Kelemen Hunor az MTI kérdésére üdvözölte Bíró Zsolt megválasztását az MPP élére. Megemlítette: nemzeti válogatottat ma csakis az RMDSZ égisze, logója alatt lehet létrehozni, hiszen választási szövetségek bejegyzését már nem teszi lehetővé a törvény. Hozzátette: „Aki most gondolkozik azon, hogy nemzeti válogatottat hozzon létre, az nyilván nem erre a mérkőzésre, hanem a 2016-osra készül.”
Kelemen Hunor azt is elmondta, az elmúlt hét elején hosszú megbeszélést folytatott Szász Jenővel, az MPP leköszönő elnökével, és ez alapján úgy látja, hogy a választások után lehetőség nyílik a két párt közötti párbeszédre, és több kérdésben együttműködhetnek.
Nincs esély?
Az RMDSZ elnöke nyomatékosította, nem látja annak az esélyét, hogy más magyar pártok is bejussanak a parlamentbe. Választási indulásuk következtében viszont az RMDSZ 2-3 parlamenti helyet is elveszíthet. „Akik most ellenünk készülnek, csak azt akarják, hogy ellopjanak tőlünk pár mandátumot, de nem a maguk számára, hanem más pártok számára. De hát ilyen az élet” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
A fenti állításnak ellentmond az mno.hu írása, amely szerint nem veszélyeztetné az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét jelentős mértékben, ha két magyar párt indulna, és az RMDSZ nem érné el az ötszázalékos küszöböt.
Gazdasági stratégia
Az együttműködésre épít a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Erdély 2020 című gazdasági stratégiája – közölte Kelemen Hunor, a szövetség elnöke. Az RMDSZ konzultatív szervének, a gazdasági tanácsnak a hétfői ülése után Kelemen Hunor elmondta: a dokumentum az Európai Unió 2014–2020-as költségvetési ciklusához igazítva fogalmazza meg a szövetség gazdasági elképzeléseit.
Az RMDSZ prioritásként kezeli a helyi közösségek és az önkormányzatok, a kis- és középvállalatok, valamint a mezőgazdasági termelők együttműködését. Sarkalatos kérdésnek tartja ugyanakkor, hogy Bukarestnek milyen mértékben sikerül lehívnia az Európai Unió Románia számára elkülönített keretét. Kelemen Hunor elmondta: az Erdély 2020 program kidolgozásakor tekintettel voltak az RMDSZ 2011-es erdélyi konzultációjának eredményeire, s a program nem kimondottan a magyaroknak szól. Megvalósulásának románok és magyarok egyaránt haszonélvezői lennének.
30-31 milliárd eurót hívhatnak le
Az RMDSZ az EU által felkínált 55 pályázási jogcímből 13-at talál előnyben részesítendőnek. Ezek között szerepel a vidéki infrastruktúra fejlesztése, az energiahatékonyság és a megújuló energiák felhasználásának a támogatása, a kis- és középvállalatok exporttevékenységének támogatása, valamint az oktatás, a felnőttkori szakképzés támogatása. Kelemen Hunor elmondta, a 2014–2020-as költségvetési ciklusban Románia változatlanul mintegy 30-31 milliárd eurót hívhat le az EU forrásaiból. Az összeg jelentőségét azzal példázta, hogy Románia jelenlegi éves költségvetése 38-39 milliárd euró.
Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, az RMDSZ gazdasági tanácsának koordinátora a sajtótájékoztatón elmondta, Romániának többek között azért „sikerült mindeddig katasztrofálisan” az EU-s források lehívása, mert az ország számára elkülönített keretet társadalmi vita nélkül, rosszul osztották el. Így vannak olyan EU-s pályázatok, amelyek pénzkerete hamar kiürül, más keretek viszont pályázatok híján kihasználatlanok. A politikus szerint az RMDSZ gazdasági programjának célja Erdély modernizációja; az ehhez szükséges források 30 százalékát az EU által biztosított keretből lehet előteremteni.