„Nem fogunk lemondani a célról” – az autonómiáért tüntettek

Székelyföld területi autonómiáját, önálló régió megalkotását és a székely jelképek üldözésének azonnali beszüntetését követelték petíciójukban.

Lukács Csaba
2013. 03. 10. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már szombaton komoly rendőri jelenlét volt tapasztalható a székelyföldi településeken, ami vasárnapra csak fokozódott: a Marosvásárhely fele vezető utakon mindenütt egyenruhások ellenőrizték a forgalmat, többször megállítva a Székely szabadság napja elnevezésű rendezvényre induló buszokat is. A rendezvény kezdete előtt ellentüntetést szerveztek a legnagyobb közösségi oldalon szélsőjobboldali fiatalok a város főterén lévő Avram Iancu-szobor elé, de a megmozdulásra csak a médiamunkások érkeztek meg. (Az eseményeket percről percre követte az mno.hu, olvassa el tudósításunkat!)

Helyi idő szerint délután öt órára a marosvásárhelyi Postaréten, a székely vértanúk emlékműve előtt többezres tömeg gyűlt össze annak ellenére, hogy az eső a nap folyamán többször is eleredt. A szervezők részéről Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke harmincezres tömegről beszélt, és ez akkor komoly túlzásnak tűnt, ám később, amikor az emberek fáklyákkal és gyertyákkal a kezükben elindultak a prefektúra felé, a tömeg hosszú percekig betöltötte a másfél kilométernyi útvonalat.

A rendezvény résztvevőit személyesen köszöntötte Mark Gafarott Monjo, a Katalán Demokratikus Konvergencia párt képviselője, aki arra biztatta a székelyeket, hogy a katalánokhoz hasonlóan ők is legyenek büszkék identitásukra. Luis Durnwalder dél-tiroli kormányzó levelet küldött, amelyben arról írt: az 1948-as első, sikertelen autonómiastatútumuk után 1972-ig kellett várniuk a másodikra, és ennek kapcsán is húsz év telt el, amíg az írást sikerült a gyakorlatba átültetni. Üzenetet küldött a baszk nemzeti párt elnöke is.

Izsák Balázs SZNT-elnök beszédében kifejtette: civil szervezet közel tíz éve küzd a jog és demokrácia eszközével az autonómia törvény általi szavatolásáért. „Nem fogunk sem lemondani a célról, amelyet magunk elé kitűztünk, sem letérni az útról, amelyen elindultunk. Tanulja meg ország és világ, hogy a székelyek ereje a törhetetlen ragaszkodásban rejlik a szabadsághoz, a hűségben az elődök hagyományaihoz, az egymás iránti szolidaritásban és a szívósságban” – fejtette ki, és mondandóját a tömeg „autonómiát!” felkiáltással nyomatékosította.  A rendezvényre sokan érkeztek székely zászlóval, de a tömegben lehetett látni magyar trikolórt és katalán lobogót is.

A beszédek végén a résztvevők közfelkiáltással fogadtak el egy petíciót, amelyet el is vittek a román kormányt képviselő prefektúrára. Ebben azt hangsúlyozták, hogy Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi integritását, összhangban van a helyi és az európai törvényekkel, ezért jogos a követelésük az önálló székelyföldi közigazgatási régió létrehozására. A beadványban követelték azt is, hogy a román hatóságok azonnal szüntessék meg a székely jelképek üldözését és a magyarul beszélő emberek zaklatását.

Ahogy a vonuló tömeg elindult a prefektúra felé, a főtéren egy tíz-tizenöt főből álló román ellentüntető csoport bukkant fel. Nem keresték az összetűzést a magyarokkal – ezt a nagyszámú egyenruhás nem is engedte volna –, csak román zászlókat lobogtatva, némán demonstráltak. Amikor megkérdeztem, mi a kifogásuk a székely törekvések  ellen, azt válaszolták: Románia az alkotmány első pontja szerint egységes nemzetállam, területe egy és oszthatatlan, így az országban nem lehet semmilyen etnikai alapú autonómia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.