Ez az ügy a magyar kormány számára rendkívüli jelentőségű

A Kárpát-medence egységes oktatási tér, és mi ebben a térben szeretnénk a magyar hallgatók számára magas szintű képzést biztosítani – mondta Budai Gyula.

TK
2012. 09. 17. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Kárpát-medence egységes oktatási tér, függetlenül az országhatároktól, és mi ebben a térben szeretnénk a magyar hallgatók számára magas szintű képzést biztosítani” – jelentette ki az államtitkár. Hozzátette: az oktatáson túlmenően az egyetemnek fontos közösségszervező szerepe is van, a kulturális és tudományos élet számára is teret biztosít, segíti a modernizációs törekvéseket. Budai kiemelte: fontos lenne Székelyföld jövőformáló kezdeményezéseit összehangolni, ezért is tartja fontosnak, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium erre irányuló kezdeményezése pozitív visszajelzést kapott.

„A júliusban Magyarországon megtartott Székely Kerekasztal és a mai agrárinnovációs fórum egy olyan párbeszédnek adhat újabb lendületet, amely összefoghatja a térség modernizációs kezdeményezéseit. Ezek a fejlesztések elképzelhetetlenek egy jól képzett szakmai gárda nélkül” – mondta az államtitkár.

Dávid László rektor a Csíkszeredai Műszaki és Társadalomtudományi Kar aulájában tartott ünnepségen rámutatott: a Sapientia első alkalommal rendezhette meg akkreditált intézményként a tanévnyitóját. „Románia legjobb magánegyetemét választottátok, azt az egyetemet, amely párhuzamosan fejlesztett, támogatta a fiatal oktatóit, tanította a fiatalokat, és nem utolsósorban kereste azt, hogy miként lehetne leginkább hasznára ennek a közösségnek” – mondta az intézményvezető az elsőéves hallgatókhoz intézve szavait.

A magyar állam által finanszírozott, Romániában jogilag a magán-oktatásirendszerhez tartozó egyetemen mintegy kétezer hallgató, köztük 671 gólya kezdte meg hétfőn a tanévet. A három helyszínen – Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Csíkszeredán – 28 alapképzési szakon és 4 kihelyezett mesteri szakon kezdődött meg az oktatás a Sapientián. Újdonság a marosvásárhelyi karon induló tájépítészet szak, amelyik illeszkedik az ott működő kertészmérnöki szakhoz és a kampusz 27 hektáros területének adottságaihoz.

A Sapientia EMTE intézményi akkreditálásról szóló törvényt 2012 elején fogadta el a román parlament: ezáltal vált lehetővé hogy az egyetem államvizsgát szervezzen az akkreditált szakokon és oklevelet állítson ki az itt végzett hallgatóknak. A Sapientia EMTE-t a magyar történelmi egyházak által 2000-ben bejegyzett Sapientia Alapítvány hozta létre. Az egyetem 2001-ben ideiglenes működési engedéllyel kezdte meg tevékenységét. A magyar kormány és az Országgyűlés 1999-ben döntött úgy, hogy támogatja az önálló erdélyi magyar egyetemi oktatást, és létrehozza az Erdélyi Magyar Tudományegyetemet.

Augusztus közepén Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára meglátogatta az egyetemet, ahol emlékeztetett: a román és a magyar állam abban állapodott meg, hogy amint a végleges akkreditáció megtörténik, a román állam is mérlegelni fogja a lehetőségeit, és bekapcsolódik a finanszírozásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.