Újabb traumának tehetik ki Malina Hedviget

Lehetetlen hat és fél évvel az eset után felmérni a 2006-os lelkiállapotát, ráadásul egy ilyen eljárás ismét traumatizálhatja – állapították meg elismert nemzetközi pszichiátriai szakértők.

MD
2013. 03. 04. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy az Új Szó Online-on olvasható, a szakemberek szerint a hatalom ideológiai célokra akarja használni az orvostudományt, ilyen súlyos visszaélést a Pszichiátriai Világszövetség utoljára az egykori Szovjetunióban és 2004-ben Kínában állapított meg. A főügyészség nem reagált a konferencia eredményeire, folytatja eljárását. A szombati szakmai tanácskozáson állásfoglalást fogadtak el, melyet a Szlovák Pszichiátriai Társaság mellett a Pszichiátriai Világszövetség is megkap.

Martonyi János külügyminiszter tavaly decemberben elmondta, a kormánynak az az álláspontja, hogy Malina Hedvig ügyének megnyugtató és végleges lezárása a magyar–szlovák kapcsolatokat terhelő többi nyitott kérdés rendezésére is kedvező hatással lehet.

Malina Hedvig ügye 2006. augusztus 25-én kezdődött, amikor a 23 éves diáklányt Nyitrán két bőrfejű megverte, vallomása szerint azért, mert magyarul beszélt. Robert Fico akkori kormányfő és belügyminisztere, Robert Kalinák belügyminiszter azonban nyilvánosan megvádolta, azt állítva, hogy az eset nem történt meg, vagy nem úgy, ahogy a diáklány elmondta, ezért 2007 májusában hamis tanúzás vádjával a hatóságok eljárást indítottak ellene. Ennek az eljárásnak a keretében indítványozta az ügyészség 2012. júniusban Malina Hedvig elmeorvosi kivizsgálását. A szlovák kormány tavaly februári nyilatkozatában sajnálkozását fejezte ki az ügy miatt, és elismerte, hogy sérülhettek Malina Hedvignek az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai.

Zák-Malina Hedvig és ügyvédje, Roman Kvasnica kapta 2012. október 27-én a Szlovákia Magyarok Kerekasztalának (SZMK) Civil Társadalom Fejlesztéséért Díját. Az elismerést Révkomáromban adták át az SZMK éves konferenciáján. A díjat Malina Hedvig „az emberi jogaiért és igazáért való többéves kiállásáért, töretlen erkölcsi tartásáért és az igazságosságba vetett megingathatatlan hitéért”, Roman Kvasnica pedig „többéves kitartó jogérvényesítő munkájáért, Zák-Malina Hedvig méltó jogi képviseletéért és az emberi és kisebbségi jogok melletti önzetlen kiállásáért” – áll a Kerekasztal közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.