Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke szerint az egyházkerületben politikai „behódolási” folyamat megy végbe. A távirati irodának eljuttatott közleményében példaképpen megemlíti, hogy Seres Dénes szilágysági RMDSZ-elnök gyűlésezni hívta a Zilahi Református Egyházmegye esperesi hivatalába a lelkészi kar tagjait, „bitorolva” az esperes jogkörét.
A korrupciós ügyek leplezése
Az EMNT elnöke felidézi, hogy az év elején Biró Rozália, az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának elnöke látogatta végig a nagyváradi református gyülekezetek presbiteri gyűléseit, „tolakodó választási kampányolásával igyekezvén leplezni korrupciós ügyleteit”.
• Magyarország elkötelezett az erdélyi magyar közösség támogatásában, és érdeke, hogy erős magyar nemzetiségi képviselet legyen Bukarestben – hangsúlyozta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára szerdán Bukarestben.
• Aggodalmának adott hangot Orbán Viktor kormányfő azért, mert nem zárható ki, hogy Romániában nacionalista fordulat történik – mondta el a miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet XI. plenáris ülésén Budapesten.
• Minden erdélyi megyében állít jelöltet az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a decemberi romániai parlamenti választásokon – jelentették be a párt vezetői az EMNP országos választmányának alakuló ülése után Marosvásárhelyen. Az RMDSZ a júniusi helyhatósági választások eredményeinek ismeretében kérést intézett a néppárthoz.
A júniusi helyhatósági választások előtt pedig Szabó Ödön, a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke és csapata az érmelléki egyházmegye lelkészértekezletén tartott „Anyaszentegyházunkra nézve megalázó" kampánytalálkozót – tette hozzá az EMNT elnöke. Tőkés László szerint „a szintén református egyházi színekben színre lépő Ambrus Ferenc parlamenti képviselő-jelöltsége” is a Királyhágómelléki Református Egyházkerület „behódolását” bizonyítja.
A nemzet több, mint egy politikai párt
„Választások közeledtén világosan kell látnunk, hogy a magyarság nem azonos az RMDSZ-szel. A nemzet messze többet jelent, mint egy politikai párt. Se érdekből, se félelemből, se tunya megszokásból ne váljunk szekértolóivá azoknak, akik nemzeti érdekeink és önrendelkezésünk helyett – önző módon – saját érdekeiket tartják előbbre valónak. A történelmi Érmellék, Erdély és Partium múltja és jövője, krisztusi hitünk és nemzeti öntudatunk helytállásra és kiállásra köteleznek bennünket” – zárja nyilatkozatát Tőkés László.
Létkérdés a magyarság számára
Az erdélyi magyarságnak létkérdés, hogy képviselete ott legyen a bukaresti parlamentben, amikor az alkotmánymódosítást készítik elő, és amikor a közigazgatást átszervezik – erről már Markó Béla beszélt, a RMDSZ szenátora és volt elnöke az Erdélyi Magyar Televíziónak (ETV) adott interjújában, amelyet a szövetség vasárnapi hírlevele idéz.
Markó Béla élesen bírálta azokat az RMDSZ-en kívüli magyar pártokat, amelyek jelölteket indítanak a decemberi parlamenti választáson. Szerinte a magyar közösség érdekei ellen dolgoznak, mindenáron meg akarják akadályozni, hogy a magyarságnak legyen képviselete a parlamentben. Mint mondta, kissé kiábrándultan nézi, hogy egy RMDSZ-en kívüli csoportosulásnak, pártnak más mondandója nincsen, csupán az, hogy minden módon és minden eszközzel le akarja győzni az RMDSZ-t.
Az RMDSZ elnöke nyomatékosította, nem látja annak az esélyét, hogy más magyar pártok is bejussanak a parlamentbe. Választási indulásuk következtében viszont az RMDSZ 2-3 parlamenti helyet is elveszíthet. „Akik most ellenünk készülnek, csak azt akarják, hogy ellopjanak tőlünk pár mandátumot, de nem a maguk számára, hanem más pártok számára. De hát ilyen az élet” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
A fenti állításnak ellentmond az mno.hu írása, amely szerint nem veszélyeztetné az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét jelentős mértékben, ha két magyar párt indulna, és az RMDSZ nem érné el az ötszázalékos küszöböt.
Markó: Nincs esélyük az ellenfeleknek
Markó Béla szerint az RMDSZ magyar politikai ellenfeleinek nincs esélyük bejutni a parlamentbe.
„Tessék programokat ajánlani, tessék elmondani, mit csinálnának másképp, mint az RMDSZ, mit tennének a Sóvidékért, a Nyárádmentéért, a Mezőségért, Maros megyéért, és akkor arról beszélhetünk.
De azzal foglalkozni, hogy miként vegyünk el szavazatokat az RMDSZ-től, miközben szó sincs arról, hogy az RMDSZ-en kívül valamelyik más pártnak, politikusnak esélye lenne bejutni a parlamentbe, ez kiábrándító – jelentette ki Markó Béla.
Az RMDSZ volt elnöke a Nyárád, Küküllő és Maros völgyét magába foglaló 2-es számú Maros megyei választókerületben indul szenátori tisztségért.