Nem segítenek lerombolni a cigánytelepet a rendőrök

A rendfenntartásban segítséget nyújt az önkormányzatnak, de a krasznahorkaváraljai illegális romatelep szombatra jelzett eltávolításában nem működik közre.

LM
2012. 09. 27. 21:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bejelentésre azzal összefüggésben került sor, hogy szeptember 29-re hirdette meg honlapján a krasznahorkai vár tövében lévő romatelep nyilvános „eltakarítását” az ingatlan társtulajdonosává vált Marián Kotleba, a szlovák sajtó által szélsőségesnek nevezett Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS) elnöke, aki a „takarításhoz” rendőrségi biztosítást kért.

Tibor Gaspar elmondta: nem tesznek eleget Kotleba kérésének, mivel a kért közreműködésre a rendőrségnek nincs jogi alapja. Rendőrségi közreműködést ugyanis a vonatkozó jogszabályok szerint csak a végrehajtó hatalomnak nyújthatnak, továbbá az igénylő nem rendelkezik jogerős bírósági végzéssel az ingatlanján lévő épületek elbontására. Hozzátette: mivel megállapítást nyert, hogy az érintett ingatlanon hét, falakkal rendelkező épület is áll, azok esetleges eltávolítása pedig engedélyhez kötött, és semmiképpen sem azonosítható „szemételtakarítással”.

Törvénybe ütközik a bontás

Az országos rendőrfőkapitány rámutatott: a vonatkozó törvényi szabályozás szerint attól, hogy egy épület illegálisan épül fel egy föld ingatlanon, még nem kerül a telek tulajdonosának birtokába. Ezért a romatelepet alkotó épületek esetleges erőszakos eltávolítása törvénybe ütköző lenne, és az azt megvalósító személyek ellen a rendőrség idegen tulajdon megkárosítása miatt indíthatna eljárást.

Tibor Gaspar ezzel és Marián Kotleba szombatra jelzett „takarításával” összefüggésben hangsúlyozta: a rendőrség felkészült arra, hogy szükség esetén minden segítséget megad Krasznahorkaváralja önkormányzatának a törvény betartásához. Emlékeztetett: az önkormányzatnál eddig senki nem élt a „tömeges megmozdulásokra” vonatkozó bejelentési kötelezettséggel, így az ebből adódó esetleges szabálysértések ellen is készek fellépni.

Civil tiltakozás a felszámolás ellen

A Krasznahorkaváralján lévő romatelep esetleges erővel történő felszámolása ellen a múlt héten több szlovákiai civil szervezet is tiltakozott. Frantisek Tanko, a Szlovákiai Roma Unió Pártjának (SRÚS) elnöke azt mondta: legalább kétezer roma készül Krasznahorkaváraljára szeptember 29-én, hogy megvédjék a romatelepet. A szervezet ezt a szándékát azóta nem erősítette meg. Az információt – taktikai megfontolásra hivatkozva – az országos rendőrfőkapitány sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta.

Több évtizedes probléma

Bollo Péter Krasznahorkaváralja polgármestere a szombatra jelzett „takarítás” kapcsán az MTI-nek azt mondta: az illegális romatelep több évtizedes múltra visszatekintő probléma, de valós megoldást még egy kormányzat sem tudott nyújtani.

A polgármester szerint a településen közel kilencszáz roma él, egyharmaduk lakik az illegális telepen. Rámutatott: az ott élő romák már korábban kezdeményezték, hogy a falu vásárolja meg számukra a földterületet, aminek a költségeit majd részletekben megtérítik, de erre anyagiak híján az önkormányzatnak nincs lehetősége.

A tűz óta romlott a megítélésük

„A falu nem bank, és ez nem is lenne szerencsés megoldás, hiszen az ott élők nagy részének van állandó lakhelye, részint itt a faluban. Van olyan ház, ahol több mint negyvenen vannak bejelentve” – szögezte le Bollo Péter. Hozzátette: a helyi romákkal rendkívülinek nevezhető problémáik nincsenek, de azóta, hogy márciusban két roma gyerek eldobott égő cigarettája miatt kigyulladt a krasznahorkai vár, jelentősen romlott megítélésük a faluban.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.