A félkész épület tetején tartott rögtönzött sajtótájékoztatón az államtitkár abbéli reményét fejezte ki, hogy a Sapientia fenntartásában a magyar állami támogatás csökkenhet.
Emlékeztetett: a román és a magyar állam abban állapodott meg, hogy amint az egyetem végleges akkreditációja megtörténik, a román állam is mérlegelni fogja a finanszírozás lehetőségét, és bekapcsolódik a finanszírozásba. Hozzátette: az egyetem az idén megkapta a végleges akkreditációt. „Bízom benne, hogy a közeljövőben napirendre tudjuk venni ezt a kérdést” – jelentette ki Németh.
Németh Zsolt megemlítette, hogy Kolozsvár jelentőségéhez nagymértékben járul hozzá, hogy a város egyetemi központ. Mint mondta, szombati tárgyalásai során ígéretet kapott Emil Boc polgármestertől arra, hogy a város minden lehetséges támogatást megad a Babes-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek.
Román újságírók kérdésére válaszolva Németh Zsolt elmondta, hogy Magyarországon három egyetemen folyik román nyelven is képzés, és a magyarországi román és a romániai magyar közösség számbeli különbsége ellenére, ha kétoldalú megegyezés születik erről, a magyar állam kész akár magyarországi román tannyelvű magánegyetemeknek is támogatást nyújtani.
Dávid László rektor arra emlékeztetett, hogy Németh Zsoltnak fontos szerepe volt abban, hogy tíz évvel ezelőtt megalapíthatták a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet, de abban is, hogy a kolozsvári kar meg is valósítsa álmait.
A rektor abbéli reményét fejezte ki, hogy a 2013–14-es tanév megnyitóját már az új egyetemi épületben tarthatják. Dávid László elmondta, a kolozsvári egyetemi épületbe az év végéig 400 millió forintnak megfelelő összeget fektetnek be, és a jövő év végéig még ugyanennyit. A teljes összeget a magyar költségvetésből biztosították. A két toronyépületből álló együttes összterülete 6500 négyzetméter, melyből 4500 négyzetméter a hasznos terület.
Felbecsülhetetlen érték
A népi kultúra megőrzésére buzdított a 14. alkalommal megrendezett kolozsvári Szent István Napi Néptánctalálkozó gálaműsorán Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára.
A Kolozsvári Magyar Napok részét képező néptánctalálkozón nyolc országból érkeztek csoportok, legtöbben kisebbségben élő népcsoportok néptáncait mutatták be a város főterén felállított színpadon. Az előadások sorát a magyarországi román közösség Nyisztor György nevét viselő néptánccsoportja kezdte.
Köszöntőjében Németh Zsolt kiemelte, fontos hogy a Kolozsvári Magyar Napok rendezvényein a tömegben sétálva sok román szót is hallott. „Örvendek annak, hogy itt vannak, és büszkék arra, hogy a városuknak multikulturális jellege van. Ez vezet el oda, hogy Kolozsvár 2020-ban elnyerje az Európa kulturális fővárosa címet” – jegyezte meg az államtitkár.
Németh Zsolt a „van egy forrás titok alatt” népdalidézetből kiindulva jelentette ki: felbecsülhetetlen érték az a népdalkincs, amellyel a magyarság rendelkezik. Megemlítette, hogy a feljegyzett magyar népdalok száma meghaladja a 200 ezret. Hozzátette: a magyarok nehezen elsajátítható nyelvet beszélnek, de a népi kultúra mindig segített abban, hogy a magyarság kommunikáljon a világgal. Az államtitkár a népi kultúra megőrzését különösen fontosnak tartotta az elidegenedett világban. „Húzzuk ki magunkat, van okunk rá!” – zárta beszédét.
A Kolozsvári Magyar Napok néptáncgálája előtt sok száz piros, fehér és zöld héliummal töltött léggömböt eresztettek a szabadba annak emlékére, hogy 696 évvel ezelőtt Károly Róbert király ezen a napon keltezte a Kolozsvárt szabad királyi várossá nyilvánító okiratot.
Párbeszéd
Az mno.hu beszámolt róla, hogy Traian Basescu felfüggesztett román államfő azt mondta, hogy Hargita és Kovászna megye gazdasági fejlettsége a nacionalizmus miatt alacsony. A politikus arról is beszélt, hogy a magyarok megértették, hogy a Szociálliberális Szövetség (USL) „törvénytelenül fejezte le az ország vezetőségét”.
Titus Corlatean román külügyminiszter napokban tett nyilatkozatával kapcsolatban, amely szerint a magyarországi román kisebbség helyzete rosszabb, mint a romániai magyarságé, az MTI kérdésére Németh fontosnak tartotta, hogy mindkét országban biztosítsák a kisebbségek jogait. Hangsúlyozta, a két nép egymás iránti tisztelete és a párbeszéd jelenthet megoldást a vitás kérdésekre. „Azt szeretném kérni a külügyminiszter úrtól, tiszteljen meg bennünket azzal, hogy párbeszédet folytatunk, és ne egyoldalú üzeneteket fogalmazzon meg a médián keresztül” – jelentette ki Németh.