Szövetségi állammá alakítanák Szerbiát

Nyilatkozatot fogadtak el Szerbia szövetségi állammá alakításának szükségességéről.

WA
2012. 04. 01. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pásztor István, a régió legnagyobb magyar pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a fórumon megerősítette, hogy a VMSZ továbbra is a széles körű autonómiáért száll síkra a jelenlegi alkotmányos-jogi keretek között, s nem azért, hogy a Vajdaság Szerbiával egyenjogú köztársaság legyen.

A VMSZ álláspontját a Vajdasag.ma című hírportál beszámolója szerint csatolták a konvenció határozatához. A szövetségi berendezkedést szorgalmazó nyilatkozat voltaképpen azt követeli, hogy „új történelmi megállapodás jöjjön létre Szerbia és Vajdaság között” – írja a hírportál.

„Minden állampolgárnak – úgy a szerbeknek, mint Szerbia és a Vajdaság más népeinek és nemzetiségi csoportjainak – hosszú távú érdeke, hogy a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság” és szövetségi berendezkedésű utódállamai után „továbbra is egy közös, szövetségi és demokratikus köztársaságban éljen, amelyet önkéntesen, akaratuknak egy népszavazáson való kifejezésével alakítanak meg” – idézi a nyilatkozatot a Hina horvát hírügynökség.

Túl nagy ár

A határozatban egyebek közt az áll, hogy a Vajdaság „nagy árat fizet a Szerbiával való közös életért”, mert évtizedek óta gazdaságilag kizsákmányolt a központi hatalom részéről, s ezért gyökeres változásokra van szükség.

A dokumentumot Zsivan Beriszavljevics és Djordje Szubotics, az összejövetel koordinációs testületének társelnökei ismertették. Beriszavljevics a Vajdaság egyik magas rangú tisztségviselője volt az egykori szocialista Jugoszláviában. Szubotics a Vajdasági Klub nevű civil kezdeményezés vezetője.

Az összejövetelen megjelentek a vajdasági tudományos, kulturális és közélet kiemelkedő képviselői is.

A Beta szerb hírügynökség szerint lemondta viszont részvételét a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége (DSHV), tekintettel a május 6-ra kiírt szerbiai parlamenti választások már megkezdődött kampányára, valamint a kormányzó Demokratikus Párttal (DS) kötött koalíciós megállapodására. Petar Kuntics, a DSHV elnöke azt üzente, pártja nem gondolja, hogy a Vajdaság lakosságának előnye származna abból, ha Belgrád dominanciáját Újvidék dominanciájával váltanák fel. Ennél fogva inkább a decentralizáció helyi önkormányzatok szintjén való megvalósítását támogatja.

A Tanjug szerb hírügynökség szerint Pásztor István, a VMSZ elnöke vasárnap bejelentette, hogy indulni fog a szerbiai államfői posztért, ha az elnökválasztást a májusi parlamenti választásokkal azonos időpontra írnák ki. Pásztor mindazonáltal hozzátette, hogy helyesebb lenne az elnökválasztást 2012 végére kiírni, amikor Borisz Tadics elnök államfői mandátuma lejár.

Pásztor szerdán még úgy nyilatkozott, nem látja reális lehetőségét annak, hogy Szerbiát át lehetne alakítani szövetségi állammá. Pásztor azt mondta, a VMSZ nem támogatja azt a kezdeményezést, hogy vizsgálják felül a Vajdaság alkotmányos státuszát, és ennek folyományaként hozzák létre a Szerb Köztársaságot és a Vajdasági Köztársaságot, amelyek egyesítésével Szerbia szövetségi, azaz föderatív köztársasággá válna, ahogyan azt több nem kormányzati szervezet, politikai párt és magánszemély indítványozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.