közlése szerint a látogatáson szóba kerültek a szlovák okmányok visszakérésével összefüggő kérdések is. A vitás kérdésekben való eligazodáshoz Lomnici Zoltán segítséget ajánlott, ezt a család örömmel elfogadta.
Az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke az MTI-nek azt mondta: a megfosztás a szlovák állampolgárságtól ez esetben nemcsak súlyos lelki traumát, erkölcsi tehertételt jelent egy idős ember számára, de anyagi és közjogi hátrányok sorozatával is jár.
A kialakult helyzet indokolatlan hátrányos megkülönböztetést idéz elő, a diszkrimináció tilalmának elvébe ütközik, és tipikusan az Emberi Méltóság Tanácsa által felvállalt ügyek közé tartozik – jegyezte meg.