Toró T. Tibor szerint pénteken azért ültek tárgyalóasztalhoz, hogy a marosvásárhelyi választási összefogás technikai részleteit tisztázzák. „Azzal kellett szembesülnünk, hogy az RMDSZ nem akar választási koalíciót kötni, hanem saját színeiben akarja indítani a már megtalált közös jelöltet, és azt várják, hogy mindenki támogassa az RMDSZ jelöltjét. A választási koalíciót a törvény lehetővé teszi, és igazából ez a megoldás, és mivel az utóbbi három választáson az RMDSZ színeiben nem tudott nyerni jelölt: nem kéne kísérletezni negyedszerre is a vásárhelyi magyar közösség bőrére” – mondta Toró T. Tibor. Hozzátette: az EMNP el tudja fogadni, hogy Vass Levente polgármester-jelöltként az RMDSZ tagja maradjon, de ragaszkodik ahhoz, hogy egy választási koalíció színeiben indítsák, mert „a közösségi érdek mégiscsak fontosabb, mint a pártérdek”. Toró szerint a választási koalíció nem egy bonyolult dolog: egyszerűen be kell jelenteni a helyi választási bizottságnál, amely április 16-án alakul meg.
Logóvita
Kelemen Atilla parlamenti képviselő, az RMDSZ Maros megyei elnöke az MTI-nek azt mondta: nincs akadálya annak, hogy a választási plakátokon Vass Levente a megegyezés jelöltjeként jelenjen meg, és ezeken a plakátokon mindkét párt logója szerepeljen: az RMDSZ ahhoz ragaszkodik, hogy a választási cédulán kizárólag az RMDSZ jele szerepeljen a jelölt neve mellett.
„Úgy gondolom, hogy a választókat csak megzavarná egy kettős logó, tehát Vass Levente az RMDSZ jelöltjeként szerepelne a választási cédulán, máshol mindenütt az összefogás jelöltjeként jelenik meg” – mondta az RMDSZ Maros megyei elnöke. Hozzátette: ha a polgármester-jelölt támogatásáról választási koalíciót kötnének, akkor közös önkormányzati jelöltlistát is kellene állítaniuk, az RMDSZ viszont külön listát szeretne indítani.
Nem fogadják el
A Magyar Polgári Párt (MPP) nem fogadta el Vass Leventét a marosvásárhelyi magyarság közös polgármester-jelöltjeként, hanem Benedek Imre szívsebész professzor jelöltségét támogatja. Szász Jenő, az MPP elnöke korábban közölte, pártja csak akkor áll el Benedek indításától, ha a marosvásárhelyi magyar jelöltek támogatottságát előválasztáson mérik meg, és a legnépszerűbb jelölt támogatására magyar koalíció alakul.
A marosvásárhelyi polgármesteri tisztséget Smaranda Enache, a Pro Európa Liga társelnöke, ismert emberjogi harcos is megpályázta, aki függetlenként indul és a civil társadalom jelöltjének tekinti magát.
A magyar pártok mindegyike elvileg egyetért azzal, hogy csak egy közös jelöltnek lehet esélye leváltani a 12 éve tisztségben lévő Dorin Florea polgármestert.
Marosvásárhelyen a magyarság a lakosság 45 százalékát teszi ki. Romániában június 10-én rendeznek helyhatósági választásokat.